Angļu dekolētais fajanss un Latvija
Lai arī dzirdot vārdu salikumu “angļu dekolētais fajanss” šķiet, ka šai parādībai maz kopīga ar Latviju, patiesībā britu ražotnēs dekolēti fajansa trauki jau 18. gadsimta pēdējā ceturksnī tirgoti ne vien Rīgā, bet arī lielākajās Kurzemes pilsētās – Jelgavā un Liepājā. Šādi rotāta angļu fajansa klātbūtni Latvijā jau tolaik apliecina laikrakstos “Rigische Anzeigen”, “Rigasche Zeitung”, “Libausches Wochenblatt”, “Libausche Zeitung”, “Zeitung für Stadt und Land” u. c. lasāmie sludinājumi, kuros piedāvāti skaisti dekorēti englische fayence izstrādājumi, bet 19. gadsimtā angļu fajansa servīzes bieži minētas šejienes piļu un kungu māju inventāru aprakstos.
Ja 19. gadsimta pirmajā pusē līdztekus Berlīnes un Meisenes porcelānam Vedžvuda (Wedgwood), Spouda (Spode), Davenporta (Davenport) un citās labākajās Stafordšīras fabrikās ražotas dekolētā fajansa servīzes Latvijā bija sastopamas galvenokārt muižnieku un bagātu patriciešu mājokļos, tad gadsimta otrajā pusē šādi trauki kļuva jau par ierastu parādību vai katrā vidusšķiras mājoklī. Gadsimta beigās tādi arvien biežāk ienāca arī pavisam vienkāršu ļaužu sadzīvē. Tā zināms, ka 1899. gadā, kad pie vīra izgāja Turaidas muižas istabene Līze Vītola, muižas īpašnieki Stāli fon Holšteini (Stael von Holstein) viņai par uzticamu kalpošanu dāvināja brūni dekolētu fajansa servīzi.
To, cik populāri 19. gadsimta otrajā pusē un 20. gadsimta sākumā Latvijā bija dekolētā fajansa izstrādājumi, apliecina arī neskaitāmas šādi rotātu trauku lauskas, kas, veicot izrakumus, vēl arvien tiek atrastas ikvienā Latvijas vecpilsētā un muižas vēsturiskajā centrā.
Interesanti, ka Latvijā savulaik lietoti arī pēc īpaša pasūtījuma Anglijā izgatavoti dekolētā fajansa izstrādājumi. Piemērs tam ir kaut vai izstādē redzamās uzņēmumā T. C. Brown-Westhead, Moor & Co pēc 1891. gada ražotās pusdienu servīzes lauskas, kas atrastas Vecgulbenes pils drupās. Par to, ka konkrētā pusdienu servīze ražota pēc pasūtījuma, ļauj nešaubīties trauku centrā uzstrādātais Vecgulbenes muižas īpašnieku baronu fon Volfu (von Wolff) ģerbonis, ko ietver uz apmalēm ražotāja jau standartā lietots dekols “Entwined Ribbon”. Pēc pasūtījuma Anglijā tapuši arī 1914. gadā ražotie trauki ar Rīgas Muses biedrības (Die Gesellschaft der Musse in Riga) simboliku.
Kaut tikai virspusēji iedziļinoties tēmā, kļūst skaidrs, ka angļu dekolētā fajansa saistība ar Latviju bija ne vien ilgstoša, bet arī ļoti tieša, turklāt šī saistība izpaudās ne tikai kā vērienīgs šādas produkcijas patēriņš, bet arī kā spēcīgs stimuls lokālās keramikas nozares attīstībai. Tieši iedvesmojoties no angļu paraugiem, dekolēta fajansa ražošanu uzsāka tādi Rīgas uzņēmumi kā Kuzņecova, Račkina un Rudakova fajansa ražotnes.
Fakts, ka angļu dekolētais fajanss jau vairāk nekā divus gadsimtus ieņēmis nozīmīgu vietu mūsu priekšgājēju dzīvē, uzliek arī mums pienākumu kaut ko par to zināt, tāpēc viens no galvenajiem izstādes uzdevumiem ir iespējami plaši iepazīstināt Latvijas sabiedrību ar tik bagātīgo un estētiski valdzinošo tēmu.