27.11.2024. 18.00
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Lekcija:
Jānis Krievs un padomju modernisma mantojums

Izstādes "Jānis Krievs. Pagājusī nākotne" programmas ietvaros aicinām uz Mg. art. Ievas Astahovskas lekciju “Jānis Krievs un padomju modernisma mantojums”, kurā izzināsim mākslinieka eksperimentālo un tam laikam brīvdomīgo pieeju dizainā un mākslā.

Mākslas zinātniece Ieva Astahovska iepazīstinās ar Jāņa Krieva radošo darbību saistībā ar 20. gadsimta 70. gadu novatoriskākajiem mākslas, dizaina, arhitektūras un pilsētvides projektiem. Šie kombināta “Māksla” paspārnē īstenotie projekti Rīgā, Daugavpilī, Liepājā un Jūrmalā tapa ciešā sadarbībā ar arhitektiem Aivaru Bērziņu, Oļģertu Kraukli, Māri Gundaru, kā arī inženieriem, elektroniķiem, dizaineriem, koktēlniekiem, stikla māksliniekiem un citiem radošo un tehnoloģiju sfēru pārstāvjiem.

Pasākums atklās, kā un kāpēc Jānis Krievs, kurš līdzās glezniecības studiju biedriem Imantam Lancmanim un Bruno Vasiļevskim bija viens no “Franču grupas” pārstāvjiem, savu aizrautību ar modernisma estētiku no glezniecības pārcēla uz dizaina un interjera jomām. Viņš īstenoja eksperimentālus un padomju kontekstā neparasti brīvdomīgus darbus, ko raksturoja konstruktīvas un abstraktas formas, dinamisku ritmu struktūras sintēzē ar jaunāko tehnoloģiju risinājumiem un kinētisko mākslu – gan iluzoras kustības efektiem, gan gaismas kinētiku un kibernētikas iesaisti.

Popārtiski un kinētiski objekti jauno mākslinieku izstādē “Svētki”, monumentāli sienu gleznojumi tūristu atpūtas bāzē Sauleskalnā, vides un gaismas objekti Dzelzceļnieku kultūras pilī Rīgā, vitrāžu sienas un dekori Rīgas Sporta pilī, Laulību pilī Liepājā, PSKP centrālkomitejas elites pansionātā “Astoņi luksi” Majoros, viesnīcā “Rīdzene”, Daugavpils Celtnieku kultūras namā un Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas rekonstrukcijas projekts un daudzprogrammu gaismas kinētikas sistēma stacijas pulksteņa tornī – šie vērienīgie pasūtījumu darbi ir spilgta lappuse vēlīnā padomju modernisma mantojumā, kas pilnskanīgi saslēdzas ar globālo modernisma vēsturi, taču šodien diemžēl ir arī daļa no “zudušās Latvijas”.

Ieva Astahovka ir mākslas zinātniece, pētniece, kuratore. Strādā Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā, kur vada pētnieciskus projektus par mākslu sociālisma un postsociālisma periodā, kā arī veido neformālās izglītības projektus par aktuāliem laikmetīgās mākslas jautājumiem.

Papildu informācija

  • Norise notiek Lielajā izstāžu zālē (1. stāvs).
  • Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
  • Informējam, ka DMDM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku.

Norises piekļūstamība

  • Norise ir daļēji piekļūstama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Lai nokļūtu līdz norises vietai Lielajā zālē 1. stāvā, jāpārvar 6 pakāpieni. 
  • Norise paredzēta ar sēdvietām (ar muguras balstu). 
  • Norises laikā iespējams izmantot pārnēsājamos krēslus. Krēsli ir izmantojami arī kā atbalsts pārvietojoties. Tie atrodas muzeja 1. stāva vestibilā pie Informācijas punkta.
  • Informācija par bezmaksas ieeju muzejā.
  • Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā.  

Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: +371 67 222 235, .


Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori 

Norises valoda

Latviešu 

Norises ilgums

60–90 minūtes  

Dalības maksa

Ieejas biļete izstādē saskaņā ar cenrādi
Gada biļetes īpašniekiem dalība pasākumā ir bez maksas

Pieteikšanās

Nav nepieciešama 

Papildu informācija

T: (+371) 67 830 917  
T: (+371) 60 001 328  
E:  

Norises vieta

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, 
Skārņu iela 10, Rīga 

Ikmēneša jaunumi e-pastā 

Ikmēneša Mākslas muzeju jaunumi un aktualitātes e-pastā 

Saistītās izstādes