Izstādes “España Blanca y Negra: Spānijas vīzija no Fortuni līdz Pikaso” katologs
Sadarbībā ar Kultūras ministriju, Spānijas vēstniecību Latvijā un Kadriorgas Mākslas muzeju klajā nācis izstādes “España Blanca y Negra: Spānijas vīzija no Fortuni līdz Pikaso” katalogs.
Izstāde ir starptautisks sadarbības projekts kopā ar Kadriorgas Mākslas muzeju Tallinā, kurā vienuviet satiekas darbi no piecpadsmit Spānijas muzejiem un privātkolekcijām, kā arī kuratori no dažādām valstīm – Karloss Alonso Peress-Fahardo (Carlos Alonso Perez-Fajardo, Spānija), Aleksandra Murre (Igaunija) un Ieva Kalanča un Aija Zandersone – no Latvijas. Izstādes mērķis ir iezīmēt attiecīgā laika perioda vēsturiski-māksliniecisko Spānijas “portretu”, kas nosaka valsts uztveri gan no tās iedzīvotāju, gan citzemnieku skatupunkta.
Katalogā apvienoti raksti, kuros savu ieskatu izstādē apskatītajās tēmās sniedz kuratori Karloss Alonso Peress-Fahardo un Aleksandra Murre. Rakstu klāstu papildina arī Dr. Amaja Alsaga Ruisa (Amaya Alzaga Ruíz), UNED Universitātes (Universidad Nacional de Educación a Distancia) profesore, 17. un 19. gadsimta mākslas pētniece un kolekcijas veidošanas speciāliste, akadēmiskā gleznotāja Raimundo Madraso (Raimundo de Madrazo y Garreta) eksperte, kura sniedz pārskatu par Spānijas ainavu glezniecības attīstību 19. gadsimtā no tās pirmsākumiem romantisma periodā līdz nacionālās glezniecības skolas uzplaukumam.
Savukārt spāņu mākslas spožākās 19. gadsimta otrās puses zvaigznes Mariano Fortuni (Mariano Fortuny) devumu analizē Katalonijas Nacionālā mākslas muzeja Zīmēšanas nodaļas vadītājs Dr. Fransesks Kiless Korelja (Francesc Quílez Corella). Kataloga spāņu mākslas sadaļu noslēdz šī paša muzeja galvenā kuratora un Modernās glezniecības nodaļas vadītāja, viena no Spānijā atzītākajiem Pikaso mākslas ekspertiem un aktīvākajiem pētniekiem, Dr. Eduarda Valjesa Paljaresa (Eduard Vallés Pallarés) raksts.
Katalogā pieejams izklāsts arī par izstādē apskatāmo Latvijas mākslas sadaļu. Tās pamatā ir Ievas Kalnačas un Aijas Zandersones pētījums par triju Latvijas mākslinieku – Gustava Šķiltera (1874–1954), Kārļa Brencēna (1879–1951) un Jāzepa Grosvalda (1891–1920) – saiknēm ar Spānijas māksliniekiem 20. gadsimta sākumā, tostarp tiem, kuru darbi redzami ekspozīcijā, un viņu ceļojumiem uz Spāniju.
Izdevējs: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, 2024