30.07.2024.

Katrīnas Neiburgas izstāde “Sologāmija” pagarināta līdz 1. septembrim

Atsaucoties lielajai apmeklētāju interesei, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs līdz 1. septembrim pagarina Katrīnas Neiburgas personālizstādi “Sologāmija”.

Personālizstādē, kas pievēršas sologāmijas izpētei un šīs parādības interpretācijām, Katrīna Neiburga caur emocionālu piesātinājumu un vieglu ironiju reflektē sev raksturīgā atvērtumā un personīgās pasaules irdinājumā. Vairākās video epizodēs autore radījusi pietuvinātu pašnovērojumu dažādās ikdienas situācijās: jūtīgā sarunā vai karstasinīgā strīdā pašai ar sevi, dejā ar mājas objektiem pie mīļākās dziesmas, mīlestības un seksualitātes izpausmēs, pieņemot sevi šeit un tagad. Vai mēs meklējam kādus attaisnojumus pašcieņai? Un ja tos meklējam, tad – kādēļ? Katrīnas Neiburgas tuvplāna māksla nav atbilde uz citu uzdotajiem jautājumiem, bet gan rezonējošs mudinājums saņemties, pārkāpt neveiklo robežu un beidzot attīstīt dzīvas attiecības katram ar sevi.

Līdz ar videodarbiem, kuri LNMM baltajā Kupola zālē tiek projicēti kā viena kopīga stāsta dažādi autonomi kaleidoskopiski fragmenti, ekspozīcijā iekļauti šo “paša” attiecību novērojumu artefakti: sologāmijas dzīves protēzes un laimes akmeņu kleita – mākslinieces reālo sajūtu iedzīvinātāja.

Kā daļa no izstādes tapusi “Sologāmijas rokasgrāmata” latviešu un angļu valodā (dizaina autore Estere Betija Grāvere), kurā apkopoti vairāku Latvijas kultūras personību padomi par to, kā veidot attiecības ar sevi. Grāmatā iekļauti teksti, dzeja un ilustrācijas, ko veidojuši 24 autori, tostarp kuratore Solvita Krese, māksliniece Helēna Heinrihsone, komponists Krists Auznieks, dzejnieks Kārlis Vērdiņš. Tāpat izdevuma vizuālais materiāls ietver kadrus no eksponētajiem videodarbiem. Grāmata kā ceļvedis ir pieejama lasīšanai izstādē, kā arī iegādājama muzeja veikalā.

“Tik baudāmi, bailīgi atkailinoši, uzspridzinoši patiesi un iesaldētā Pašas klusuma atbrīvojoši. Paldies! – Elīna

“Neiburgas “Sologāmija” LNMM emocionāli manā prātā vibrē uz tā paša viļņa. Trauslas un vienlaikus sevi uzšķērdošas epizodes, kuras, šķiet, esmu pati prātā izspēlējusi. Un vizuāli skaisti!” – Elza

“Muzeja apmeklētāja vientulība ar Katrīnas "Sologāmiju" ir vispiemērotākā šīs izstādes pieredzes forma. Tad izrādās, ka "Sologāmija" ir patiesi lieliska.” – Elīna