Purvīša balva 2011
Iegūstot žūrijas visaugstāko novērtējumu, otro „Purvīša balvu” saņēmis mākslinieks Kristaps Ģelzis. „Purvīša balvas 2011” ieguvēju žūrijas vārdā šovakar svinīgā pasākuma laikā paziņoja Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja direktore Māra Lāce un muzeja patrona, SIA „Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns.
Līdz ar šo apbalvojumu mākslinieks iegūst arī vērienīgo naudas balvu - 20 tūkstošus latu.
Otrās „Purvīša balvas” ieguvēju noteica starptautiska žūrija 10 cilvēku sastāvā, tostarp mākslas kuratori un kritiķi no Krievijas, Lietuvas un Polijas. Lēmumu par „Purvīša balvas 2011” laureātu žūrija pieņēma slēgtā sēdē. Pirms laureāta izvirzīšanas žūrija izvērtēja visu astoņu finālistu - Ilmāra Blumberga, Imanta Lancmaņa, Intas Rukas, Kaspara Podnieka, Kristapa Ģelža, Kristīnes Kursišas, Kriša Salmaņa un Mārtiņa Ratnika – veikumu, kas plašākai publikai aplūkojams no rītdienas, 19. februāra līdz pat 10. aprīlim izstādē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē "Arsenāls”.
Kristaps Ģelzis „Purvīša balvai 2011” 2009. un 2010. gada periodā tika nominēts 3 reizes, bet finālā pēc ekspertu vērtējuma tika virzīts par personālizstādi „Varbūt”, kas notika galerijā „Māksla XO” 2009. gadā (15.10.-03.11.2009.). Eksperti, vērtējot šo izstādi, Kristapa Ģelža veikumu raksturojuši kā „ironisku intelekta rotaļu un virtuozas amatprasmes apvienojumu, kurā Kristaps Ģelzis apliecina akvareļglezniecības un zīmējuma nozīmi laikmetā, kurā visi to jau paspējuši atzīt par anahronismu, demonstrējot ne tikai perfektu tehnikas pārvaldīšanu, bet arī satraucot skatītāja prātu ar mūsu laikmetam tik raksturīgo vēstījuma fragmentārismu”.
„Žūrijas darbs tika organizēts izvērstas diskusijas veidā, kur katrs žūrijas loceklis detalizēti analizēja katra mākslinieka veikumu. Interesants bija ārvalstu kolēģu vērtējums, to varējām uztvert kā sava veida skatu no malas, kas rosināja pārdomas par Latvijas mākslas procesiem kopumā un katra autora individuālo sniegumu. Rezultātu žūrija sasniedza, balsojot trīs kārtās. Izvēle bija sarežģīta, bet es pati personīgi par rezultātu esmu gandarīta. Māksliniekam Kristapam Ģelzim zvaigznes šobrīd ir sastājušās ļoti labvēlīgi. Bet tas jau arī ir darba rezultāts,” stāsta žūrijas priekšsēdētāja, LNMM direktore Māra Lāce.
„Purvīša balvas 2011” žūrijā līdzdarbojās LNMM direktore Māra Lāce, muzeja patrona SIA „Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns, LR kultūras ministre Sarmīte Ēlerte, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, Dr. hab. art. Eduards Kļaviņš, mākslas kuratore un teorētiķe Helēna Demakova, mākslas kuratore un teorētiķe Inga Šteimane, mākslas kolekcionārs Andris Kļaviņš, mākslas vēsturniece, kritiķe un kuratore Anda Rotenberga (Polija), mākslas teorētiķis un kurators, Krievijas Valsts mākslas muzeja „Ermitāža” laikmetīgās mākslas nodaļas vadītājs Dmitrijs Ozerkovs un mākslas teorētiķe, Lietuvas Nacionālās mākslas galerijas vadītāja Lolita Jablonskiene.
Neskatoties uz to, ka balvas ieguvējs jau paziņots, līdztekus žūrijas vērtējumam ikviens izstādes apmeklētājs un interesents ir aicināts izteikt arī savu viedokli par astoņu „Purvīša balvas 2011” finālistu veikumu, aizpildot anketu un nobalsojot par savu favorītu izstāžu zālē „Arsenāls” vai portāla Delfi.lv sadaļā „Kultūra”. Noslēdzoties izstādei, tiks paziņoti mākslinieki, kas saņēmuši vislielākās publikas simpātijas, kā arī noteikti divi balsotāji, kuri saņems iespēju gadu bez maksas apmeklēt LNMM organizētās izstādes.
Lai nodrošinātu nepārtrauktu Latvijas vizuālās mākslas jaunrades izvērtēšanu, jau tagad darbu uzsākusi trešās „Purvīša balvas” ekspertu grupa, kura strādās 2011. un 2012. gadā, regulāri izvirzot nominantus šim apbalvojumam. Ekspertu darba grupā iekļauti LNMM Vizuālās mākslas departamenta vadītājaGinta Gerharde-Upeniece, LNMM izstāžu kuratoreIrēna Bužinska, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis un kurators Vilnis Vējš, mākslas kritiķis Jānis Borgs, Laikmetīgā mākslas centra direktore Solvita Krese un mākslas zinātniece, izdevniecības „Neputns” galvenā redaktore Laima Slava.
Par Purvīša balvu
Purvīša balva tika iedibināta 2008. gada janvārī ar mērķi regulāri un sistemātiski apzināt aktuālos notikumus un novērtēt izcilāko sasniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā, veicināt Latvijas mākslas procesa intensitāti, jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizēt Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām. Balva tiek piešķirta reizi divos gados vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai, kuri pārstāv Latvijas mākslu ar izcilu darbu, kas dziļi saistīts ar sava laikmeta norisēm un kurā ir saite starp mūsdienu dzīvi, garīgiem ideāliem un absolūtām vērtībām. Par balvas laureātu kļūst autors, kurš saņēmis augstāko ekspertu un īpaši izveidotas žūrijas vērtējumu. Balvas apjoms ir LVL 20.000,- (ieskaitot nodokļus). Līdz šim tā ir lielākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā.
Pirmo „Purvīša balvu” 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu „Solitude”.
„Purvīša balvas” konkursu vizuālajā mākslā organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu SIA „Alfor”, kas apņēmās piedalīties balvas organizēšanā vismaz 10 gadus. „Purvīša balvas” realizācijā līdzdarbojas kultūras projektu aģentūra „INDIE” un aģentūra „P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”.
Projektu atbalsta: SIA „Alfor”