Ārzemju dekoratīvi lietišķā māksla
Ārzemju dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcija ir vienīgā Latvijā, kurā glabājas Senās Ēģiptes un Grieķijas senlietas, kā arī lielākā Āzijas mākslas un nozīmīga Rietumeiropas un Krievu porcelāna kolekcija.
Kolekcijas veidošanās ir sarežģīta un cieši saistīta ar Latvijas vēsturi divu gadsimtu garumā. Tās kodolu veido 20. gadsimta 50. gados apvienotās Valsts mākslas muzeja un Rīgas pilsētas mākslas muzeja kolekcijas, kuras vēlāk papildināja mākslas darbi no likvidētā Latvijas Universitātes mākslas muzeja, Kurzemes provinces muzeja (Jelgava), privātkolekcijām, dāvinājumi, novēlējumi un pirkumi.
Kolekcija aptver visplašāko laika periodu un dažādus lietišķās mākslas veidus no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. Hronoloģiski visvecākie priekšmeti ir Senās Ēģiptes Pirmsdinastiju laika keramikas izstrādājumi, kas datējami ar 4. gadu tūkstoti pirms Kristus. Hronoloģiski jaunākie ir 21. gadsimta Indonēzijas un Taizemes tradicionālās mākslas paraugi. Nozīmīgu kolekcijas daļu veido 17.–20. gadsimta Āzijas (Ķīnas, Japānas, Indijas, Indonēzijas, Dienvidaustrumāzijas un Irānas) izstrādājumi no porcelāna, keramikas, metāla, akmens, kaula, koka, lakas, audumi un tērpu paraugi. Savukārt Rietumeiropas 18.–20. gadsimta mākslu pārstāv vadošo Vācijas, Francijas, Anglijas, Itālijas fabriku porcelāna un stikla kolekcija, mēbeles, pulksteņi, svečturi un sadzīves priekšmeti. Kolekcijā ir arī dažādu Krievijas fabriku 19.–20. gadsimta porcelāna, keramikas un stikla izstrādājumi.