divi sudraba trauki tuvplānā divi sudraba trauki tuvplānā
17.12.2024.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs no Latvijas goda konsula Filadelfijā Džona Dž. Medvecka saņēmis vērtīgu dāvinājumu

Pateicoties Latvijas goda konsulam Filadelfijā Džonam Dž. Medveckim Latvijas Nacionālais mākslas muzejs saņēmis nozīmīgu dāvinājumu Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) izvietotajai ārzemju mākslas kolekcijai – divus vērtīgus sudraba priekšmetus no tā dēvētās Rīgas servīzes.

Dubultie sudraba sālstrauki ar zeltītu iekšpusi no Rīgas servīzes ir vērtīgs papildinājums 2023. gadā Džona Dž. Medvecka dāvinātajiem šīs pašas servīzes mērču traukiem, kas apskatāmi Mākslas muzeja Rīgas Birža Eiropas mākslas galerijā. Sālstrauki darināti Augsburgā, Vācijā, laikā no 1781. līdz 1783. gadam, tos darinājis sudrabkalis Johans Jākobs Hermanis Grabe, kas bija Augsburgā pazīstams klasicisma meistars. Par šo dāvinājumu muzeja pateicas Latvijas goda konsulam Filadelfijā Džonam Dž. Medveckim.



17. un 18. gadsimts Augsburgas sudrabkaļiem bija uzplaukuma laiks, priekšmeti tika darināti īpaši izsmalcinātās formās un rotāti ar barokāliem elementiem. 18. gadsimta beigās Krievijas Impērijas valdniece Katrīna II, sākot no 1775. gada, pasūtīja impērijas reģionālajām galvaspilsētām pusdienu servīžu sērijas, kas darinātas Augsburgā, Parīzē un Londonā. Rīgas servīze tika piegādāta 1784. gada 4. aprīlī, kad Rīgas gubernators bija grāfs Džordžs fon Brauns.

Ir zināms, ka servīze bijusi apjomīga un paredzēta aptuveni četrdesmit personām. Tā sastāvēja no četrām ovālām terīnēm, astoņiem kandelabriem, divdesmit četriem svečturiem, astoņiem vīna dzesējamiem traukiem, mērces traukiem, sešpadsmit dubultajiem sālstraukiem, šķīvjiem, to vākiem un citiem mazākiem priekšmetiem ar kopējo svaru ap 482 kilogramiem. 1797. gadā, pārvedot servīzi uz Sanktpēterburgu, tā pazuda. Pašlaik ir zināmi tikai atsevišķi priekšmeti, kas atrodas muzejos vai privātkolekcijās.

Rīgas servīzes dubultie sālstrauki interesentiem būs apskatāmi no 2024. gada 19. decembra Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA pastāvīgajā ekspozīcijā 4. stāvā.