Diskusija:
Ievainotā atmiņa – sadzīšanas iespējas?
Aicinām pievienoties pārdomu rosinošai diskusijai par kolektīvās atmiņas ietekmi uz mūsdienu sabiedrību, mākslinieces Lauras Veļas personālizstādē "Ievainotā atmiņa" Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Kupola zālē. Sarunā apspriedīsim, kā, apzinoties Latvijas iedzīvotāju deportāciju radītās kultūrtraumas sekas, var sākt veidot iekļaujošu politiku, kas veicinās Latvijas nākotnes attīstību.
Atjaunojot Latvijas valstiskumu un eiropeisko piederību 20. gadsimta 80. gadu beigās, būtiska bija okupācijas traumatiskās pieredzes atcerēšanās. Deportāciju sāpes bija gan personiskas, gan kolektīvas, kļūstot par pamatu valsts kultūrpolitikai un sabiedrības pašidentitātei. Māksla sniedz iespēju pārdomāt šīs atmiņas, izceļot ciešanas, zaudējumus un to ietekmi uz šodienu. Taču aktuālie politiskie un sociālie jautājumi – populisms, atmiņu kari un digitālās manipulācijas – liek domāt, kā uzturēt sāpīgās atmiņas dzīvas un saprotamas arī jaunākajām paaudzēm.
Kāpēc nepieciešams atcerēties Latvijas sabiedrības traumatisko pieredzi? Kā izstāstīt to sabiedrības daļai, kuru tiešā veidā deportācijas neskāra, un kurai, iespējams, ir cita veida traumas? Kā traumu telpas var eksistēt kopīgās nākotnes diskursā? Visi šie jautājumi ir reducējami uz vienu, būtiskāku – ko darīt ar ievainoto atmiņu?
Šos jautājumus Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Dr. art. Deniss Hanovs uzdos izstādes autorei, māksliniecei Laurai Veļai, izstādes kuratorei Agnesei Zviedrei un vēsturniecei, Latvijas Universitātes profesorei Vitai Zelčei.
Papildu informācija
- Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
- Norise notiek Kupola zālē (5. stāvs).
- Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku šeit.
Norises piekļūstamība
- Norise ir piekļūstama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.
- Līdz norises vietai var nokļūt, izmantojot kāpnes vai liftu.
- Norise paredzēta ar sēdvietām.
- Norises telpā ir paredzētas vietas ratiņkrēsliem.
- Norises laikā iespējams izmantot pārnēsājamos krēslus. Krēsli ir izmantojami arī kā atbalsts pārvietojoties. Tie atrodas muzeja 2. stāva vestibilā pie Informācijas punkta.
- Informācija par bezmaksas ieeju muzejā pieejama šeit.
- Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā un izstādē.
Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: (+371) 67 324461, .