Klasiskās vērtības:
Postmodernisms Latvijā: arhitektūra un dizains
“Klasisko vērtību” jauno sezonu 14. septembrī plkst. 17.30 atklās Arhitektūras muzeja direktore, mākslas vēsturniece Mg. art. Ilze Martinsone, runājot par postmodernisma vēsmām 20. gadsimta 80. gadu Latvijas arhitektūrā un dizainā.
Postmodernisma virziens literatūrā, mākslā, filozofijā u.c. radās 20. gadsimta otrajā pusē kā pretreakcija sevi izsmēlušajam modernismam. Amerikāņa Čārlza Dzenksa darbs “Postmodernās arhitektūras valoda” (1977) kļuvis par postmodernisma teorijas klasiku un piedzīvojis neskaitāmus izdevumus. Postmodernisma arhitektūras un dizaina izteiksmes līdzekļi kalpo kā antitēze visam, ko sludināja modernisms – forma un vēstījums ir svarīgāks par funkciju, vēstures citāti ir brīvi izmantojami, īstu materiālu vietā var apzināti lietot imitācijas utt.
Postmodernisma vēsture ir salīdzinoši nesena, un kā parādību kopums Latvijas arhitektūrā un dizainā virziens vēl nav apzināts. Postmodernisma arhitektūra Latvijā parādījās 20. gadsimta 80. gados. Taču Padomju Savienības telpā tā ieguva īpatnējus vaibstus, daļēji saplūstot kopā ar tā dēvētā “kritiskā reģionālisma” virzienu – latviešu arhitekti gaisā virmojošās neatkarības idejas tiecās paust ar vietējā piederībā meklētiem izteiksmes līdzekļiem.
Šis virziens kulminēja ar grupas “Māja” dibināšanu un tās rīkotajām performancēm – tā ir, domājams, vienīgā reize Latvijas arhitektūras vēsturē, kad kāda arhitektu grupa savas idejas ir formulējusi manifesta formā. Postmodernisma ilgo agoniju postsociālisma zemēs noteica politiskās pārmaiņas un jaunā ekonomiskā situācija – postmodernisma pārmērības kalpoja kā grandiozo pārmaiņu ilustrācija. Latviešu profesionālie dizaineri, kuriem rūpniecībā vakanču vairs nebija, devās izstāžu zālēs un kuplināja tā dēvētā kritiskā jeb konceptuālā dizaina virzienu.
Par ciklu “Klasiskās vērtības”
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais lekciju cikls “Klasiskās vērtības” aizsākts 2012. gadā ar mērķi aktualizēt un popularizēt jautājumus par latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtībām no 21. gadsimta skatpunkta. Iepriekšējās sezonas lekciju ieraksti pieejami YouTube kanālā “Mākslas muzeji”.
Aicināts ikviens interesents!