Dekolēti sanitārās higiēnas priekšmeti

Viena no jomām, kurās plaši izmantoti dekolētā angļu fajansa izstrādājumi, ir ar cilvēka higiēnu saistītie priekšmeti – vispirms jau mazgāšanās procedūrām paredzētie trauki.

Īpaši populārs kopš 18. gadsimta beigām bija mazgāšanās trauku komplekts, ko veidoja ūdens krūze un mazgāšanās bļoda, tautā saukta arī par mutes bļodu. Jau 19. gadsimta nogalē šāds, visbiežāk pieticīgi rotāts, komplekts bija vai katrā vidusšķiras mājoklī, savukārt labāk situētā sabiedrības daļa lietoja ievērojami lielākus un greznāk dekorētus komplektus.

Bez bļodas un ūdens krūzes tajos ietilpa arī mazāki dažādas formas trauki, paredzēti ziepēm, mazgāšanās sūklim, zobu birstītēm, zobu pulverim, skūšanās piederumiem u. tml., kā arī īpaša krūzīte mutes skalošanai. Pilnā komplektā bija jābūt arī spainim netīrā ūdens noliešanai un tā sauktajai bārddziņa bļodai. Pēdējo viegli atpazīt pēc noapaļotā “iegrauzuma” vienā sānā, kas ļāva trauku cieši piekļaut skujamā vīrieša kaklam. Mazgāšanās komplektā varēja ietilpt arī ar analogu dekolu rotāts naktspods, ko izgatavoja komplektā ar vāku.

Jau mazāk populārs un tāpēc retāk sastopams priekšmets ir bidē – specifiskas formas trauks intīmo zonu apmazgāšanai, bet vēl retāk sastopami pārnēsājami fajansa vīriešu urināli, kas pēc formas atgādina vēderainu vāzi ar sašaurinātu un mazliet sānis noliektu augšdaļu. Ļoti reti līdz mūsu dienām saglabājies priekšmets ir bourdaloue – sieviešu lietošanai paredzēts pārnēsājams analogas funkcijas trauks.

Bez pārnēsājamiem nakstspodiem no dekolēta fajansa tika ražoti arī podi, ko lietoja stacionārās ūdens klozeta ierīcēs. Sākotnēji tie bija koniskas formas podi, iestrādāti no koka izgatavotās koka tualetes kastēs, bet kopš apmēram 1880. gada – pie centralizētām ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmām pieslēgti klozetpodi jau šodien pierastajā izskatā. Vienlaikus tika uzsākta arī pie šādām sistēmām pieslēgtu urinālu ražošana.

Pirmo ar ūdens klozetu aprīkoto publisko tualeti Londonā ierīkoja 1851. gada Vispasaules izstādei celtajā Kristāla pilī, aprīkojot to ar ļoti estētisku, ar dekoliem rotātu santehniku. Tā kā par šīs tualetes izmantošanu bija jāmaksā vienu pensu, vārdu salikums “to spend a penny” (iztērēt pensu) kļuva par eifēmismu tualetes apmeklējumam.

Līdzīgu attīstības ceļu izgājis arī tāds ikdienā aktuāls sanitārās keramikas izstrādājums kā izlietne. Ja sākotnēji tā bija koka kastē iebūvēta bļoda ar atveri ūdens novadīšanai metāla tvertnē, tad jau 19. gadsimta otrajā pusē, pievienota ūdensvadam un kanalizācijai, izlietne ieguva šodien pazīstamo veidolu ar atveri ūdens krānam un vietu ziepju novietošanai. Īpaši greznas dekolēta fajansa izlietnes izgatavoja līdzīgas Renesanses sienas strūklakām vai baroka laika sienas mazgāšanās ierīcēm, padarot šīs utilitārās ietaises līdzīgas agrāko gadsimtu mākslas priekšmetiem.

19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā Anglijā ražoti dekolēti klozetpodi tika uzstādīti arī tā laika Rīgas īres namos. Viens no tādiem ir izstādē eksponētais New Real Sanitas Fayence ražotais klozetpods no īres nama Valdemāra ielā 2. Poda virsmas rotā dekoli ar magoņu pušķiem, uzņēmuma nosaukumu un uzrakstu ”Manufactured in England”, turklāt poda iekšpusē redzams arī uz šādas funkcijas priekšmeta pat visi negaidīti lietotais Britu karalistes ģerbonis.