Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā jaunu satura projektu “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”
Sākot ar 2023. gada 12. janvāri ikvienam interesentam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja mājaslapā www.lnmm.lv un YouTube kanālā, kā arī portālā “Delfi” ir pieejama 8 interviju sērija, kas veidota kā papildinājums topošajai LNMM ekspozīcijai “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”.
No š. g. 3. februāra līdz 2025. gada 12. janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas 2. stāva kreisā spārna zālēs būs skatāma jauna ekspozīcija “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”, kas vēsta par Latvijas laikmetīgās mākslas procesiem sociālpolitisko pārmaiņu laikā.
Sadarbībā ar advokātu biroju “Ellex Kļaviņš” un komunikācijas aģentūru “Fox Consulting” radīta video interviju sērija ar astoņiem izstādē pārstāvētajiem māksliniekiem un kultūras darbiniekiem: Sandru Krastiņu, Frančesku Kirki, Helēnu Heinrihsoni, Ivaru Poikānu, Andreju Kalnaču, Uldi Briedi, Ingrīdu Drāznieci un rakstnieku Aivaru Kļavi. Intervijās mākslinieki runā par pārmaiņu laika garu un mākslas darbiem, kas atlasīti jaunajai ekspozīcijai. Papildus tam rakstnieks Osvalds Zebris katram autoram veltījis eseju, bet mākslinieks Kristaps Kalns iemūžinājis interviju varoņus fotogrāfijās.
Izstādes kuratore Līna Birzaka-Priekule stāsta: “Šis projekts, kas ietver video stāstus, Osvalda Zebra esejas un Kristapa Kalna fotogrāfijas, tapis pateicoties ilggadējam advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” atbalstam. Visa muzeja vārdā izsaku lielu pateicību gan advokātu birojam un īpaši Līgai Mervinai, gan visiem iesaistītajiem. Daudzi mākslinieki intervijās minējuši to, ka viņu darba patiesā jēga atklājas vien mijiedarbībā ar skatītāju, un jaunizveidotie satura interpretācijas materiāli ļauj iepazīt ekspozīciju daudz dziļākā un personīgākā līmenī.”
“Šogad realizētās video sērijas, esejas un fotostāsti, kas veltīti Atmodas laika robežpārkāpējiem Latvijas mākslā, atkal tiecas pavērt logu uz drusku aizmirstām, bet mūžzaļām patiesībām ne tikai par mākslu, bet dzīvi kopumā. Visus stāstus vieno lielas personības, kas deg par savu lietu un ar šo dedzību spējušas gan aizraut ļaužu masas, gan nākt ar būtisku pienesumu Latvijas neatkarības atgūšanā. Jaunā ekspozīcija un tajā pārstāvētie autori ar individuālu piemēru rāda, cik liela nozīme ir aktīvai pozīcijai dzīvē un ka lielākais ļaunums, kas cilvēkus var piemeklēt izšķirošos vēstures brīžos, ir vienaldzība. Tāpēc cerēsim, ka ekspozīcija un to papildinošais satura projekts sniegs tik nepieciešamo pamudinājumu un iedrošinājumu mums visiem – darīt savu lietu, darīt to labi un – pats galvenais – nepalikt malā,” uzskata advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” vadošā partnere Līga Mervina.
“Mans darbs, kas būs skatāms arī ekspozīcijā, iegūst pilnīgi citu jēgu šobrīd, kad mēs no dažādiem medijiem zinām par visu to, kas tagad notiek Ukrainā. Par to mēs zinām daudz vairāk nekā tajā laikā zinājām par to, kas notiek Padomju Savienības robežās un ārpus tām”, uzsver māksliniece Frančeska Kirke.
8 video intervijas, eseju un foto sērija “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991” turpina LNMM un advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” partnerībā īstenotu projektu sēriju, kas 2017. gadā uzsākta kā iniciatīva “Vienas gleznas stāsts” (I – 2017, II – 2019), kam sekojuši projekti “Viena fotogrāfa stāsts” (2019), “Mākslas restaurācija muzejā” (2020) un platforma “Mākslas kolekcija 2020” (2021).
Video pieejami LNMM mājaslapā, YouTube kanālā “Mākslas muzeji”, sociālo tīklu platformās Facebook, Instagram, interneta ziņu portālā “Delfi”, kā arī skatāmi izstādē. Esejas noklausāmas un lasāmas LNMM mājaslapā, Soundcloud kanālā un mobilajā lietotnē.