04.12.2024. 18.00
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Lekcija:
Ornaments dizainā. Jēkabs Bīne

Aicinām no jauna apzināt mākslinieka Jēkaba Bīnes (1895−1955) nozīmīgo ieguldījumu latviešu ornamentu izpētē, noklausoties Latvijas Mākslas akadēmijas asociētās profesores Agitas Gritānes sagatavoto lasījumu “Ornaments dizainā. Jēkabs Bīne”. Lektore iepazīstinās ar mākslinieka darbību dažādās dizaina jomās, kas paver svaigu skatījumu uz latviešu etnogrāfisko zīmju izmantošanas aktualitāti arī mūsdienu dizaina procesos.

Starpkaru periodā modernisma ietvaros Latvijā uzplauka interese par nacionālās identitātes jautājumiem. Jēkabs Bīne savu radošo darbību pilnībā veltīja centieniem iemiesot mākslā latvisko pasaules skatījumu un senās tautas atziņas. Savā daiļradē viņš pauda uzskatus, kādai jābūt nacionālai mākslai, idejas smeļoties latviešu tautas mitoloģijā un vēsturē.

Paralēli glezniecībai un grafikai, Jēkabs Bīne plaši darbojās arī dekoratīvajā mākslā, darinādams metus mēbelēm, tekstilijām, keramikai un metāla izstrādājumiem. Autora darbus raksturo funkcionalitāte, ko papildina ar formu saskaņots latvisks ornamenta rotājums. Daudzveidīgās meistara radītās kompozīcijas vieno spilgti un saskanīgi krāsu toņi, kas izceļ ornamenta nozīmi un būtību. Latviskā stila un ražošanas prasību veiksmīgs apvienojums ir godalgotā servīze “Tauta”, kurā uzskatāmi redzam minētās kvalitātes.



Mākslinieks visa radošā mūža garumā mērķtiecīgi iepazīstināja sabiedrību ar latvju rakstiem un to nozīmi, kur saturam ir galvenā vērtība. Jēkaba Bīnes vērtējumā saturiskais vēstījums ir augstāks par dekorativitāti, un līdz ar to autors asi vērsās pret nepareizu ornamentu izmantošanu. Rakstā “Latvju rakstu saturs un pielietošana” meistars savulaik ir paudis:

Ieskatoties mūsu rakstu krājumā, mēs redzam ne vien viņā tērptos padomus, bet redzam arī, ka šie raksti lietoti noteiktā nolūkā. Tie ir cieši saistīti ar priekšmeta ideju.

Par ciklu “Klasiskās vērtības”

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja lekciju cikls “Klasiskās vērtības” aizsākts 2012. gadā, ar mērķi aktualizēt un popularizēt latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtības no 21. gadsimta skatupunkta.

Iepriekšējo sezonu lekciju ieraksti pieejami muzeja mājas lapā un YouTube kanālā "Mākslas muzeji".

Papildu informācija

  • Norise notiek pastāvīgajā ekspozīcijā "Dizaina process" (3. stāvs).
  • Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms pasākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantotu kases un garderobes pakalpojumus. 
  • Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku.

Norises piekļūstamība

  • Norise ir daļēji piekļūstama cilvēkiem ar kustību traucējumiem – līdz norises vietai 3. stāvā var nokļūt, izmantojot kāpnes vai liftu. Lai nokļūtu līdz ekspozīcijai “Dizaina process”, jāpārvar 3 pakāpieni.
  • Norise paredzēta ar sēdvietām (ar muguras balstu).
  • Lai nodrošinātu labāku dzirdamību, norises laikā tiks izmantots mikrofons.
  • Informācija par bezmaksas ieeju muzejā.
  • Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā.

Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: +371 67 222 235, .


Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori

Norises valoda 

Latviešu  

Norises ilgums

120 minūtes  

Dalības maksa

Ieejas biļete ekspozīcijā saskaņā ar cenrādi
Gada biļetes īpašniekiem dalība pasākumā ir bez maksas

Pieteikšanās 

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama  

Papildus informācija 

 E:
 T: (+371) 67 830 917   

Norises vieta 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs  
Skārņu iela 10, Rīga  

Ikmēneša jaunumi e-pastā

Ikmēneša Mākslas muzeju jaunumi un aktualitātes e-pastā