Pie Muzeju krātuves Latvijas Nacionālais mākslas muzejs atklāj Mindauga Navaka tēlniecības darbu āra ekspozīciju
2024. gada nogalē pie Muzeju krātuves (Pulka ielā 8, Rīgā) Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā jaunu pastāvīgo ārtelpas ekspozīciju, kas iepazīstina ar ievērojamā lietuviešu tēlnieka Mindauga Navaka daiļradi.
Mindaugs Navaks (Mindaugas Navakas, 1952) ir viens no spožākajiem mūsdienu Lietuvas māksliniekiem – tēlnieks, zīmētājs, grafiķis, scenogrāfs, fotogrāfs un keramiķis, Viļņas Mākslas akadēmijas profesors. Navaks pārstāv mākslinieku paaudzi, kura 20. gadsimta 70. gados sāka apvērsumu Lietuvas tēlniecībā, gan izceļot un nostiprinot formas un materiāla estētisko vērtību, interpretējot kultūrvides fragmentu salikumus, gan eksperimentējot un dažādojot virsmas apstrādes tehnoloģijas. Kā vairums tēlnieku, viņš spēj sevi izteikt daudzveidīgos tēlniecības materiālos un žanros. Autora rokrakstu raksturo perfekta kompozīcijas izjūta, ironija un drosme veidot neierastu mediju savienojumu. Mākslinieka darbi atrodas Lietuvas, Igaunijas, Latvijas, ASV un Somijas muzeju kolekcijās, kā arī publiskā telpā Lietuvā, Latvijā, Korejā, Norvēģijā, Somijā un Vācijā.
Mindauga Navaka radošais veikums ir topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja (LLMM) krājuma lepnums: granīta skulptūra “Vairogs” (1982–1983) un septiņas betona kompozīcijas “Apjoms un izklājums” (1978–1982) LLMM kolekcijā nonāca, pateicoties Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) Finanšu instrumenta piešķīrumam ar mērķi papildināt krājumu ar izciliem padomju perioda mākslinieku-nonkonformistu darbiem. Mindauga Navaka tēlniecība 13 gadus tika eksponēta Ķīpsalā “Ostas skatu” teritorijā (2011–2024), tagad tā radusi pastāvīgo mājvietu pie Muzeju krātuves.
Projekta īstenošanā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu piedalījās tēlnieks un novietojuma plāna autors Ansis Dobičins, SIA “Skarpelis”, VAS “Valsts nekustamie īpašumi”.
Mindauga Navaka darbi ir otrā āra ekspozīcija pie Muzeju krātuves ēkas Pārdaugavā. Vērts atgādināt, ka pirmo pastāvīgo ārtelpas akmens tēlniecības ekspozīciju “Mītpoētiskie tēli” Latvijas Nacionālais mākslas muzejs uzstādījis 2021. gadā, piedāvājot apskatei septiņas granīta skulptūras, kuras 20. gadsimta 2. pusē veidojuši latviešu tēlnieki Laimonis Blumbergs, Ojārs Feldbergs, Lilija Līce, Ojārs Siliņš, Juris Zihmanis un Zenta Zvāra.
Par mākslinieku
Profesionāļiem un mākslas interesentiem Lietuvas mākslinieka Mindauga Navaka vārds Latvijā iepazīts jau 1980. gadu sākumā, kad tradicionālajās Baltijas valstu tēlniecības kvadrinnālēs, kas Rīgā notiek kopš 1972. gada, pārliecinoši iezīmējās Lietuvas tēlnieku vērienīgās kolekcijas. Vairākkārt laureātu vidū bija arī Mindaugs Navaks, kurš minēts kā pirmais lietuviešu tēlnieks, kas konsekventi pieņēma un pievērsās konceptuālajai mākslai.
Mindaugs Navaks dzimis 1952. gadā Kauņā, apmeklējis mākslas vidusskolu (1962–1969), uzsācis arhitektūras studijas Kauņas Politehniskajā institūtā (1969–1970), pārcēlies uz Viļņu, kur dzīvo joprojām, un turpinājis arhitektūras un tēlniecības studijas Lietuvas Valsts mākslas institūtā (1970–1977), turpat strādājis kā tēlniecības pedagogs (1977–1981). No 1990. gada Mindaugs Navaks ir mācībspēks Viļņas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļā, kopš 2003. gada – profesors.
No 1977. gada viņš sācis piedalīties kopējās un grupu izstādēs, kopš 1986. gada regulāri rīkojis personālizstādes Lietuvā un ārvalstīs; trīs notikušas arī Rīgā – “Valsējošā Matilde” (1996, galerijā “M6”), “Gulbis” (2000, galerijā “Noass”), “R darbi” (2006, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā). Navaks piedalījies vairākos tēlniecības simpozijos Lietuvā, Vācijā, Somijā, Korejā, Latvijā, radījis darbus publiskajai telpai, veidojis videofilmas un skatuves ietērpu operas izrādēm, fotografējis, nodarbojies ar mūziku.
Mindaugs Navaks apbalvots ar Johana Gotfrīda Herdera prēmiju (1995), Lietuvas Nacionālo kultūras un mākslas prēmiju (1999), Baltijas Asamblejas balvu (2004).