Gustava Šķiltera memoriālā kolekcija
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā ietilpst izcilā mākslinieka, latviešu profesionālās tēlniecības pamatlicēja Gustava Šķiltera (1874-1954) skaitliski lielā mākslas darbu kolekcija.
Māksliniecisko izglītību tēlnieks ieguvis Pēterburgā Štiglica Centrālajā tehniskās zīmēšanas skolā un Parīzē, kur pilnveidojies pie izciliem franču meistariem - Ogista Rodēna, Emīla Burdēla u.c. G.Šķiltera tēlniecība ieņem nozīmīgu vietu mūsu kultūras vēsturē. Mākslinieks ir atstājis ļoti lielu mākslas mantojumu, jo bijis gan tēlnieks, gan grafiķis, akvarelists un dzejnieks. Kolekcijā bez tēlniecības un jūgendstila lietišķās mākslas paraugiem ietilpst lieliski darbi grafikas un akvareļa tehnikā kā arī vairāk nekā 700 brīnišķīgu vinješu un dzejas rokrakstu kolekcija.
Par Šķiltera mākslu var teikt, ka Parīzē rastie tēlniecības principi palika būtiski nemainīgi visā viņa tālākajā tēlnieka darbībā. Mākslinieka darbiem raksturīgs psiholoģiski padziļināts cilvēka atveidojums, kur saskatāma Ogista Rodēna ietekme pēc kāpinātas emocionalitātes, faktūru apstrādē un tēmu izvēlē.
Ievērības cienīgi ir mākslas un kultūras darbinieku portreti (brāļi Kaudzītes, Baumaņu Kārlis, Augusts Dambrovskis, Krišjānis Barons, Rihards Zariņš, Jānis Vītols), kuru atveidošanā blakus impresionismam mākslinieks ir pratis izmantot arī detalizētu portretiski individuālo reālismu, kas bieži vien atveidojamam personāžam nemaz nav tā paticis. Tā rakstnieks Kaudzīte lūdzis autoram, vai nevarot samazināt krunciņu daudzumu.
Tēlnieku noteikti var pieskaitīt pie vadošajiem latviešu jūgendstila meistariem. Viņš ir darinājis lieliskus jūgendstila tēlniecības un lietišķās mākslas darbus, kas ir uzskatāmi par klasiskiem stila paraugiem latviešu mākslā. Kolekcijā apskatāmās, lādītes, spoguļi svečturi u.c. lietišķās mākslas priekšmeti skatītāju apbur ar savu smalkumu.
Gustavs Šķilters ir daudz gleznojis akvareļus un grafikas darbus. Muzeja kolekcija ir plaši pārstāvēta šī viņa radošās darbības puse. Savdabīgi ir Rodēna ietekmē radītie akvarelizētie kailfigūru zīmējumi, kuriem mākslinieks bieži izmantoja tonētu papīru, kā arī impresionisma stilā radītās ainavu studijas un ceļojumu skices.
Apbrīnojami smalki ir autora darbi miniatūrgrafikā. Kolekcijā ir pārstāvētas 730 vinjetes, kuru tematika ir ļoti plaša, aptverot dzīvi visā tās bagātīgajā daudzveidībā. Šie miniatūrie darbiņi darināti ne tikai speciāli grāmatām un žurnāliem, bet ir arī mākslinieka radošās domas izpausmes veids, realizēts ar grafikas līdzekļiem.
Turklāt mākslinieks aizrāvies arī ar literatūru, rakstot stāstus, dzejoļus, publicējot rakstus par mākslu. Muzeja kolekcijā ir ap 3000 G.Šķiltera dzejoļu, ko savulaik novērtējis pat Rainis. Būdams lielisks tēlnieks, Gustavs Šķilters tomēr nekad nav veidojis savu pašportretu, bet tieksme izpaust savus pārdzīvojumus, noskaņas un dvēseles stāvokli parādījusies tieši mākslinieka stāstos un dzejā.