Izstādes “ES_TEXT” katalogs Izstādes “ES_TEXT” katalogs
Pārdošanā
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes “ES_TEXT” katalogs

Izstāde “ES_TEXT”, kas bija eksponēta Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) no š. g. 5. februāra līdz 1. maijam, izraisīja plašu auditorijas interesi – to apmeklēja 19 976 skatītāji. Noslēdzot projektu, izdots bilingvāls katalogs (latviešu un angļu valodā), kurā aplūkoti lingvistiskā konceptuālisma pirmie paraugi un attīstība Latvijas mākslā no 20. gadsimta 60. gadu beigām līdz pat 2022. gadā īpaši izstādei radītiem darbiem. Jāatzīmē, ka izstādei veidotā Arta Ostupa skulptūra “Valodas robežas” un Preiļu konceptuālistu grupas ekspozīcija tika nominēta Purvīša balvai 2023.

Ievērojams skaits grāmatā reproducēto darbu glabājas LNMM 20. gadsimta otrās puses – 21. gadsimta mākslas kolekcijā un jau kļuvuši par Latvijas mākslas klasiku. Katalogā publicēti gandrīz visi izstādes eksponāti – ap 200 mākslas darbu – objekti un instalācijas, glezniecība un grafika, fotogrāfija un video, grāmatas un dienasgrāmatas, mākslinieku arhīvu materiāli.

es_text_katal_atverums1.jpg

Izdevumā lasāmas Elitas Ansones, Vitas Kalnbērziņas, Jāņa Taurena un Kārļa Vērdiņa esejas, kas veltītas mākslas darbiem, kuros ietverti teksti, – tekstu mākslai jeb lingvistiskajam konceptuālismam. Jānis Taurens pēta valodas pielietojumu Rietumu mākslas paraugos, izstādes kuratore Elita Ansone vērtē teksta ienākšanu Latvijas mākslā 60.–80. gados kā retu, tomēr pamanāmu parādību un vairāk pievēršas agrīnākiem tekstu mākslas gadījumiem. Vita Kalnbērziņa izstādē eksponētos darbus analizē no valodas funkcijas viedokļa, savukārt Kārlis Vērdiņš apskata dzejnieku – Preiļu konceptuālistu grupas – darbību. Pirmo reizi ir tapis tik plašs apkopojums par Latvijas mākslu, kas skatāma tekstu mākslas ietvarā.

es_text_katal_atverums3.jpg

Katalogs izdots latviešu un angļu valodā, tās apjoms – 157 lappuses, iespiesta “Jelgavas tipogrāfijā”.

Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Sastādītāja: Elita Ansone
Redaktore: Arta Vārpa
Tulkotājs: Valts Miķelsons
Dizains: Leonards Laganovskis
Maketētāja: Irēna Ansava
Angļu valodas korektore: Terēze Svilāne
Izdevējs: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
2022