Preses relīzes

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz zinātniskajiem lasījumiem “Laikmeta Straume”

Norises laiks 06.09.2024.
Publicēts 29.08.2024.

Piektdien, 2024. gada 6. septembrī, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) rīko otros zinātniskos lasījumus, veltītus Jūlijam Straumem, “Laikmeta Straume”, šoreiz skatot mākslinieka sniegumu sociālajā un pedagoģiskajā jomā Latvijā, kā arī pievēršoties daiļrades un iedvesmas avotu analīzei.

2024. gada 6. septembris
plkst. 13.00–16.00

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs /
pastāvīgā ekspozīcija “Dizaina process” (3. stāvā)
Skārņu iela 10, Rīga

Zinātniskie lasījumi tiek organizēti, lai dalītos jaunākajos pētījumos par ievērojamā tekstilmākslinieka, etnogrāfa un pedagoga Jūlija Straumes (1874–1970) radošo mantojumu viņa 150. gadadienā. Jūlijs Straume bijis Austrumkaukāza zemju kultūrai svarīgu etnogrāfisko liecību krājējs un apkopotājs, Latvju sieviešu nacionālās līgas (LSNL) aušanas kursu dibinātājs un sociālās programmas izstrādātājs un ieviesējs. Autora darbi pārstāvēti Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) kolekcijā un ir iekļauti muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā “Klasiskās vērtības”.

Rudens sesijā aicinātie eksperti aplūkos sociālpolitisko stāvokli Latvijā 20. gadsimta sākumā ar akcentu uz sieviešu pašnoteikšanos, proti, Latvju sieviešu nacionālās līgas aušanas darbnīcu izveidi. Tāpat klausītāji uzzinās par Jūlija Straumes iespaidiem no Japānas kultūras, ieraudzīs ornamentu rokrakstu līdzību ar Jūliju Madernieku (1870–1955), kā arī novērtēs mākslinieka brāļa Jāņa Straumes (1861–1929) pienesumu mūzikā.

Lasījumus atklās DMDM Tekstilmākslas un ādas mākslas kolekcijas glabātāja, pētniece Rūta Rinka, kura raksturos kopsakarības Jūlija Straumes un Jūlija Madernieka daiļradē. 2004. gadā izdotās grāmatas “Jūlijs Straume” autore Laima Kļaviņa pievērsīs uzmanību dizainera un vides attiecībām, izsekojot Jūlija Straumes dzīves svarīgākajiem posmiem un profesionālajai izaugsmei laikmeta sociālo un politisko izmaiņu kontekstā. Par mākslinieka pedagoģisko talantu runās pētniece Zane Bērziņa, izceļot atsevišķus Latvju sieviešu nacionālās līgas darbības aspektus, bet Dr. hist. Imants Ļaviņš savā referātā apkopos Japānas mākslas motīvu atskaņas Jūlija Straumes jaunradē.

Lielu nozīmi meistara dzīvē veidoja brāļa Jāņa Straumes personības ietekme, kā arī atbalsts mākslas izglītības ieguvē, tādēļ saistoši, ka lasījumu noslēgumā par Jāni Straumi un viņa ieguldījumu latviešu mūzikā plašāk pastāstīs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Nošu nodaļas galvenā bibliotekāre Ilze Lazdiņa.

Pēc prezentāciju daļas visi klātesošie varēs iesaistīties sarunās par Jūlija Straumes veikuma daudzveidību un tā vērtību mūsdienās. Bagātināt priekšstatu par latviešu lietišķās mākslas vecmeistara sniegumu palīdzēs Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā līdz 15. septembrim notiekošā izstāde “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji”, kurā organiski integrēti publikai vēl neredzētie Jūlija Straumes darbi, kas tapuši Azerbaidžānas teritorijā, – neatkārtojami paklāju raksti, ko viņš fiksējis un kolorējis fotogrāfijās ekspedīciju laikā. Tāpat pasākuma dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar Jūlija Straumes darbiem pastāvīgajā ekspozīcijā “Klasiskās vērtības” un noskatīties Latvijas Televīzijas 1999. gadā uzņemto filmu “Latvija XX gadsimts. Latviešu tekstilmākslinieka J. Straumes liktenis”.

Zinātniskie lasījumi ievada lekciju ciklu “Klasiskās vērtības”, kas noritēs no oktobra līdz decembrim, aktualizējot fotomākslu Latvijā 20. gadsimta 60.–70. gados, telpu interjera vēsturi kombināta “Māksla” kafejnīcās 70. gadu Rīgā, kā arī J. Straumes laikabiedra Jēkaba Bīnes (1895–1955) lomu ornamenta izpētē.

Lasījumus aicināti apmeklēt gan nozares speciālisti – mākslas zinātnieki, gan ikviens interesents, kurš vēlas padziļināti iepazīt Jūlija Straumes personību un radošo mantojumu.

Dalība pasākumā: ieejas biļete muzejā (pieaugušajiem – 10,00 EUR, pensionāriem, studentiem, skolēniem – 5,00 EUR). Gada biļetes īpašniekiem dalība ir bez maksas. Biļetes nopērkamas muzeja kasē.

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Lūgums muzejā ierasties 15 minūtes pirms pasākuma sākuma.

Lasījumu programma

13.00–13.10 Ievadvārdi
Agrita Pore, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izglītības programmu kuratore, LNMM

Moderē Agrita Pore

13.10–13.30 Radošās darbības kopsakarības Jūlija Straumes un Jūlija Madernieka daiļradē
Mg. art. Rūta Rinka, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Tekstilmākslas un ādas mākslas kolekcijas glabātāja, LNMM

13.30–13.50 Vide un mākslinieks. Jūlijs Straume
Mg. art. Laima Kļaviņa, pētniece, grāmatas “Jūlijs Straume” (2004) autore

13.50–14.10 Latvju sieviešu nacionālā līga, aušanas darbnīcas. Jūlijs Straume
Mg. art. Zane Bērziņa, mākslas pētniece

14.10–14.30 Japānas mākslas valdzinājums Jūlija Straumes daiļradē
Dr. hist. Imants Ļaviņš, Ekonomikas un kultūras augstskolas docents

14.30–14.50 Jūlija Straumes brālis Jānis Straume un viņa ieguldījums latviešu mūzikā
Ilze Lazdiņa, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Nošu nodaļas galvenā bibliotekāre

14.50–15.10 Diskusija

15.10–15.20 Starpbrīdis

15.20–16.00 Neformāla iepazīšanās ar Jūlija Straumes darbiem izstādē “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji” un 2. stāva ekspozīcijā “Klasiskās vērtības”, kā arī iespēja noskatīties Latvijas Televīzijas 1999. gadā radīto filmu “Latvija XX gadsimts. Latviešu tekstilmākslinieka J. Straumes liktenis” (26 minūtes)

Projekta vadītāja:

Agrita Pore
Izglītības programmu kuratore /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
T: (+371) 67 830 917
T: (+371) 67 222 235
E:

Komunikācija:
Līva Kubulniece
Komunikācijas speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
T: (+371) 28 381 129
E: