Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notiks Vaclava Špakovska izstādei veltīta pasākumu programma
Poļu mākslinieka, arhitekta un inženiera Vaclava Špakovska izstādes “Rīgas piezīmju grāmatas.” sakarā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) sākot ar 1. aprīli norisināsies plaša publiskā programma ar diskusijām, darbnīcām un noslēguma koncertu.
Izstāde “Vaclavs Špakovskis. Rīgas piezīmju grāmatas.”, kas ir skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas 4. stāva zālēs līdz 30. aprīlim, iepazīstina ar poļu avangarda pārstāvja Vaclava Špakovska (Wacław Szpakowski, 1883–1973) daiļradi. Ekspozīcija piedāvā apjomīgu autora novatorisko kompozīciju klāstu, ietverot virkni nepublicētu arhīva materiālu, kas ļauj tuvāk iepazīt mākslinieku un izpētīt viņa saites ar Latviju. Šī izstāde ir pirmā autora darbu prezentācija Baltijas valstīs, to organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Ādama Mickēviča institūtu Varšavā un Lodzas Mākslas muzeju par godu Vaclava Špakovska 140 gadu jubilejai un 50. nāves gadadienai. Projektu pavada daudzveidīga pasākumu programma.
1. aprīlī plkst. 15.00 LNMM Konferenču zālē notiks diskusija ar mākslinieku Jāni Borgu, mākslas teorētiķi Jāni Taurenu un komponistu Kristu Auznieku par Vaclava Špakovska darbības nozīmi avangarda un konceptuālās mākslas laukā, kā arī eksperimentālajā mūzikā.
Vaclavs Špakovskis visu dzīvi strādāja savrupi, tāpēc autora darbi līdz pat 1970. gadiem nenonāca izvērstā dialogā ar tā laika mākslas un mūzikas virzieniem. Tomēr šobrīd, atskatoties pagātnē, jānovērtē viņa pioniera loma ģeometriskās abstrakcijas jomā pagājuša gadsimta sākumā, kā arī paralēles ar opārta, minimālisma un citām aktuālām tendencēm. Kā Špakovska prakse atbalsojas Latvijas kultūrvidē? Jānis Borgs, Krists Auznieks un Jānis Taurens runās par savu darbību un pētījumu tēmām Vaclava Špakovska jaunrades kontekstā. Pēc prezentācijām sekos diskusija, ko vadīs izstādes kuratore Inga Lāce.
Dalības maksa: ieejas biļete muzeja ekspozīcijā.
Gada biļetes īpašniekiem dalība pasākumā ir bez maksas.
Norises ilgums: 60–90 minūtes.
Vietu skaits nav ierobežots. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
Lai veicinātu mākslas un kultūras pieejamību dažādām sabiedrības grupām, 11., 18. un 25. aprīlī plkst. 15.00 muzejā notiks radošās darbnīcas, kuras apmeklēt aicināti cilvēki ar uztveres grūtībām. Atbalstošā un pielāgotajā vidē klātesošie kopā ar mākslas zinātnieci, izstādes pieejamības konsultanti Ievu Rosni un vairākiem Latvijas māksliniekiem aplūkos Vaclavam Špakovskim veltīto izstādi. Iedvesmojoties no redzētā, nodarbības otrajā daļā dalībnieki veiks īpaši pielāgotu radošo uzdevumu un attīstīs savas mākslinieciskās prasmes.
Dalības maksa: ieejas biļete muzeja ekspozīcijā.
Gada biļetes īpašniekiem dalība darbnīcā ir bez maksas.
Visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti.
Norises ilgums: 60–90 minūtes.
Vietu skaits ierobežots. Dalība ar iepriekšēju pieteikšanos: (+371) 67 324 461, .
15. aprīlī plkst. 12.00 LNMM mākslas studijas “Es un māksla l” nodarbībā “Špakovska līniju ritmi” mākslinieces, muzejpedagoģes Diānas Dimzas-Dimmes vadībā pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni iepazīs Vaclava Špakovska daiļradi. Daudzveidīgajos līniju labirintos dalībnieki mēģinās saskatīt apslēptos dabas elementus un sengrieķu ornamentu – meandru, ar eļļas pasteļa krītiņiem radot paši savu krāsainu meandra ornamenta pasauli.
Dalības maksa: 5,00 EUR no personas. Ukrainas pilsoņiem dalība bez maksas. Materiāli līdzņemšanai: eļļas pasteļu krītiņi.
Norises ilgums: 60 minūtes.
Vietu skaits nav ierobežots. Papildu informācija: (+371) 67 324 461, .
21. aprīlī plkst. 18.00 LNMM Konferenču zālē tiek rīkota saruna ar mūsdienu māksliniecēm Amandu Ziemeli, Maiju Kurševu, Annu Malicku un Kristīni Krauzi-Slucku par abstraktās un nefiguratīvās mākslas valodu viņu darbos. Pasākumu vadīs mākslas zinātniece un kuratore Ieva Astahovska.
Abstrakcija mūsdienu mākslā ir viena no vadošajām izteiksmes formām, un, līdzīgi kā daudzus citus mākslas izpausmes veidus, to vairs nevar ierobežot kādu stilistisku vadlīniju laukā, jo tā ietver vairākas trajektorijas un pauž atšķirīgas pozīcijas – estētiskas, ētiskas, politiskas. Abstrakcija veido saskarsmes punktus ar visdažādākajām teritorijām – telpu, skaņu, materialitāti, ķermeni utt. Savā ziņā abstrakcija ir uztverama kā mākslas valoda, kuras vēstījumi un nozīmes var paust gan to, kas nav attēlojams caur vizuāli atpazīstamu realitāti, gan to, kas ir valodiski nenotverams vai neizsakāms. Tomēr tās iespējamie “tulkojumi” nereti izaicina skatītāju uztveri un mākslas pieredzi, paģērot gan subjektīvu refleksiju, došanos ārpus ierastajiem domāšanas ceļiem un jaunu skatīšanās veidu meklējumus.
Arī Latvijas šodienas mākslas darbos abstrakcija atklāj dažādas intereses – tā pievēršas mākslas pašas dzīvei, formas refleksijām un nozīmju spēlēm, caur vizuāliem simboliem kodē un šifrē realitātes “ēnas zonas”, un darbojas kā vizuāla pētniecības stratēģija attēlojamā un neattēlojamā attiecībās.
Dalības maksa: ieejas biļete muzeja ekspozīcijā.
Gada biļetes īpašniekiem dalība pasākumā ir bez maksas.
Norises ilgums: 60–90 minūtes.
Vietu skaits nav ierobežots. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
28. aprīlī plkst. 17.00 LNMM 4. stāva zālēs ikviens tiek aicināts pievienoties ekskursijai, ko vadīs izstādes kuratori. Vaclava Špakovska darbi plašākai publikai nebija zināmi līdz 1978. gadam, kad autora mantojums tika parādīts Lodzas Mākslas muzejā. Viņa veidotās kompozīcijas joprojām turpina iedvesmot gan kuratorus, gan māksliniekus un šobrīd eksponētas ne tikai Rīgā, bet arī Ņujorkā, Parīzē un citur. Pievēršot uzmanību Špakovska novatoriskajai mākslas formai un Latvijas kontekstam, ekskursijā būs iespēja iepazīties ar autora daiļradi no viņa mākslas ilggadēju pētnieku skatpunkta.
Norises valoda: latviešu, angļu.
Dalības maksa: ieejas biļete muzeja ekspozīcijā.
Gada biļetes īpašniekiem dalība pasākumā ir bez maksas.
Norises ilgums: 60 minūtes.
Vietu skaits nav ierobežots. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
28. aprīlī plkst. 18.00 LNMM 3. stāva vestibilā notiks koncerts. Tajā atskaņoto mūziku, iedvesmojoties no Vaclava Špakovska zīmējumiem, radījuši mūzikas kurators, producents Mihāls Libera (Michał Libera) un mūziķe Barbara Kinga Majevska (Barbara Kinga Majewska).
Vaclava Špakovska zīmējumi ne tikai izskatās kā partitūras – tādā veidā tos izmantojis arī pats autors, spēlējot vijoli. Lai gan ziņas par skaņdarbu faktisko izpildījumu līdz mūsdienām nav nonākušas, mēs varam nojaust, ka Špakovska harmonijas un ritma meklējumi un atspoguļojums lineārajās kompozīcijās ir tuvi minimālisma mūzikas estētikai, tādējādi apsteidzot 20. gadsimta 50. gados dzimušo žanru vismaz par divām desmitgadēm.
Mihāls Libera un Barbara Kinga Majevska pārstrādājuši atsevišķus Vaclava Špakovska darbus precīzai skaņu partitūrai un pirmo reizi iepazīstināja auditoriju ar savu radošo veikumu izstādē “Codex Subpartum”, kas notika 2019. gadā Lodzas Mākslas muzejā. Šo partitūru kopā ar jaunām, īpaši Rīgas koncertam sagatavotām partitūrām interpretēs divi trombonisti – Džeimss Fulkersons (James Fulkerson) un Hilarijs Džeferijs (Hilary Jeffery). Abi mūziķi pēc iespējas burtiskāk sekos Špakovska līnijai divos pretējos virzienos vienlaikus.
Dalības maksa: ieejas biļete muzeja ekspozīcijā.
Gada biļetes īpašniekiem dalība pasākumā ir bez maksas.
Norises ilgums: 60–90 minūtes.
Vietu skaits nav ierobežots.
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama