Mākslinieku Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas vienīgais bērns – meita Tatjana Suta – šogad svinētu savu simtgadi. Lai atzīmētu šo skaisto jubileju, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) ielūdz uz atmiņu vakaru, kurā par Tatjanu (vai Taņu, kā viņu mēdza saukt) stāstīs viņas laikabiedri un studenti. Būs arī muzikāla programma, ko uz klavierēm izpildīs pianists Aldis Kalniņš.
Tatjana Suta nāca pasaulē 1923. gada 28. martā Parīzē viņas vecāku ceļojuma laikā. Priecīgais notikums bija gaidīts nedaudz vēlāk, un steidzīgie ārsta meklējumi jauno pāri atveda uz kādu katoļu klosteri netālu no viņu naktsmītnes Monmartrā.
Tatjana Suta mācījās Rīgas Franču licejā un bija ļoti pateicīga vecākiem par skolas izvēli: “Mani ietekmēja franču liceja skolotāji. Visam mūžam.” No pasniedzēja mesjē Boljē, jaunā francūža, Sorbonnas absolventa, kam Rīga bija pirmā darbavieta, Tatjana un citi skolnieki pārņēma ne tikai franču valodas zināšanas un mīlestību pret franču literatūru, bet arī īpašu franču garu – spēju ar zināmu pašironijas devu viegli uztvert visus dzīves patīkamos un nepatīkamos pārsteigumus. Ar saviem klasesbiedriem Tatjana visas dzīves garumā uzturēja draudzīgas attiecības.
Par pirmo lielo mīlestību Tatjanas Sutas dzīvē kļuva balets, ko viņa apguva privātajā Helēnas Tangijevas-Birznieces studijā un Operas baleta skolā. Vairākas traumas liedza Tatjanai šajā jomā izteikties pilnībā, tomēr līdz pat 1965. gadam viņa ar panākumiem uzstājās Operas iestudējumos ar raksturdejām.
1967. gadā Tatjana ar Romanam Sutam veltītu pētījumu absolvēja Latvijas Mākslas akadēmiju, iegūstot mākslas zinātnieces diplomu. Nedaudz vēlāk viņa sāka strādāt Latvijas Televīzijas Literatūras un mākslas raidījumu redakcijas Tēlotājas mākslas nodaļā. Tatjanas Sutas veidotajos raidījumos pamanāms viņas talants izteikt būtiskāko viegli saprotamā veidā, tos izcēla profesionālisms un inteliģence. Darbam televīzijā Tatjana veltīja 24 dzīves gadus, bet pēc aiziešanas pensijā priekšplānā izvirzījās pedagoģiskais darbs – līdz pat savai nāvei 2004. gadā Tatjana Suta pasniedza mākslas vēsturi Latvijas Kultūras akadēmijas studentiem, un nodarbības notika šajā dzīvoklī starp eksponātiem – Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas mākslas darbiem.
Atmiņās un stāstījumos par mākslinieci Aleksandru Beļcovu, mākslas zinātnieci un baletdejotāju Tatjanu Sutu, kā arī leģendāro Sutu-Beļcovu ģimeni dalīsies mākslas zinātniece, LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja, bijusī baletdejotāja Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece, mākslas zinātniece, Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēja, tuva Tatjanas Sutas un ģimenes draudzene
Dr. art. Ruta Čaupova, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, bijušais Tatjanas Sutas audzēknis Latvijas Kultūras akadēmijā Dr. art. Deniss Hanovs, māksliniece, starpnozaru mākslas grupas “Serde” vadītāja, Tatjanas Sutas audzēkne Latvijas Kultūras akadēmijā Signe Pucena un citi.
Par vakara muzikālo gaisotni rūpēsies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors, pianists Aldis Liepiņš – pianista Valda Janča audzēknis (Jancis arī bija tuvs Sutu-Beļcovu ģimenes draugs un mēdza vēl toreizējā dzīvoklī spēlēt klavieres).
Pasākumu moderēs Latvijas Kultūras akadēmijas Skatuves mākslas katedras profesors, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs, tuvs Tatjanas Sutas draugs un kolēģis Mg. art. Jānis Siliņš.
Uz tikšanos Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā laipni aicināts ikviens!
Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš pa tālruni (+371) 67 288 800
vai e-pastu .
Papildu informācija:
Dr. art. Nataļja Jevsejeva,
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 288 800,
E:
Pasākuma koordinatore:
Elvija Pohomova, vecākā speciāliste /
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 288 800,
E: