29.11.2024. 16.00
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Lekcija Portretu salonā:
19.-20. gadsimta mijas Spānijas mūzika izstādes „Espaňa Blanca y Negra: Spānijas vīzija no Fortuni līdz Pikaso” kontekstā

Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas emeritētais profesors, mūzikas vēsturnieks Boriss Avramecs savā lekcijā stāstīs gan par tiem Spānijas komponistiem, kuru mūziku var raksturot kā idealizētās „baltās” Spānijas tēla izpausmes, gan par tiem, kuru mūzikā ir jūtama cita – „melnā” Spānija ar kaislību, sprieguma, traģisma un laimes alku izpausmēm.

19. gadsimta Eiropas romantisma dzejniekus, gleznotājus un arī komponistus fascinēja gan dabas stihijas un idilliskās ainavas, gan senatnes drupas un eksotisko zemju kultūra ar svešādi maģisko pievilcību. Mākslinieki pēkšņi apjauta, ka nav obligāti ceļot uz tālajām zemēm, lai ieraudzītu neparasto, jo visu to var atrast un izjust dzimtajā Spānijā.

Pēc 16. gadsimta žilbinošā radošuma uzliesmojuma, Spānijas komponistu mūzika pieklusa, tā pārstāja skanēt gan Spānijā, gan blakus esošajā Francijā un citur Eiropā.

Situācija mainījās 19. – 20. gadsimta mijā, kad parādījās vesela plejāde spāņu komponistu, kuri ar savu mūziku apbūra gan dzimtenes, gan visas Eiropas mūzikas mīļotājus. Lekcijā tiks stāstīts par vijoļu virtuozu un komponistu Pablo de Sarasate (1844-1908), komponistiem Isaaku Alveniss (1860-1909), Enrike Granadoss (1867-1917) un Manuelu de Falja (1876-1946). Skanēs fragmenti no pieminēto autoru skaņdarbiem vijolei, ģitārai un orķestrim.

Tāpat arī lekcijā izskanēs arī nedaudz vēlāk dzimušā komponista Hoakina Rodrigo (1901-1999) pasaules slavenā “Concierto de Aranjuez” skaņdarba fragmenti gan no oriģinālās versijas (ģitāra ar simfonisko orķestrī), gan arī no satriecošās džeza versijas – ASV trompetista Mailsa Deivisa un Gila Evansa orķestra izpildījumā.

Papildu informācija

  • Norise notiek Portretu salonā. Pirms norises tikšanās 1. stāva ātrijā.
  • Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
  • Informējam, ka MMRB publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku.

Norises piekļūstamība

  • Norise nav pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
  • Lai nokļūtu Portretu salonā 5. stāvā, ir pieejams lifts, pēc kura jāizmanto pakāpieni gan uz augšu, gan uz leju. Ir pieejams maza izmēra darbinieku lifts, kurā neietilpst standarta izmēra ratiņkrēsls.
  • Norise paredzēta ar sēdvietām (ar muguras balstu).
  • Informācija par bezmaksas ieeju muzejā.
  • Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā.

Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: (+371) 25 732 122, .


Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori

Norises valoda

Latviešu

Norises ilgums

90 minūtes

Dalības maksa

12,00 EUR pieaugušajiem
6,00 EUR skolēniem, studentiem, senioriem

Pieteikšanās

Vietu skaits ierobežots, nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās
T: (+371) 67 225 209
E:

Norises vieta

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Portretu salons 5. stāvā
Doma laukums 6, Rīga

Ikmēneša jaunumi e-pastā 

Ikmēneša Mākslas muzeju jaunumi un aktualitātes e-pastā