Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) tuvojas noslēgumam krāšņā azerbaidžāņu paklāju izstāde “Atmiņas ģenētiskais kods”, un tās pēdējā dienā – 15. septembrī – apmeklētājus gaida īpaša pasākumu programma “Azerbaidžāņu paklāji un smaržas”, kas piedāvās no jauna iepazīt unikālas “Azerkhalcha” kolekcijas skaistumu un izbaudīt Azerbaidžānas kultūrai raksturīgās aromātu notis.
2024. gada 15. septembris
plkst. 13.00–16.00
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs /
Lielā zāle
Skārņu iela 10, Rīga
Azerbaidžānas paklāji ir pazīstami visā pasaulē ar to oriģinālo ornamentu, kompozīciju un krāsu risinājumu. Pavedieni, mezgli, raksti – azerbaidžāņu paklājs nav tikai estētiski baudāms interjera priekšmets, bet veselas tautas mūžs, kas austs gadu tūkstošos.
Izstāde “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) viesojas nepilnus četrus mēnešus, stāstot par senām nacionālajām aušanas tradīcijām un to pārmantojamību mūsdienās. Paralēli projekts sniedz priekšstatu par Latvijas un Azerbaidžānas ornamentu līdzībām, atspoguļojot dažādus tautu mijiedarbes aspektus, vēsturiskās sakarības vai kopīgās tēmas, kas ietekmējušas abu valstu kultūru. Vērts atgādināt, kā šī ir pirmā plaša vēriena Azerbaidžānas tekstilmākslas ekspozīcija Rīgā, to Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sarīkojis sadarbībā ar Azerbaidžānas vēstniecību Latvijā un publisko akciju sabiedrību “Azerkhalcha” par godu Azerbaidžānas un Latvijas diplomātisko attiecību 30. gadadienai.
Izstādes izskaņā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina vēlreiz iedziļināties azerbaidžāņu paklāju darināšanas specifikā, izpētīt krāsu un ornamentu daudzveidību, atklāt jaunākās vēsmas paklāju dizainā un pat sajust Azerbaidžānai raksturīgākos aromātus.
Sarunas muzejā: Azerbaidžānas paklāji: atmiņas ģenētiskais kods
Pastaiga ekspozīcijā kopā ar izstādes līdzkuratori Rūtu Rinku
plkst. 13.00–14.00
Izstādes “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji” līdzkuratore, DMDM Tekstilmākslas un ādas mākslas kolekcijas glabātāja Rūta Rinka pastāstīs par paklāju tapšanas procesa niansēm, raksturos biežāk sastopamos ornamentus un iepazīstinās ar Kaukāza reģiona paklāju veidiem. Pasākuma laikā apmeklētāji varēs uzdot sev interesējošus jautājumus un piedalīties neformālā diskusijā par klasiskās paklāju mākslas un laikmetīgā dizaina tendenču līdzāspastāvēšanu, par Azerbaidžānas un Latvijas kultūras krustpunktiem.
Lekcija: No garšvielām līdz zemei. Azerbaidžānas mantojuma aromāti
Stāsta pētniece Ph.D. Nigara Tahir Gizi Sultanova (Azerbaidžāna)
plkst. 14.00–15.00
“Mēs esam ceļojuši cauri rosīgai Azerbaidžānas mākslas pasaulei, kur spilgtas krāsas un raksti atdzīvojas kopā ar nacionālās mūzikas skaņām. Tomēr kultūras pieredze sniedzas tālāk par to, ko mēs varam redzēt un dzirdēt – tā tiek pilnveidota, izmantojot arī ožas maņu,” uzsver Ph.D. Nigara Tahir Gizi Sultanova, pētniece no Azerbaidžānas.
Lekcijas ievadā apmeklētāji uzzinās par nepamanītu Azerbaidžānas mantojuma aspektu – tās bagātīgo aromātu tradīciju, kur katrai smaržai ir savs stāsts. Sākot ar siltām, pikantām kulinārijas garšaugu smaržām un beidzot ar spēcīgiem zemes aromātiem, kas raksturo daudzveidīgo ainavu. Vēstījumu papildinās aromātu paraugu demonstrācija. Šī būs vienreizēja iespēja iepazīt azerbaidžāņu tautas garu caur tās valdzinošajiem aromātiem.
Radošā aktivitāte: Smaržu un krāsu spēle
plkst. 14.00–16.00
Iedvesmojoties no praksē iepazītajiem Azerbaidžānas aromātiem, izstādes viesi tiks rosināti eksperimentēt – paši izkrāsot paklāju ornamentus, izvēloties krāsas atbilstoši savām individuālajām asociācijām.
Materiāli līdzņemšanai: nav nepieciešami
Uz tikšanos Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā laipni gaidīts ikviens!
Dalība pasākumā: ieejas biļete izstādē saskaņā ar cenrādi (pieaugušajiem – 7,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 3,50 EUR). Gada biļetes īpašniekiem dalība ir bez maksas.
Biļetes nopērkamas muzeja kasē.
Papildu informācija:
Agrita Pore
Izglītības programmu kuratore /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
T: (+371) 67 830 917
T: (+371) 67 222 235
E: