Dienvidaustrumāzijas mākslas kolekcija
No 2023. gada 21. aprīļa līdz 2024. gada 28. jūlijam Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) Āzijas mākslas galerijā 3. stāvā piedāvā Dienvidaustrumāzijas mākslas kolekcijas izstādi, aicinot gūt ieskatu šī reģiona bagātīgajā krāsu, rakstu, materiālu, tehniku, simbolu un tradīciju pilnajā kultūras mantojumā.
Dienvidaustrumāzija ir viena no daudzveidīgākajām pasaules daļām, kur gadsimtu gaitā vietējās tradīcijas saplūdušas ar blakus esošajām Indijas, Ķīnas, Austrālijas un Okeānijas kultūrām. Reģiona kultūras mantojumu ietekmējuši gan vēsturiskie jūras tirdzniecības ceļi, gan Eiropas koloniālās varas.
Baltijas valstīs ir reti sastopami šo tālo zemju darbi, un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) kolekcijā līdz 20. gadsimta otrajai pusei bija tikai daži priekšmeti. 70. un 80. gados muzejs iegādājās 28 Laosas, Kambodžas, Vjetnamas un Taizemes amatniecības darinājumus. Savukārt 21. gadsimta sākumā saņemti nozīmīgi dāvinājumi no Indonēzijas un Taizemes vēstniecībām, dažādām institūcijām un privātpersonām.
Šobrīd LNMM mākslas kolekcija ar 114 darbiem pārstāv sešas no vienpadsmit Dienvidaustrumāzijas valstīm – Indonēziju, Laosu, Kambodžu, Taizemi, Vjetnamu un Mjanmu. Skaitliski apjomīgākā ir Indonēzijas kolekcija – 76 darbi, kas izvietoti divās zālēs. Tā parāda amatnieku prasmes, unikālas tehnikas, materiālus un gadsimtos izkoptas tradīcijas. Sarežģītiem rakstiem klātās vaska batikas, rituālais duncis kriss un vissenākais leļļu teātra veids vajang iekļauti UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā.
Pirmo reizi eksponētas Laosas tekstilijas, kas darinātas matmi un papildu audu jeb čok tehnikās, kā arī rituālie trauki. Kopā ar Taizemes, Kambodžas, Mjanmas un Vjetnamas mākslas darbiem tie atspoguļo Dienvidaustrumāzijas kultūru mijiedarbību.