Preses relīzes

Mediju pasākums izstādē “Imanta Lancmaņa māksla”

Norises laiks 10.11.2022.
Publicēts 31.10.2022.
Mediju pasākums izstādē “Imanta Lancmaņa māksla” Mediju pasākums izstādē “Imanta Lancmaņa māksla”

Ceturtdien, 2022. gada 10. novembrī, plkst. 14.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina žurnālistus uz mediju pasākumu izstādē “Imanta Lancmaņa māksla”.

Iepriekšēja reģistrācija:
https://bit.ly/Lancmanis_anketa līdz 09.11.2022. plkst. 17.00

Dalībnieku reģistrācija uz vietas: plkst. 13.30–14.00

Lai arī Imanta Lancmaņa daiļradi var piepulcināt laikmetīgās postmodernās glezniecības straumei, pats mākslinieks izvēlējies to apzīmēt kā konceptuālo romantismu. Izpratne par vecmeistaru mantojumu, dabas studijas un dzīvā iztēle ir vienlīdz ietekmējušas viņa darbu tēlveidi. Kopš 1966. gada mākslinieks izkopis individuālo rokrakstu un iemiesojis tajā savu pasaules redzējumu visos klasiskajos glezniecības žanros.

No 2022. gada 12. novembra līdz 2023. gada 26. februārim vērienīgā izstādē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Lielajā zālē līdzās iespaidīgiem cikliem tematiski grupētas Imanta Lancmaņa kamerstila klusās dabas un ainavas, kuras tapušas sākot no 1958. gada. Vairāki gleznu cikli pie skatītāja nonāk pirmo reizi. Atsevišķas ekspozīcijas sadaļas atklāj citas Imanta Lancmaņa radošā darba šķautnes un iepazīstina ar gleznu tapšanas etapiem – fotogrāfijām, skicēm, kartoniem.

Mediju pasākumā piedalīsies:

  • Māra Lāce, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore;
  • Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece, projekta vadītāja, LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja;
  • Dr. art. h. c. Imants Lancmanis, mākslinieks, mākslas vēsturnieks.

Pēc ievada uzrunām -1. stāvā klātesošie kopā ar izstādes veidotājiem dosies iepazīties ar ekspozīciju Imanta Lancmaņa vadībā. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

Lūdzam ņemt vērā, ka iespējas satikt mākslinieku Imantu Lancmani citā dienā pirms un pēc izstādes atklāšanas būs limitētas.

Jautājumu gadījumā lūgums sazināties ar LNMM komunikācijas speciālisti Luīzi Mizgu, zvanot pa mobilo tālruni (+371) 28 365 425 vai rakstot uz e-pastu .

Par izstādi

Lai arī Imanta Lancmaņa daiļradi var piepulcināt laikmetīgās postmodernās glezniecības straumei, pats mākslinieks izvēlējies to apzīmēt kā konceptuālo romantismu. Izpratne par vecmeistaru mantojumu, dabas studijas, kā arī dzīvā iztēle ir vienlīdz ietekmējušas viņa darbu tēlveidi.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Lielajā zālē tematiski grupētas Imanta Lancmaņa gleznas, kuras tapušas sākot no 1958. gada. Imants Lancmanis beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu 1966. gadā. Kopš tā laika viņš izkopis individuālo rokrakstu un iemiesojis tajā savu pasaules redzējumu visos klasiskajos glezniecības žanros. Vairāki gleznu cikli – darbi par Bībeles tēmu un Ozolu cikls – pie skatītāja nonāk pirmo reizi. Izstādē eksponēti arī portreti, kamerstila klusās dabas un ainavas.

Imanta Lancmaņa daiļradē bijis pārrāvums, kad viņš intensīvi darbojās, vadot Rundāles pils muzeju, pētot un aprakstot mākslas vēstures liecības, pasniedzot stila mācību Latvijas Mākslas akadēmijā 17 gadu garumā. Atsevišķas ekspozīcijas sadaļas atklāj šīs mākslinieka radošā darba šķautnes un iepazīstina ar gleznu tapšanas etapiem – fotogrāfijām, skicēm, kartoniem. Izstādes tituldarbs ir “Pašportrets pie Sējas ozola 2019. gada 27. septembrī”, kurā autors – nopietns, ar fotoaparātu rokās – atrodas Latvijas dabā, pie viena no būtiskiem latviešu tautas simboliem.

Izstādē iekļauti Imanta Lancmaņa darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja, Rundāles pils muzeja un Bauskas muzeja krājuma, Latvijas Mākslas akadēmijas, Latvijas Mākslinieku savienības, Latvijas Zinātņu akadēmijas, Zuzānu kolekcijas, mecenātu Teterevu ģimenes kolekcijas, no likvidējamās AS ABLV Bank mākslas darbu kolekcijas un daudzām privātkolekcijām.

Izstādes kuratore ir mākslas zinātniece Helēna Demakova, izstādes mākslinieks un grafiskais dizainers – Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Ojārs Pētersons.

Izstādi papildina plaša pasākumu un izglītības norišu programma, ietverot “Sarunas muzejā”, lekcijas, nodarbības bērniem, pieaugušajiem un senioriem.

Teksts: Helēna Demakova

Sadarbības partneri:
Latvijas Televīzija, JCDecaux

Izstādes kuratore:
Helēna Demakova, mākslas zinātniece

Projekta vadītāja:
Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece, Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 716 101,
E:

Izstādes mākslinieks:
Ojārs Pētersons, mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors

Grafiskais dizains:
Eltons Kūns / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs


Saistītās izstādes