Preses relīzes

Mediju pastaiga Jāņa Deinata personālizstādē “Pirmā piecgade”

Norises laiks 16.08.2024.
Publicēts 06.08.2024.

Piektdien, 2024. gada 16. augustā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina žurnālistus uz mediju pastaigu Jāņa Deinata personālizstādē “Pirmā piecgade” un tikšanos ar mākslinieku.

2024. gada 16. augusts
plkst. 12.00

Iepriekšējas reģistrācijas anketa līdz 15.08.2024. plkst. 17.00
Dalībnieku reģistrācija uz vietas: plkst. 11.30–12.00

Pazīstamā fotogrāfa Jāņa Deinata personālizstāde “Pirmā piecgade”, kura no š.g. 17. augusta līdz 24. novembrim norisināsies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas 4. stāva zālēs, piedāvā dokumentālu stāstu par periodu pirms Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanas – no 1989. līdz 1994. gadam, kad pārmaiņas sabiedrībā vēl tikai brieda, un jaunā mākslinieka fotoaparāts fiksēja vērojamās sairstošās sociālisma iekārtas ainas.

Nepretenciozi iemūžinot aizejošo sociālismu, fotogrāfijas veido nejauši piedzīvotu situāciju reportāžas. Tajās var izsekot līdzi juceklīgajiem vēstures notikumiem un ieraudzīt cilvēkus, kuru darbība izrādījās ļoti būtiska Latvijas kultūras un politikas nākotnes telpai. Vairāki eksponētie attēli līdz šim glabājās autora negatīvu arhīvā un nekad nav bijuši redzēti.

Mediju pastaigā piedalīsies:

  • Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece, LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja – komentēs izstādes aktualitāti;
  • Diāna Barčevska, mākslas zinātniece, izstādes kuratore – sniegs ieskatu projekta koncepcijā;
  • Jānis Deinats, fotomākslinieks – stāstīs par ekspozīcijai izvēlētajiem darbiem, to tapšanas laiku un saistītajiem notikumiem, iezīmējot trīs izstādes daļas.

Pēc ievadvārdiem klātesošie tiks aicināti aplūkot izstādi izvērstā ekskursijā kopā ar fotogrāfu Jāni Deinatu un kuratori Diānu Barčevsku, kas palīdzēs izzināt autora iedvesmas avotus un radošo procesu. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

Lai vienotos par interviju norisi citā dienā, lūgums sazināties ar LNMM komunikācijas speciālisti Luīzi Mizgu, zvanot pa mobilo tālruni (+371) 28 365 425 vai rakstot uz e-pastu .

Par izstādi

Izstādes nosaukums “Pirmā piecgade” saistāms ar darbu tapšanas posmu no 1989. līdz 1994. gadam, kad aizsākās Jāņa Deinata fotogrāfiskā darbība. Tas ironiskā kārtā atsauc atmiņā padomju dzīves saimnieciskās plānošanas populāro saukli, kas mudināja padomju sabiedrību uz sasniegumiem.

Lielu ekspozīcijas daļu sastāda darbi, kuri šķietami neatspoguļo neko nozīmīgu un kuru vēstījumu var saprast vien ar zināmu distanci. Mākslinieka tēloto laiku gribas nodēvēt par izstādes “lirisko varoni”, kas ar savu atcerēšanās substanci piedalās nācijas identitātes formulēšanā. Nepretenciozi iemūžinot aizejošo sociālismu, fotogrāfijas veido nejauši piedzīvotu ainu reportāžas, kuras Jānis Deinats ieraudzījis apkārtējā vidē un kuras ataino prozaisko padomju cilvēku ikdienu, kas (kā izrādās) norisinās svarīgu notikumu kontekstā. Tobrīd aiz Augstākās padomes ēkas sienām noritēja 4. maija balsojums, kas vēlāk rezultējās ar Latvijas neatkarības atgūšanu. Briestošo politisko pārmaiņu laiks fiksēts garāmejot, bez drāmas un nākotnes paredzēšanas nojausmas, kad padomju miliči asociējās vienīgi ar kārtības uzturēšanas instanci, kas sargā likumu.

Fotogrāfijās var izsekot līdzi juceklīgajiem vēstures notikumiem un ieraudzīt cilvēkus, kuru darbība izrādījās ļoti būtiska Latvijas kultūras un politikas telpai. Deinatam vienmēr ir imponējis kadrā ietvert asprātīgas, paradoksālas situācijas, kam padomju periodā bija daudz labvēlīgas augsnes. Fotouzņēmumos saskatāmi autora individuālā rokraksta veidošanās aizsākumi, ko viņš realizēja savā turpmākajā mākslā.

Jāņa Deinata studijas Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas Kultūras un mākslas zinātņu fakultātes Teātra nodaļā (1982–1986) noritēja radošo personu vidē. Vēlāk, sākot no 1989. gada, tapa darbi, kuros piedalījās mākslinieka laikabiedri – tagad jau zināmas un populāras kultūras personības, uz kurām šobrīd nolūkojamies kā toreizējām brīvības ikonām.

Jāņa Deinata 90. gadu fotogrāfijas klasificējamas kā pagātnes dokumentalitāte, kas pēdējo gadu izstāžu praksē tiek identificēta kā laikmetīgās mākslas procesa sastāvdaļa. Liels daudzums atlasīto kompozīciju realizētas 20. gadsimta iecienītākā fotoķīmiskā procesa – melnbaltās sudraba želantīna kopijas – veidā, kas pasaules fotomākslas pieredzē tiek izmantota arvien retāk un ekspozīcijai piešķir vēstures autentiskumu.

Izstāde “Pirmā piecgade” neaptver visu Jāņa Deinata daiļradi minētajā laikposmā, tādējādi nepretendē uz retrospekcijas raksturu. Vairākas eksponētās fotogrāfijas līdz šim glabājās autora negatīvu arhīvā un nekad nav bijušas apskatāmas.

Jāņa Deinata darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājumā un privātkolekcijās.

Teksts: Diāna Barčevska

Izstādi atbalsta:
Valsts kultūrkapitāla fonds
Novum Riga
Spirits and Wine

Izstādes kuratore:
Diāna Barčevska
Mākslas zinātniece

Izstādes koordinatore:
Laura Dravniece
Izglītības un pieejamības daļas vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 60 003 533
E:

Izglītības programmas kuratore:
Ingrīda Ivane
Izglītības programmu kuratore /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs


Saistītās izstādes