Latvijas ainava. Darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Rīgā Latvijas ainava. Darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Rīgā
10.06.2023. - 03.09.2023.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Latvijas ainava. Darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Rīgā

Mākslinieku muzejs pie Heikendorfas-Ķīles līča, Heikendorfa, Vācija

No 2023. gada 10. jūnija līdz 3. septembrim Heikendorfas Mākslinieku muzejā pie Heikendorfas-Ķīles līča, Vācijā notiek izstāde “Latvijas ainava. Darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Rīgā”, kas atklāj dabas uztveres savdabību Latvijas mākslinieku darbos no 19. gadsimta otrās puses līdz 20. gadsimta 30. gadiem.

Mākslinieku muzejs pie Heikendorfas-Ķīles līča (Künstlermuseum Heikendorf-Kieler Förde) apmeklētājiem durvis vēra 2000. gada septembrī pārbūvētajā un atjaunotajā mākslinieka Heinriha Blunka (Heinrich Blunck, 1891–1963) mājā, kurai kopš 1997. gada piešķirts Šlēsvigas-Holšteinas federālās zemes kultūras pieminekļa statuss. Minhenes Mākslas akadēmijā studējušais Blunks bija viens no pēdējiem nozīmīgākajiem Šlēsvigas-Holšteinas māksliniekiem, kurš pievērsās reģionam raksturīgo motīvu gleznošanai, savā radošajā attīstībā virzoties no jūgendstila un impresionisma līdz fovisma un ekspresionisma izpausmēm. Kā Heikendorfas mākslinieku biedrības vadītājam Heinriham Blunkam bija būtiska loma vietējās mākslas dzīves organizēšanā, un kopš 1923. gada viņa namā ar skaisto dārzu darbojās Heikendorfas mākslinieku kolonija. Mūsdienās muzeja ekspozīcijā var iepazīties ar Heikendorfas mākslinieku grupas darbiem, kuros atspoguļojas radošie meklējumi no Ziemeļvācu impresionisma tradīcijas līdz vēlīnajam ekspresionismam. Muzeju atbalsta Heinriha Blunka fonds.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) atsaucās aicinājumam parādīt Latvijas mākslinieku darbus Heikendorfas muzejā, ņemot vērā Rīgas kā senās Hanzas savienības pilsētas saikni ar Ziemeļvāciju, kas līdz mūsdienām uztur dzīvas abu kopienu kultūras saiknes.

Izstādi “Latvijas ainava” veido 54 glezniecības un grafikas darbi no LNMM krājuma, kas parāda ainavas žanra attīstību Latvijas mākslā laikposmā no 19. gadsimta otrās puses līdz 20. gadsimta 30. gadiem. Ainava izvēlēta kā centrālais elements, lai sniegtu vācu skatītājiem plašāku priekšstatu par Latvijas mākslas ainas stilistisko daudzveidību un rosinātu meklēt paralēles ar Heikendorfas mākslinieku grupas dalībnieku darbiem.

Ekspozīcijā pārstāvēti tādi spilgti autori kā Aleksandra Beļcova, Alise Dmitrijeva, Jūlijs Feders, Kārlis Hūns, Jānis Jaunsudrabiņš, Pēteris Kalve, Pēteris Krastiņš, Eduards Lindbergs, Alfrēds Plīte-Pleita, Vilhelms Purvītis, Janis Rozentāls, Niklāvs Strunke, Romans Suta, Leo Svemps, Gustavs Šķilters, Konrāds Ubāns, Johans Valters un Rihards Zariņš, kuri devuši savu ieguldījumu Latvijas dabas tēla iemūžināšanā. Turklāt katram no viņiem ir bijusi kāda saistība ar Vācijas mākslas vidi.

Izstādes atklāšanā Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Dr. habil. art. Ojārs Spārītis nolasīja klātesošajiem lekciju “Skats uz Latvijas kultūras ainu un glezniecību no 17. līdz 21. gadsimtam”.

Izstādes “Latvijas ainava. Darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Rīgā” reklāmas flaijeris


Izstādes kuratore

Anna Pūtele
izstāžu kuratore /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes koordinatores Vācijā

Dr. Sabīne Bērensa (Sabine Behrens) /
Mākslinieku muzejs pie Heikendorfas-Ķīles līča, Heikendorfa

Zigrīda Paulsena-Makorda (Sigrid Paulsen-McCord) /
Mākslinieku muzejs pie Heikendorfas-Ķīles līča, Heikendorfa

Norises vieta

Mākslinieku muzejs pie Heikendorfas-Ķīles līča
Teichtor 9 / Heikendorfa, Vācija