Pārdošanā
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Jāzeps Grosvalds. Persijas ainas / Tableaux Persans / Persiska Bilder / Scenes of Persia

Līdz ar izstādes ““Esmu tagad noņēmies dzīvot mākslai”. Jāzeps Grosvalds. 1891–1920” atklāšanu Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā klajā nācis sadarbībā ar apgādu “Neputns” un redaktori Laimu Slavu veidots vizuāli krāšņs izdevums – mākslinieka Jāzepa Grosvalda grāmata “Persijas ainas”.

“Persijas ainas [Tableaux persans]” ir Jāzepa Grosvalda sarakstīts teksts, kas tapis neilgi pēc viņa atgriešanās no militārās ekspedīcijas Tuvo Austrumu zemēs. Manuskripts, lai arī iesākts latviešu valodā, bija pabeigts franču valodā Parīzē 1919. gadā. Tajā ietverti ceļojuma spilgtāko vērojumu un pārdzīvojumu apraksti, kas papildināti ar pētījumiem par Persijas vēsturi un mākslas attīstību.

Grāmata pirmo un vienīgo reizi tikusi publicēta 1978. gadā Stokholmā divās valodās – franču un latviešu. Tagad tā ir lasāma četrās valodās: oriģinālā manuskripta franču valodā faksimils, tulkojumi latviešu, angļu un zviedru valodā. Jaunais izdevums papildināts ar apjomīgu vizuālo materiālu – vairāk nekā 300 akvareļiem, skicēm, dokumentiem, dienasgrāmatu lapām. Tajā reproducēti gandrīz visi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) un Vermlandes muzeja (Värmlands Museum; Kārlstade, Zviedrija) kolekcijās esošie Jāzepa Grosvalda Austrumu cikla darbi, kā arī liela daļa citās kolekcijās esošo šī cikla kompozīciju.

Izvērstu ievadrakstu sarūpējusi mākslas vēsturniece, izstādes ““Esmu tagad noņēmies dzīvot mākslai”. Jāzeps Grosvalds. 1891–1920” kuratore Ieva Kalnača. Grāmatas dizaina autore ir māksliniece Inese Hofmane. Izdevumā izmantots rediģēts 1978. gada publikācijai veidotais Veronikas Strēlertes latviešu valodas tulkojums.

LNMM direktore Māra Lāce ievadtekstā atzīst, ka grāmata ir iespēja ienirt patiesa talanta radītā pasaulē, un uzsver, ka ““Persijas ainas” ir unikāla liecība par Jāzepu Grosvaldu kā izcilu sava laika personību – rakstnieka spējām apveltītu mākslinieku, cilvēku, kurš, apvienojot sevī romantiķa, intelektuāļa un vienlaikus arī rīcības cilvēka īpašības, spēja redzēt un, runājot tā laika laikmetīgajā valodā, līdzi pārdzīvot un pārvērst izteiksmīgos mākslas darbos jaunā, modernā 20. gadsimta laika izjūtas.”

Grāmata nopērkama apgāda “Neputns” un muzeja veikalā, kā arī aizpildot formu. Pēc pieprasījuma saņemšanas ar Jums sazināsies muzeja darbinieks.

Ziņas par izdevumu

Persijas ainas / Tableaux Persans / Persiska Bilder / Scenes of Persia
Grāmata latviešu, angļu, zviedru un franču valodā, 352 lpp.
Autors: Jāzeps Grosvalds
Ievadtekstu autores: Māra Lāce, Ieva Kalnača
Redaktore: Laima Slava
Tulkotāja no franču valodas: Veronika Strēlerte
Latviešu valodas literārā redaktore: Cilda Redliha
Persiešu valodas konsultants: Raimonds Ķirķis
Tulkotāja zviedru valodā: Linda Freimane
Zviedru teksta redaktors: Erik Bergqvist
Tulkotājs angļu valodā: Valdis Bērziņš
Angļu teksta redaktore: Iveta Boiko
Tulkotāja franču valodā: Dita Podskočija
Franču teksta redaktore: Isabelle Martin
Dizains, attēlu apstrāde: Inese Hofmane
Fotogrāfi: Jānis Rieksts, Normunds Brasliņš, Lars Sjöqvist

Izdevējs: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar apgādu “Neputns”
Iespiests Jelgavas tipogrāfijā
Tirāža: 1000 eksemplāri
Izdošanas gads: 2023

Par izstādi

Vērienīga jaunatklātā izstāde “Esmu tagad noņēmies dzīvot mākslai”, kura no 11. novembra līdz 2024. gada 30. martam ir skatāma LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē, veltīta klasiskajam modernismam un šī virziena ienākšanai latviešu mākslā, atklājot to caur Jāzepa Grosvalda personību un viņa daiļrades nozīmību Latvijas mākslas attīstībā kopumā.

Jāzeps Grosvalds (1891–1920), viens no latviešu modernisma veidotājiem, bija ļoti daudzpusīga, spoža un talantīga personība, par kuru iespējams teikt, ka būtībā visas viņa darbības uzskatāmas par mākslas faktu – ne tikai paši mākslas darbi, bet arī vēstules, dienasgrāmatas, krāšņi pašdarināti žurnāli, pat modernais ģērbšanās stils un uzvedības modelis. Izstāde stāsta par Jāzepa Grosvalda tapšanu par modernu jaunekli, viņa visai bezrūpīgo, taču radošo impulsu pilnu dendija dzīvi Parīzē un ceļojumos, kļūšanu par savas zemes aizstāvi un nacionāli būtisku tēmu aizsācēju un atspoguļotāju.

Plašā retrospekcija ietver aptuveni 460 autora mākslas darbu no Latvijas un Zviedrijas muzeju krājumiem un privātkolekcijām, tai skaitā vairāk nekā 150 darbu no Vermlandes muzeja Kārlstadē. Ekspozīciju papildina bagātīgs izpētes materiāls dažādos formātos, tostarp digitālā un audio.

Grāmatas tapšanu atbalsta:
Latvijas Kultūras ministrija
Valsts kultūrkapitāla fonds
Signet Bank
Vermlandes muzejs

Papildu informācija:
Ieva Kalnača
Projektu vadības nodaļas vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs