Rotu mākslas biedrības izstādes “Skārien-jūtīgs” rezultāti
Rotu mākslas biedrības izstāde “Skārien-jūtīgs”, kas nesen noslēgusies Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10), piesaistīja 10 766 skatītājus un saņēma nomināciju Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras 2024” pavasara balsojumā.
Vērienīga izstāde “Skārien-jūtīgs”, kas norisinājās Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) no š.g. 8. februāra līdz 21. aprīlim, popularizēja Latvijas rotu mākslu, pārstāvot trīs dizaineru paaudzes un pievēršot uzmanību attiecībām starp rotu un tās īpašnieku. Projekta ideja balstījās stāstos par cilvēkiem, viņu izvēlētajām rotām un darbu autoriem, sniedzot ieskatu gan jaunos eksperimentālos mākslinieciskajos paņēmienos, gan kopējā jomas attīstības virzībā Latvijā. Izstādes nosaukums raksturoja rotas dabu – būt saskarē ar cilvēku, un to ekspozīcijā atklāja 23 Rotu mākslas biedrības dalībnieku veikums.
“Muzejs augsti vērtē Rotu mākslas biedrības spēju apvienot māksliniekus un organizēt tik iespaidīgu izstādi. Tā bija ļoti auglīga un radoša sadarbība, kas sniedza gandarījumu un ļāva novērtēt vienas dizaina nozares aktuālo situāciju Latvijā. Priecājamies, ka pēc izstādes mēs varam papildināt savu kolekciju ar tādu autoru jaundarbiem kā Jānis Brants, Valdis Brože, Andris Lauders, Una Mikuda un Jānis Vilks,” saka DMDM vadītāja Inese Baranovska.
Daudzpusīgā publisko pasākumu un izglītības programma muzejā pulcēja vairāk nekā tūkstoti interesentu, aicinot tikties ar māksliniekiem “Sarunās muzejā” un “Senioru rītos”, diskusijā “Sievietes – rotu mākslinieces – uzņēmējas”, kā arī neparastajā norisē “Ātrās sarunas: Satiec rotu mākslinieku!”. Lielu atsaucību guva pavasara skola bērniem “Rotu dizaina pasaulē” un ilggadējā muzeja tradīcija – Ģimenes diena, kas aprīlī tika rīkota rotu tematikā, rosinot ģimenes un draugu lokā piedalīties dažādās radošās darbnīcās visos DMDM stāvos.
“Bijām pozitīvi pārsteigti par muzeja izglītības programmas kuratoru īpaši pārdomāto un bagātīgo piedāvājumu, kas piesaistīja plašu mērķauditoriju. Ļoti trāpīgi tika izvēlētas visu pasākumu tēmas. Rotu maiņas punkts bija jauna iniciatīva, kas palīdzēja aizdomāties par lietu ilgtspēju un otrreizēju izmantošanu. Esmu ļoti pateicīga par šo pieredzi un sadarbību ar tik lieliskiem māksliniekiem, kā arī profesionālo un atsaucīgo muzeja komandu,” uzsver izstādes līdzkuratore, māksliniece Ginta Grūbe.
Pirmo reizi muzeja vēsturē tika pagarināts darba laiks piektdienās, kas veicināja “Skārien-jūtīgs” izstādes apmeklētību, sniedzot mākslas un kultūras mīļotājiem papildu iespēju redzēt ekspozīciju vēlākās vakara stundās.
Projekts izpelnījās lielu skatītāju atzinību, par ko liecina daudzas pozitīvas atsauksmes:
- ““Skārien-jūtīgs” – bauda dvēselei un acīm! Tik iedvesmojoši, smalki, jutekliski. Latviešu mākslinieki ir īsti meistari! Lai ir iedvesma veidot jaunus darbus un priecēt to cienītājus!” (Anna, no muzeja atsauksmju grāmatas)
- “Brīnumaini un negaidīti daudz konceptuāla skaistuma, spēles un mūzikas, un vienkārši gribas teikt – latviski, mūsdienīgi, patiesi skaisti piepildīts vakars.” (Eva, Facebook)
- “Skārien-jūtīgs – tik precīzi, smalki un iedvesmojoši!” (Ilona, no muzeja atsauksmju grāmatas)
- ““Skārien-jūtīgs” rotu daba ir būt saskarē ar cilvēku, tātad pieskarties ar acīm, ar sirds sajūtu, lai nēsātu ar baudu un teiktu “Tā ir manējā!”” (Dzintra, Facebook)
Scenogrāfe Ilze Ķēniņa parūpējusies par muzeja Lielās zāles iespaidīgo un oriģinālo iekārtojumu, kas vilināja uz brīdi pazust rotu mākslas pasaules burvībā, vērojot rotas pievilcības maģisko spēku, mūsdienīgu izteiksmes līdzekļu daudzveidību un dažādo materiālu sinerģiju. Līdztekus autordarbiem ekspozīcijā bija redzami fotogrāfa Mārtiņa Cīruļa veidotie lielformāta portreti, kuros atspoguļojās rotu un to valkātāju vizuālais dialogs. Savukārt Pētera Pāsa radītā skaņu instalācija, kas ietvēra rotu tapšanas procesa audio fragmentus, elektroniskās mūzikas elementus un verbālus stāstus, ļāva atklāt nēsātāju domas un emocijas par rotaslietas nozīmi savā ikdienā.
“Jauns bija veids, kā lūkoties uz rotām, papildinot izstādi ar rotu lietotāju portretiem un atskaņojot viņu pārdomas. Patīkami pārsteidza skatītāju ieinteresētība. Šī noteikti bija vislielākā un nozīmīgākā Rotu mākslas biedrības izstāde. Pateicoties visiem iesaistītajiem profesionāļiem, ekspozīcijas tēls bija vizuāli izteiksmīgs un kopējais iespaids harmonisks, lai gan autoru rokrakstu amplitūda plaša. Man kā kuratorei ir gandarījums par komandas darbu un radušās jaunas idejas turpmākajam darbam,” atzīst izstādes līdzkuratore, māksliniece Zane Vilka.
Rotu mākslas biedrība dibināta 2018. gadā ar mērķi apvienot rotu mākslā darbojošās radošās personas, lai īstenotu sev un sabiedrībai svarīgas idejas, popularizētu rotu mākslu vietējā un starptautiskā mērogā, organizējot kopīgas izstādes.
Rotu mākslas biedrības izstāde “Skārien-jūtīgs” nominēta Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras 2024” pavasara balsojumā kategorijā “Vizuālā māksla”, par ko ikviens var nobalsot līdz 24. maijam vietnē.