Preses relīzes

Tikšanās ar medijiem ekspozīcijā “Indijas māksla”

Norises laiks 22.10.2024.
Publicēts 16.10.2024.

Otrdien, 2024. gada 22. oktobrī, plkst. 11.00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) aicina mediju pārstāvjus uz sarunu par jaunu pastāvīgo ekspozīciju “Indijas māksla”.

Sākot ar 23. oktobri Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA (MMRB) apmeklētāji varēs aplūkot jaunu pastāvīgo ekspozīciju – “Indijas māksla”, kas iekārtota Āzijas mākslas galerijā 3. stāvā.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā glabājas vairāk nekā 500 Indijas materiālās kultūras priekšmetu. Katrs no tiem ir mākslas darbs ar savu izsmalcinātu ornamentu, motīviem, simboliem, sižetu un dizainu. Ekspozīcijas tapšanas gaitā muzejs apzinājis kolekcijas veidošanās vēsturi, pārskatījis ar Indijas mākslu saistīto terminoloģiju un veicis pilnīgu kolekcijas kontekstualizāciju, piedāvājot no jauna atklāt Indijas kultūras mantojuma dārgumus.

Sarunā piedalīsies:

  • Daiga Upeniece, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja – informēs par muzeja aktualitātēm;
  • Kristīne Milere, ekspozīcijas kuratore, MMRB izstāžu kuratore – iepazīstinās ar Indijas mākslas ekspozīcijas tapšanas procesu un tai radīto ceļvedi bērniem “Ziloņu taka”;
  • Dace Džeriņa, ekspozīcijas dizainere, māksliniece – pastāstīs par ekspozīcijas scenogrāfiju.

Pasākuma īpašie viesi būs Latvijas indiešu kopienas pārstāvji, kuri piedalījušies ekspozīcijas izveidē.

Tikšanās moderēs MMRB komunikācijas speciāliste Anete Brakša.

Pasākums notiks latviešu un angļu valodā.

Pēc uzrunām žurnālisti varēs uzdot jautājumus, apskatīt, fotografēt un filmēt ekspozīciju, kā arī individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

Lai vienotos par interviju norisi citā dienā, lūgums sazināties ar MMRB komunikācijas speciālisti Aneti Brakšu, zvanot pa tālruni (+371) 26 544 860 vai rakstot uz e-pastu .

Par ekspozīciju

Indijas civilizācijai ir daudzslāņaina vēsture, kas sniedzas piectūkstoš gadu senā pagātnē. Tādējādi izveidojusies liela etniskā, kultūras, valodu, reliģiju, mākslas un paaudzēs pārmantotu amatniecības prasmju dažādība.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā ir vairāk nekā 500 Indijas materiālās kultūras priekšmetu. Katrs no tiem ir mākslas darbs ar savu izsmalcinātu ornamentu, motīviem, simboliem, sižetu un dizainu.

Ekspozīcijas tapšanas gaitā muzejs apzinājis kolekcijas veidošanās vēsturi, pārskatījis ar Indijas mākslu saistīto terminoloģiju un sadarbībā ar Indijas pētniecības organizāciju “Eka Archiving Services” (Ņūdeli) veicis pilnīgu kolekcijas kontekstualizāciju. Līdz ar to ekspozīcija tagad sniedz iespēju iepazīties ar šiem priekšmetiem, respektējot to izcelsmes kultūras skatpunktu, izvairoties no koloniālisma ideju atkārtošanas un artefaktu uzlūkošanas citādības un eksotikas gaismā.

Māksla un amatniecība ir klātesošas visos indiešu dzīves un kultūras aspektos – mājokļa iekārtojumā, reliģiskajās ceremonijās un rituālos, apģērbā un aksesuāros. Ekspozīcija veidota sadarbībā ar Latvijā dzīvojošo indiešu kopienu. Tas atspoguļojas gan priekšmetu izvēlē, gan videostāstos, kuros kopienas pārstāvji vēsta par savu kultūru, dalās atmiņās un meklē sasauces ar muzeja kolekcijas darbiem.

Īpaši šai ekspozīcijai sagatavots ceļvedis bērniem “Ziloņu taka”, kas mazākajiem muzeja apmeklētājiem palīdzēs iepazīties ar Indijas kultūru.

Ekspozīcijas kuratore:
Kristīne Milere
Izstāžu kuratore /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM
T: (+371) 60 001 344
E:

Ekspozīcijas dizains:
Dace Džeriņa
Māksliniece

Pētniecība:
Eka Archiving Services Pvt. Ltd.” / Ņūdeli, Indija
Īpašs paldies Pramodam Kumaram KG (Pramod Kumar KG), Anitai Džeikobsai Koši (Anita Jacob Koshy) un Aišvarjai A. Kiritai (Aishwarya A. Kirit)

Video:
Reinis Ūbelis

Kopiena:
Abu Sohail Rehman Anwer, Arpita Chakravarty, Gokul Manju Santhosh, Jagriti Kakar, Kully Singh, Neha Singh, Pranita Singh, Preetha Ramachandran, Rachna Puneet Ratna, Ravi Solanki, Samir Singh, Shantala Priyadrshini, Shruti Vegi, Simran Singh, Umesh Sharma, Yogesh Sharma

Kolekcijas vēstures izpēte:
Baiba Uburģe
Ārzemju dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātāja /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM

Grafikas dizains:
Kristīne Jansone
Vizuālās komunikācijas speciāliste /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM

Ekspozīcijas iekārtošana:
Emīls Eduards Murziņš
Kārlis Verners Baumanis /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM

Restaurācija un konservācija:
Una Kastanovska, Tabita Lapiņa, Elza Lapiņa, Iveta Priede, Rasma Lezdiņa, Aina Gailiša, Inita Smila, Nataļja Kurganova, Inita Ēmane, Indra Tuņa, Anna Kozorovicka, Inta Tiltiņa, Auce Purmale / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Kolekcijas sagatavošana eksponēšanai:
Baiba Uburģe, Eduards Dorofejevs, Ilana Pārstrauta, Valentīna Opolā, Zane Lūse, Laura Vilka, Arvils Vilkaušs / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Ceļvedis bērniem:
Kristīne Milere, Ieva Velberga, Nikola Rundāne / Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM

Īpaša pateicība:
Indijas Republikas ārkārtējam un pilnvarotam vēstniekam Zviedrijai un Latvijai (2021–2024) V.E. Tanmajam Lalam (H.E. Mr. Tanmaya Lal), Mārai Lācei, Daigai Upeniecei, Vitai Birzakai, Ksenijai Rudzītei, Reinim Joņinam, Sigmai Ankravai, Anetei Brakšai, Ventam Zvaigznem, Jānim Frišvaldam, Rūdolfam Cunskim, Ioannai Kordali