Latvijas Muzeju biedrības GADA BALVA 2022 nominants:
Labsajūtas maršruts
LMB Gada balva ir ikgadējs muzeju nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt un izcelt izcilākos Latvijas Muzeju biedru muzejiskos sasniegumus, veidot muzeju darba pozitīvu rezonansi sabiedrībā un veicināt labo praksi, lai nodrošinātu muzeju nozares ilgtspējīgu attīstību.
Iesniegtos projektus vērtēja žūrijas komisija, kurā ietilpst viens pārstāvis no LMB valdes un četri pieaicinātie komisijas locekļi, pārstāvot dažādas ar muzeju darbību saistītas nozares: Zane Grīnvalde, Latvijas Muzeju biedrības priekšsēdētāja, Jānis Šiliņš, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīva vadošais pētnieks, Ingūna Elere, H2E biroja mākslinieciskā vadītāja un vadošā dizainere, Inga Surgunte, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Kultūras sektora vadītāja un Rasma Pīpiķe, RA.DU zināšanu pārneses kustības pārstāve.
Katru LMB Gada balvas 2022 nominantu raksturo profesionalitāte, kvalitāte, ilgtspēja, starpdisciplinaritāte, kā arī sabiedrības iesaiste, tādēļ priecājamies iepazīstināt ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja LMB Gada balvas
nominantu – Labsajūtas maršrutu.
Žūrijas komentārs:
Mērķtiecīgi turpināta muzeja Labsajūtas mēneša tradīcija, veidojot noturīgu piedāvājumu apmeklētājiem un turpinot diskusiju par muzeju lomu sabiedrībā. Emocionālajai un psiholoģiskajai pieredzei izstrādātais rīks ir sociāli nozīmīgs un kļūst vēl aktuālāks Ukrainas kara kontekstā. Aktuāls, pieejams, starpdisciplinārs projekts, kas piedāvā pandēmijas un citu globālu izaicinājumu satricinātajai sabiedrībai iespēju veldzēties, attapties un atgūt emocionālu stabilitāti.
21. gadsimta dzīve lielai daļai sabiedrības saistās ar norisēm un satura patēriņu digitālajā vidē, kā arī ar regulāru satraukumu, pārslodzi, vienveidīgu sensoro pieredzi vai rutīnu. “Labsajūtas maršruts” ir aicinājums personīgākā veidā iepazīt mākslas muzeju, izbaudīt laiku vienatnē un mākslas mierpilnajā vidē, gūt alternatīvu sajūtu piedzīvojumu, veicinot savu apzinātību un mentālo labizjūtu. Tas ir bez maksas pieejams Latvijas Nacionālā mākslas muzeja mobilajā lietotnē un platformā Soundcloud latviešu, krievu un angļu valodā. Audio stāsti muzeja apmeklētāju ved cauri 12 pieturpunktiem pastāvīgajā ekspozīcijā, apskatot tādus jautājumus kā draudzība, uzdrīkstēšanās, ikdiena, zaudējums un nezināmais, katrā no vietām piedāvājot mākslas zinātnieku sagatavotu stāstījumu par tēmu, kā arī mākslas terapeita īpaši izstrādātus uzdevumus sevis izzināšanai mijiedarbībā ar mākslas muzeju un darbiem. Projekts “Labsajūtas maršruts” aktualizē muzeju lomu sabiedrības labsajūtas veicināšanā un muzejus kā nozīmīgu resursu intelektuālai, nomierinošai, multisensorai un digitālai videi alternatīvai pieredzei ikvienam jaunietim, pieaugušajam vai senioram.
Projekta vadība: Elīna Bērziņa, Undīne Perse-Vilerte
Projekts tapis pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammai “KultūrELPA”