19.09.2024. 16.30
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Lekcija:
Latviešu mākslinieku iespaidi Spānijā

Ieskatu izstādē “España Blanca y Negra: Spānijas vīzija no Fortuni līdz Pikaso” piedāvājam bagātināt ar mākslas zinātnieces Edvardas Šmites stāstījumu par 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma latviešu mākslinieku ceļojumiem uz Spāniju un viņu saiknēm ar Spānijas māksliniekiem.

Mākslas zinātniece Edvarda Šmite lasījumā pievērsīsies Latvijas kultūras vēsturē mazāk zināmiem mākslinieku savstarpējiem kontaktiem un gūtajiem iespaidiem 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. Mūsu topošie mākslinieki vispirms Spāniju tvēra kā iespaidīgu māksliniecisku vīziju, skatot meistaru – Djego Velaskesa (Diego Rodríguez de Silva y Velázquez, 1599–1660), El Greko (‘’Grieķis, Doménicos Theotokópoulos – Domeniks Teotokopuls, 1541–1614), Barolomē Estebana Muriljo (Bartolomé Esteban Murillo, 1617–1682) – gleznas.

Iespējams, pirmais latviešu mākslinieks, kurš skatījis Spāniju, bija Kārlis Hūns. Šovasar kopš šī ceļojuma apritējuši 155 gadi. Savukārt 101 gads ir pagājis kopš 1923. gada vasaras, kad Spānijas ceļojumā devās neliela latviešu grupa – mākslinieki Augusts Annuss, Arvīds Brastiņš, Jānis Muncis un rakstnieks Antons Austriņš. Šī ceļojuma apraksti tika publicēti presē, akcentējot šī notikuma nozīmīgumu. Laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” bija lasāms Arvīda Brastiņa raksts, bet Augusta Annusa iespaidus nodrukāja “Kurzemes Vārds”. Lasītāji atklāja, ka Spānija rosinājusi gan sajūsmu, pārsteigumu un, izbrīnu, gan dažkārt arī visai nepatīkamas izjūtas.

Lekcija iekļaus fragmentus no šiem ceļojumu aprakstiem un vizuālu ieskatu uz Spānijas rosinātiem mākslas darbiem, starp kuriem ar spēcīgo pārdzīvojumu un krāsu spēku izceļas Augusta Annusa glezna “Atmiņas par Andalūziju” (1924).

Papildu informācija

  • Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
  • Norise notiek Konferenču zālē.
  • Informējam, ka MMRB publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku šeit.

Norises piekļūstamība

  • Norise nav piekļūstama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
  • Lai nokļūtu līdz norises vietai Konferenču zālē 3. stāvā, ir nepieciešams izmantot pakāpienus. Līdz zālei var nokļūt, dodoties ar liftu un pēc tam pusstāvu kāpjot pa kāpnēm.
  • Norise paredzēta ar sēdvietām (ar muguras balstu).
  • Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā šeit.

Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: (+371) 25 732 122, .


Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori

Norises valoda

Latviešu

Norises ilgums

60–90 minūtes

Dalības maksa

12,00 EUR pieaugušajiem
6,00 EUR skolēniem, studentiem, pensionāriem, personām ar III invaliditātes grupu, personām, kurām piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas personas statuss un Latvijas Goda ģimenes apliecības individuālajiem īpašniekiem

Pieteikšanās

Nav nepieciešama

Papildu informācija

T: (+371) 67 225 209
E:

Norises vieta

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Doma laukums 6

Jaunumu vēstkopa

Ikmēneša mākslas muzeju jaunumu saņemšana e-pastā