30.10.2024. 18.00
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Lekcija:
Rīgas Pasažieru stacija. Toreiz, tad, tagad

Izstādes "Jānis Krievs. Pagājusī nākotne" programmas ietvaros aicinām uz Latvijas Arhitektūras muzeja vadītājas, Mg. art. Ilzes Martinsones lekciju "Rīgas Pasažieru stacija. Toreiz, tad, tagad".

Lekcijas laikā tiks izzināta Rīgas Pasažieru stacijas attīstība, sākot no 19. gadsimta, kad Rīgas-Daugavpils dzelzceļa līnija tika atklāta, līdz mūsdienu pārmaiņām, saistībā ar "Rail Baltica" būvniecību. Klausītāji uzzinās, kā stacija mainījās un paplašinājās, pielāgojoties mainīgajām vajadzībām un arhitektoniskajiem stiliem, sākot ar atklāšanu 1861. gadā un beidzot ar 20. gadsimta lielajām pārbūvēm.

Īpaša uzmanība tiks pievērsta stacijas rekonstrukcijām padomju periodā. Īpašs notikums bija stacijas rekonstrukcija 20. gadsimta 70. gadu beigās, kuru īstenoja autoru kolektīvs, starp kuriem bija Jānis Krievs. Lai arī projekts pamatā skāra interjeru un vizuālās komunikācijas sistēmu, tas bija pirmais vērienīgais kompleksais skatījums uz publisko telpu, kas saturēja arī mākslas avangarda pazīmes. Šī pārbūve bija īpaša ar to, ka pirmoreiz publiskā telpa tika uztverta kā vienots, konceptuāli pārdomāts ansamblis, kas ietekmēja tālāko Rīgas pilsētvides attīstību.

Lekcija sniegs padziļinātu ieskatu stacijas vēsturē, akcentējot arhitektoniskos un kultūrvēsturiskos aspektus, kas saistīti ar stacijas transformācijām dažādos vēstures posmos. Klausītāji varēs uzzināt par to, kā arhitektūra un dizains ir veicinājuši stacijas kā nozīmīga Rīgas transporta un kultūras mezgla attīstību un saglabāšanu cauri laikiem. Šī ir lieliska iespēja iepazīt gan Rīgas Pasažieru stacijas bagāto vēsturi, gan tās nozīmi mūsdienu pilsētvidē.

Lekciju vadīs Ilze Martinsone, pieredzējusi arhitektūras pētniece un Latvijas Arhitektūras muzeja vadītāja, kuras zināšanas un pieredze sniegs padziļinātu ieskatu šajā vēsturiskajā objektā.

Papildu informācija

  • Muzejā vēlams ierasties aptuveni 10–15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
  • Norise notiek Lielajā izstāžu zālē (1. stāvs).
  • Informējam, ka DMDM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku šeit.

Norises piekļūstamība

  • Norise ir daļēji piekļūstama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Lai nokļūtu līdz norises vietai Lielajā zālē 1. stāvā, jāpārvar 6 pakāpieni. 
  • Norise paredzēta ar sēdvietām (ar muguras balstu). 
  • Norises laikā iespējams izmantot pārnēsājamos krēslus. Krēsli ir izmantojami arī kā atbalsts pārvietojoties. Tie atrodas muzeja 1. stāva vestibilā pie Informācijas punkta.
  • Informācija par bezmaksas ieeju muzejā pieejama šeit.  
  • Plašāka informācija par piekļūstamību muzejā.  

Ja Jums jānodrošina īpašas piekļuves prasības vai ir jautājumi par muzeja piekļūstamību, lūdzam sazināties: +371 67 222 235, .


Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori 

Norises valoda

Latviešu 

Norises ilgums

60–90 minūtes  

Dalības maksa

Ieejas biļete izstādē saskaņā ar cenrādi  
Gada biļetes īpašniekiem dalība pasākumā ir bez maksas

Papildu informācija

T: (+371) 67 830917  
T: (+371) 60 001328  
E:  

Norises vieta

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, 
Skārņu iela 10, Rīga 

Jaunumu vēstkopa

Ikmēneša mākslas muzeju jaunumu saņemšana e-pastā