Maharadža. Indijas Tandžoras skolas meistara gleznojums uz stikla Maharadža. Indijas Tandžoras skolas meistara gleznojums uz stikla
29.05.2020. - 09.08.2020.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Maharadža. Indijas Tandžoras skolas meistara gleznojums uz stikla

Izstāžu cikls "Āzijas mākslas stāsti"

No 2020. gada 29. maija Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) aizsāk jaunu izstāžu ciklu “Āzijas mākslas stāsti”, kas ar viena darba vai tēmas izklāstu iepazīstinās Austrumu galerijas apmeklētājus ar Āzijas mākslas dažādību. Pirmā izstāde būs veltīta Indijas Tandžoras skolas meistara gleznojumam uz stikla “Maharadža”.

Āzijas māksla vienmēr ir fascinējusi Rietumu skatītāju ar savu neparastumu, formas un funkcijas dažādību un tikai Āzijas kultūrām raksturīgo estētisko uztveri. Aplūkojot Āzijas mākslas priekšmetus, var rasties vairāk jautājumu nekā atbilžu, un cikls “Āzijas mākslas stāsti” rosinātu atklāt un izprast noteiktu mākslas darbu sižetus, tehnikas, funkcijas, kā arī to filozofisko, reliģisko, estētisko un kontekstuālo nozīmi. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Āzijas mākslas kolekcijā glabājas vairāki tūkstoši mākslas darbu no tuvākām un tālākām Āzijas zemēm, taču Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Austrumu galerijā eksponēta tikai daļa no tiem.

Pirmais cikla ietvaros eksponētais darbs ir Indijas Tandžoras skolas meistara gleznojums uz stikla “Maharadža”. Tas izceļas gan ar savdabīgu izpildījuma tehniku un sižetu, gan ar apjomīgu restaurāciju.

Gleznas kompozīcijas centrā attēlots iespējams Marathu valsts (1674–1820) maharadža, kas sēž zirga pajūgā. Darbā parādās viena no populārākajām tēmām Indijas mākslā – procesija. Indijā reliģiskie rituāli ir katra valdnieka dzīves neatņemama daļa, kuru laikā viņš lūdz dieviem par dinastijas, tautas un valsts labklājību. Saskaņā ar tradīciju tieši svinīgu publisku ceremoniju laikā valdnieks uzskatāmi apliecina tautai savu varenību.

Muzeja Āzijas mākslas kolekcijā esošajam mākslas darbam bija nepieciešama sarežģīta restaurācija. Gleznas stikla pamatne bija saplēsta piecpadsmit gabalos, virspusi klāja putekļu un netīrumu kārta, kā arī viens stikla fragments pie augšējās malas bija zudis. Būtiski atzīmēt, ka restaurācija tamlīdzīga veida glezniecībai Latvijā līdz šim vēl nebija veikta, tāpēc pirms darbu uzsākšanas, konsultējoties ar nozares speciālistiem, tika izstrādāta atbilstoša metodoloģija. Gleznu restaurēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja gleznu restauratore-vecmeistare Nataļja Kurganova un Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla nodaļas docente un māksliniece Inita Ēmane.

Izstādes kuratore:

Kristīne Milere, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore

Zinātniskā izpēte:

Ksenija Rudzīte, LNMM Ārzemju glezniecības kolekcijas glabātāja

Restaurācija:
Nataļja Kurganova, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA gleznu restauratore-vecmeistare
Inita Ēmane, Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas katedras docente, māksliniece
Mg. sc. chem. Indra Tuņa, ķīmiskā izpēte

Saistītās izstādes

Irānas kvēpināmais trauks Irānas kvēpināmais trauks
31.05.2022. - 28.08.2022.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Izstāde ciklā “Āzijas mākslas stāsti”
Japāņu ziedu motīvs Japāņu ziedu motīvs
19.11.2021. - 27.02.2022.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Ķīnas šņaucamās tabakas pudelītes Ķīnas šņaucamās tabakas pudelītes
31.08.2021. - 20.10.2021.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Izstāžu cikls "Āzijas mākslas stāsti"
Japānas Sacumas keramikas pāra vāzītes Japānas Sacumas keramikas pāra vāzītes
15.12.2020. - 29.08.2021.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Izstāžu cikls "Āzijas mākslas stāsti"
Tējas trauku komplekts. Ķīna, 1930–1934 Tējas trauku komplekts. Ķīna, 1930–1934
20.10.2020. - 06.12.2020.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Izstāžu cikls “Āzijas mākslas stāsti”
Rakan. Japānas okimono figūra Rakan. Japānas okimono figūra
11.08.2020. - 11.10.2020.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Izstāžu cikls “Āzijas mākslas stāsti”