Preses relīzes

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs piedāvā: KONCERTS "Ziemassvētku etīde"

Norises laiks 12.12.2023.
Publicēts 28.11.2023.

Otrdien, 2023. gada 12. decembrī, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) aicina uz Ziemassvētku ieskandināšanas koncertu.

2023. gada 12. decembris
plkst. 17.30

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs
Rīga, Elizabetes iela 57a, dz. 26 (ieeja caur pagalmu, 5. stāvs)

Svētku koncertā uzstāsies Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja (SBM) apmeklētājiem jau pazīstami un iemīļoti viesi – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Kameransambļa un klavierpavadījuma katedras profesors, pianists Aldis Liepiņš un apburošais mecosoprāns Ieva Parša. Muzikālajā piedzīvojumā piedalīsies arī jaundibinātā trio “Le Son” pārstāves – flautiste Annija Iļjenko un pianiste Daniela Geidmane. Patīkamu pārsteigumu klausītājiem sagādās topošie talantīgie mūziķi – brāļi Ignatijs un Matvejs Triškini, kuri ziemas tumšajā laikā iepriecinās ar silto zemju eksotiskākiem ritmiem.

Programmā “Ziemassvētku etīde” skanēs pasaulē slavenu un pašmājās iecienītu komponistu daiļdarbi. Dienvidniecisko šarmu ienesīs nozīmīgākā 20. gadsimta Brazīlijas mūziķa Heitora Villas-Lobosa (Heitor Villa-Lobos, 1887–1959) kompozīcijas, kam raksturīgas ietekmes gan no Brazīlijas tautas mūzikas, gan Eiropas klasiskās mūzikas tradīcijām. Citādākus Latīņamerikas motīvus dzirdēsim argentīniešu komponista Astora Pjacollas (Astor Piazzolla, 1921–1992) tango veltītajā skaņdarbā, kurā savijas džeza un klasiskās mūzikas vēsmas.

Koncertā mākslinieki izpildīs arī Eiropā pazīstamu 20. gadsimta meistaru – Kurta Veila (Kurt Weill, 1900–1950), Franca Grotes (Franz Grothe, 1908–1982) un Eižena Boza (Eugène Bozza, 1905–1991) kompozīcijas. Vakara programmu bagātinās latviešu komponistu – Jāņa Kalniņa (1904–2000) un Jāņa Ķepīša (1908–1989) muzikālie sacerējumi. Ziemas noskaņu savukārt uzburs izsmalcināta flautas un klavieru spēle no franču mūziķa Filipa Gobēra (Philippe Gaubert, 1879–1941) romantiskajām etīdēm.

Daudzveidīgo un krāšņo skaņdarbu klāstu lieliski papildinās muzeja mākslinieciskā un radošā atmosfēra, kas sniegs patiesu baudījumu mākslas un mūzikas mīļotājiem.

Par māksliniekiem

Aldis Liepiņš (1961) ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Kameransambļa un klavierpavadījuma katedrā kopš 1990. gada. Darbojies Latvijas Filharmonijas klavieru trio (1992–1999), uzstājies kopā ar vijolnieku Jāni Bulavu un čellistu Leonu Veldri. Ar šo kolektīvu sniegti koncerti Vācijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Izraēlā, Japānā, Francijā, Polijā un Krievijā. Sadarbojas ar izciliem Latvijas dziedātājiem Ievu Paršu, Kristīni Gailīti, Krišjāni Norveli, Viesturu Jansonu. Radoša sadarbība izveidojusies ar Latvijas Radio kori tādos nozīmīgos projektos kā Radio tiešraižu koncertcikls “Četri gadalaiki četros Latvijas novados” utt.

Aldis Liepiņš sniedzis meistarklases Berlīnes Mākslu universitātē, Enshedes konservatorijā Nīderlandē, Grācas Mūzikas un teātra augstskolā Austrijā u.c. Mūziķis ir daudzu latviešu komponistu (P. Vaska, M. Einfeldes, J. Karlsona, V. Šmīdberga, A. Dzenīša, I. Zemzara u.c.) skaņdarbu pirmatskaņotājs. Šo autoru darbi ieskaņoti Latvijas Radio fondos un CD.

Ieva Parša ir dziedātāja (mecosoprāns), komponiste, pieaicinātā docētāja JVLMA Kameransambļa un klavierpavadījuma katedrā. Mākslinieces uzmanības lokā ir galvenokārt laikmetīgā un latviešu komponistu mūzika, taču viņa labprāt dzied arī baroka un romantisma repertuāru, sevišķi lielu uzmanību pievēršot teksta un satura atklāsmei. Viena no Ievas Paršas spilgtākajām mākslinieciskajām izpausmēm ir kamermūzikas žanrs. Dziedātājai piemīt izsmalcināta stila izjūta un teicama spēja interpretēt 20. gadsimta mūziku.

Piedalījusies visdažādākajos projektos un sastāvos, atskaņojot stilistiski daudzveidīgu mūziku – no operas līdz koncertam solo balsij. Veidojusi vairākas koncertprogrammas ar orķestriem, kameransambļiem, ērģelniekiem un kamerizrādes. Par latviešu komponistu solodziesmu un īpaši eksperimentālās vokālās lirikas pirmatskaņojumiem Ieva Parša saņēmusi Latviešu mūzikas balvu (2008). Nominēta Lielajai mūzikas balvai 2008 un 2009.

Trio “Le Son (no fr. “Skaņa”) ir 2023. gada vasarā dibināts ansamblis, kura dalībnieki šobrīd mācās NMV Emila Dārziņa mūzikas vidusskolā: flautiste Annija Iļjenko – pie skolotājas Maijas Zandbergas, pianiste Daniela Geidmane – pie skolotājas Sandras Jalaņeckas, bet obojists Rinalds Rozenlauks – pie skolotājas Kristīnes Kupčas. Katrs apgūst ļoti plašu repertuāru, atklājot sev gan jaunus mūzikas apvāršņus, gan lielus meistardarbus. Jauniešus īpaši iedvesmo franču komponistu daiļrade, ko izceļ “skaistas un izsmalcinātas muzikālās līnijas”. Topošie mūziķi nolēma apvienoties grupā, lai kopā attīstītos, paplašinātu muzikālo redzējumu un iekarotu lielās mūzikas skatuves Latvijā un pasaulē.

Ignatijs Triškins ir Jūrmalas Mūzikas vidusskolas 9. klases audzēknis. Pedagogs – Arvīds Kazlausks (Arvydas Kazlauskas). Saksofonu sāka spēlēt 6 gadu vecumā. Ignatijam patīk spēlēt gan solo, gan ansamblī, gan orķestrī. Viņš ir daudzu starptautisko un nacionālo konkursu laureāts, konkursa “Ineses Galantes talanti” 2020. gada uzvarētājs.

Matvejs Triškins ir Jūrmalas Mūzikas vidusskolas 9. klases audzēknis. Klasiskās ģitāras spēli sācis apgūt 6 gadu vecumā pie skolotāja Vladimira Kudrina. Matvejs ir daudzu starptautisko un nacionālo konkursu laureāts, saņēmis LR Kultūras ministrijas apbalvojumu audzēkņiem, audzēkņu pedagogiem un koncertmeistariem par augstiem sasniegumiem starptautiskos koncertos 2021. gadā. Ieguvis 2. vietu konkursā “Ineses Galantes talanti” (2022).

Uz tikšanos Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā laipni gaidīts ikviens!

Biļešu cena: pieaugušajiem – 6,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 3,00 EUR.

Pirms koncerta apmeklētāji varēs apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un aktuālo izstādi.

Vietu skaits ierobežots.
Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš pa tālruni (+371) 67 288 800 vai e-pastu .

Pasākuma koordinatore:
Monta Gintere, vecākā speciāliste /
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 288 800
E: