Piektdien, 2023. gada 10. novembrī, plkst. 11.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina žurnālistus uz mediju pastaigu izstādē ““Esmu tagad noņēmies dzīvot mākslai” Jāzeps Grosvalds. 1891–1920”.
Dalībnieku reģistrācija: plkst. 10.30–11.00
No š.g. 11. novembra līdz 2024. gada 30. martam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas Lielajā zālē būs skatāma vērienīga izstāde, kas veltīta klasiskajam modernismam un šī virziena ienākšanai latviešu mākslā, atklājot to caur Jāzepa Grosvalda personību un viņa daiļrades nozīmību Latvijas mākslas attīstībā kopumā.
Jāzeps Grosvalds (1891–1920), viens no latviešu modernisma veidotājiem, bija ļoti daudzpusīga, izcili talantīga personība, par kuru iespējams teikt, ka būtībā visas viņa darbības uzskatāmas par mākslas faktu – ne tikai paši mākslas darbi, bet arī vēstules, dienasgrāmatas, krāšņi pašdarināti žurnāli, pat modernais ģērbšanās stils un uzvedības modelis. Izstāde stāstīs par Jāzepa Grosvalda tapšanu par modernu jaunekli, viņa visai bezrūpīgo, taču radošo impulsu pilnu dendija dzīvi Parīzē un ceļojumos, kļūšanu par savas zemes aizstāvi un nacionāli būtisku tēmu aizsācēju un atspoguļotāju.
Plašā retrospekcija ietver aptuveni 400 autora mākslas darbu no Latvijas un Zviedrijas muzeju krājumiem un privātkolekcijām, tai skaitā vairāk nekā 150 darbu no Vermlandes muzeja Kārlstadē. Ekspozīciju papildina bagātīgs izpētes materiāls dažādos formātos, tostarp digitālā un audio.
Mediju pastaigā piedalīsies:
- Māra Lāce, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore – raksturos Jāzepa Grosvalda personības nozīmīgumu Latvijas mākslā un izstādes projektu kopumā, informējot arī par muzeja sadarbībā ar izdevniecību “Neputns” izdoto grāmatu “Persijas ainas [Tableaux persans]”;
- Dans Spēgels (Dan Spegel), Vermlandes muzeja kurators (Kārlstade, Zviedrija) – runās par ievērojamo Jāzepa Grosvalda darbu kolekciju Vermlandes muzeja krājumā, savu skatījumu uz Grosvaldu un grāmatu, ko viņš ir sarakstījis par Grosvalda dzīvi un mākslu “Jāzeps Grosvalds bilder” (Vermlandes muzeja izdevums zviedru valodā 2023. gadā);
- Ineta Done, Signet Bank vecākā viceprezidente – izcels bankas un LNMM sadarbību projekta īstenošanā;
- Ieva Kalnača, izstādes kuratore, LNMM Projektu vadības nodaļas vadītāja – iepazīstinās ar izstādes ieceri, tapšanu un kopējo struktūru;
- Ieva Stūre, izstādes scenogrāfijas autore – pastāstīs par ekspozīcijas iekārtojumu un vizuālo koncepciju.
Tikšanās moderēs LNMM direktore Māra Lāce.
Pēc ievada uzrunām klātesošie kopā ar izstādes kuratori Ievu Kalnaču un mākslinieci Ievu Stūri dosies iepazīties ar ekspozīciju izvērstā ekskursijā. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.
Lai vienotos par interviju norisi citā dienā, lūgums sazināties ar LNMM komunikācijas speciālisti Luīzi Mizgu, zvanot pa mobilo tālruni (+371) 28 365 425 vai rakstot uz e-pastu .
Par izstādi
Jāzeps Grosvalds (1891–1920) bija ļoti daudzpusīga, izcili talantīga personība, par kuru iespējams sacīt, ka būtībā visas viņa darbības uzskatāmas par mākslas faktu – ne tikai paši mākslas darbi, bet arī vēstules, dienasgrāmatas, krāšņi pašdarināti žurnāli, pat modernais ģērbšanās stils.
Pagrieziena punkts Jāzepa Grosvalda dzīvē, kas lika nobriest gan kā personībai, gan kā māksliniekam, bija Pirmā pasaules kara sākums, kad viņš vairs nevarēja atgriezties Parīzē un iepazinās ar citiem jaunajiem latviešu māksliniekiem. Grosvaldam, kurš augstu vērtēja kolēģu tehniskās spējas un plašās mākslas vēstures zināšanas un kuram pašam savukārt bija iespēja tos izglītot par jaunākajām tendencēm mākslā, bija lemts kļūt par klasiskā modernisma ievadītāju latviešu mākslā, satuvinoties ar saviem vienaudžiem un izveidojot pulciņu “Zaļā puķe”. Vienlaikus viņš šajā brīdī sāka izteikti sevi apzināties kā latviešu tautas pārstāvi, pievērsās nacionāli svarīgām tēmām, kas veidoja pamatu drīz pēc tam neatkarību ieguvušās jaunās Latvijas valsts modernajai mākslai. Jāzeps Grosvalds daudzējādā ziņā bija pirmais – Pirmā pasaules kara bēgļu cikls, latviešu strēlnieku cikls, 1917. gada revolūcija Krievijā, Austrumu cikls pēc paša pieredzētā Senās Persijas teritorijā.
Izstāde “Esmu tagad noņēmies dzīvot mākslai”* ietver aptuveni 400 Jāzepa Grosvalda mākslas darbu no Latvijas un Zviedrijas muzeju krājumiem un privātkolekcijām, tai skaitā vairāk nekā 150 darbu no Vermlandes muzeja Kārlstadē. Ekspozīciju papildina bagātīgs izpētes materiāls dažādos formātos, tostarp digitālā un audio.
Izstāde stāsta par klasisko modernismu un tā ienākšanu latviešu mākslā, atklājot to caur Jāzepa Grosvalda veidošanos par modernu jaunekli, viņa visai bezrūpīgo, taču radošo impulsu pilnu dendija dzīvi Parīzē un ceļojumos, viņa kļūšanu par savas zemes aizstāvi un nacionāli nozīmīgu tēmu aizsācēju un atspoguļotāju, kā arī autora daiļrades nozīmību Latvijas mākslas attīstībā kopumā.
Līdz ar izstādes atklāšanu klajā nāk sadarbībā ar izdevniecību “Neputns” un redaktori Laimu Slavu veidots vizuāli krāšņs izdevums – Jāzepa Grosvalda grāmata “Persijas ainas [Tableaux persans]”, kuras manuskripts tapis Parīzē 1919. gadā, neilgi pēc mākslinieka atgriešanās no Persijas teritorijas, bet pati grāmata pirmo un vienīgo reizi tikusi izdota 1978. gadā Stokholmā. Tajā ietverti ceļojuma spilgtāko vērojumu un pārdzīvojumu apraksti, kas tiešā veidā sasaucas ar viņa Austrumu ciklā atspoguļotajām emocijām. Jaunā grāmata papildināta ar apjomīgu vizuālo materiālu, tādējādi liekot atdzimt šim unikālajam darbam un atstājot paliekošu vērtību arī pēc izstādes noslēguma. Izdevums ir četrās valodās – oriģinālā manuskripta franču valodā, faksimils un tulkojumi latviešu, angļu un zviedru valodā.
Izstādi pavada daudzveidīga pasākumu programma, kas aptver mākslas, vēstures, literatūras, epistulārā mantojuma u.c. jautājumus, caur Jāzepa Grosvalda personības sniegumu vēstot par visa 20. gadsimta sākuma notikumiem un laika garu.
* No Jāzepa Grosvalda ieraksta dienasgrāmatā 1912. gada janvārī.
Atbalstītāji:
Latvijas Republikas Kultūras ministrija
Valsts kultūrkapitāla fonds
Signet Bank
Sadarbības partneri un deponētāji:
Vermlandes muzejs Kārlstadē (Zviedrija)
Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs
Zuzānu kolekcija
Andra Kļaviņa kolekcija
citas privātkolekcijas
Izstādes kuratore:
Ieva Kalnača
Projektu vadības nodaļas vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 716 123
T: (+371) 28 325 624
E:
Mākslinieciskās koncepcijas autore:
Ieva Stūre
Jāzepa Grosvalda memoriālās kolekcijas glabātāja:
Aija Zandersone
Izglītības programmas kuratore:
Anna Pūtele
Izstādes komunikācija:
Katrīna Vastlāve