Par Mākslas muzeju RĪGAS BIRŽA
Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tā celta laikā no 1852. līdz 1855. gadam, atdarinot Venēcijas renesanses palaco formas, kas simbolizē bagātību un pārpilnību. Ēka veidota pēc vācu izcelsmes Pēterburgas arhitekta Haralda Jūliusa fon Boses (Harald Julius von Bosse, 1812–1894) projekta. Muzeja pastāvīgās ekspozīcijas veido gadsimtos uzkrātās Rīgas ārzemju mākslas kolekcijas, kas šodien ir daļa no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma.
2013. gadā Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA saņēma Eiropas Muzeju foruma īpašo balvu, tādējādi ierindojoties starp astoņiem Eiropas veiksmīgākajiem jaunatklātajiem muzejiem. Žūrijas eksperti augsti novērtēja mijiedarbību starp izcilas kvalitātes rekonstrukciju un apbrīnojamo atmosfēru, kas tiek nodrošināta apmeklētājiem.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA sevi pozicionē kā kultūras apmaiņas vietu, kur svarīgāka par mākslinieka nacionālo piederību ir izcilība. Muzejs ar savām aktivitātēm veido tiltu starp Āziju, Eiropu un Ameriku, ekspozīcijās un izstādēs piedāvājot klasiskās mākslas dialogu ar laikmetīgo mākslu.
Muzejā apskatāmas septiņas pastāvīgās ekspozīcijas. Ēkas ceturtajā stāvā atrodas Eiropas mākslas galerija, kur redzama 16.–20. gadsimta glezniecība, tēlniecība, porcelāns, un blakus esošais Sudrablietu kabinets ar Baltijas, Krievijas, Vācijas 17.–20. gadsimta dārgmetāliem. Trešais stāvs ir mājvieta Āzijas mākslas galerijai, kur iespējams iepazīties ar 17.–21. gadsimta Japānas, Ķīnas, Indijas un Dienvidaustrumāzijas mākslu. Šajā pašā stāvā atrodas arī Senās Ēģiptes kabinets ar tūkstošiem gadus seniem artefaktiem, Antīkās mākslas kabinets, kas parāda muzeja Senās Grieķijas un Romas keramikas, numismātikas un tēlniecības krājumu un Rēriha gleznu galerija, kur apskatāma Nikolaja Rēriha (1874–1947) glezniecības kolekcija.
Lielā izstāžu zāle ar iespaidīgajām Skotijas granīta kolonnām, kas līdz muzeja atvēršanai kalpojusi kā biržas galvenā darījumu zāle, ir vieta lieliem starptautiskiem mākslas izstāžu projektiem, toties vēsturiskie Šāra un Kavicela pagrabi – mājvieta interešu klubiem. Muzejs aktīvi organizē starptautiskas zinātniskas konferences, gatavo izdevumus, kā arī veic intensīvu izglītojošu darbu, piedāvājot apmeklētājiem dažādus tematiskos pasākumus, izglītības programmas, koncertus un radošās darbnīcas, kas saistītas ar dažādām pasaules kultūrām.