Informatīvs seminārs pedagogiem: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja 2022. gada aktualitātes Informatīvs seminārs pedagogiem: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja 2022. gada aktualitātes
10.08.2022.

Informatīvs seminārs pedagogiem: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja 2022. gada aktualitātes

2022. gada 22. augustā plkst. 16.00-18.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) aicina pedagogus un citus interesentus uz informatīvu semināru par gada izstāžu un muzejpedagoģijas aktualitātēm, kas pedagogiem kalpos kā dizaina valodas un estētikas izpratnes veidošanas rīks skolēniem.

DMDM nesen atjaunotās pastāvīgās ekspozīcijas “Klasiskās vērtības” un “Dizaina process” stāsta par dizaina vēsturi un vienlaikus aicina skatītājus uz sarunu par dizainu. Muzejā tiek īstenotas arī dažādas izglītības programmas un nodarbības skolas vecuma bērniem, kurās ir iespēja praktiski iepazīt dizainu, izzinot materiālus, tehnoloģijas un kompozīciju veidošanas pamatus.

Seminārā DMDM iepazīstinās ar tuvākajā laikā plānotajām muzejpedagoģijas aktivitātēm un notikumiem: radošajām un izglītojošajām darbnīcām, izglītības programmu “No-zīmes” un Mākslas muzeju Jauniešu klubu, lekciju ciklu “Klasiskās vērtības” un aktuālo izstāžu programmu. Muzeja vadītāja Inese Baranovska iepazīstinās ar DMDM un Mucem (Eiropas un Vidusjūras reģiona civilizāciju muzeja) kopīgi veidoto neparasto starpdisciplināro izstādi “Vêtements modèles. Modes arhetipi”, kas muzejā skatāma vēl līdz 25. septembrim. Tas ir Latvijas un Francijas institūciju veiksmīgs sadarbības piemērs, kas vērsts uz sociālantropoloģisku pētījumu un kopsakarību meklējumiem modes, politikas, sporta un mūzikas pasaulē.

Semināra turpinājumā Mālpils mākslas skolas stikla dizaina pasniedzēja Māra Ārente un Gulbenes mākslas skolas direktore Sandra Dikmane iepazīstinās ar Andas Munkevicas personālizstādē “Pārmijas” pieredzēto, kā arī pastāstīs par sadarbību ar mākslinieci izstādes laikā. Šīs izstādes laikā skolēniem bija iespēja doties uz viņas darbnīcu “AM studio” un piedalīties meistarklasē, iepazīstot stikla materiāla specifiku, daudzveidību un mākslinieciskos izteiksmes līdzekļus.

Skolotāju seminārā arī turpmāk aicināsim atcerēties izcilākos latviešu skolotājus: šogad īpašu uzmanību veltīsim Vecpiebalgas pedagogam Jānim Sliedem (1859 -1921), pie kura skolojušies daudzi izcili Latvijas mākslinieki - Jūlijs Madernieks (1870-1955), Emilis Melngailis (1874-1954), Emīls Dārziņš (1875-1910), - un citi kultūras, tautsaimniecības un zinātnes pārstāvji. Par Jāņa Sliedes izcilajiem pedagoģiskajiem sasniegumiem un pieredzi plašāk stāstīs Piebalgas muzeju biedrības “Orisāre” vadītāja Līva Grudule.

Seminārs notiks tiešsaistē, platformā "Zoom".
Reģistrācija:
Dalībnieku skaits ierobežots.

PROGRAMMA:

16.00-16.10
Ievads semināra gaitā un informācija par aktuālajām izstādēm, pasākumiem 2022. gadā un lekciju cikla “Klasiskās vērtības” programmu
Stāsta: Agrita Pore, DMDM izglītības programmu kuratore

16.10-16.40
Jaunumi pastāvīgajās ekspozīcijās “Klasiskās vērtības” un “Dizaina process”. Mode kā sociālās antropoloģijas fenomens.
Stāsta: Inese Baranovska, DMDM vadītāja, izstādes “Vêtements modèles. Modes arhetipi” kuratore

16.40-16.50
Informācija par Mākslas muzeju Jauniešu kluba darbību
Stāsta: Kortnija Māra Gurtlava, DMDM izglītības programmu kuratore

Izglītības programmu piedāvājums skolēniem - radošās darbnīcas un nodarbības
Stāsta: Kristīne Šica, DMDM izglītības programmu kuratore

16.50-17.00 Pauze

No pedagoģijas vēstures:

17.00-17.20
Vecpiebalgas draudzes skolas pēdējais uzplaukums (1893-1906) un “zelta paaudze”. Skolotāja Jāņa Sliedes ieguldījums jaunatnes izglītošanā
Stāsta: Līva Grudule, Piebalgas muzeju apvienība "Orisāre" vadītāja

Pieredzes stāsti:

17.20-17.35
Stikls – materiāls iedvesmai
Stāsta: Māra Ārente, Mālpils mākslas skolas stikla dizaina pasniedzēja

17.35-17.50
Laikmetīgā māksla un stikla izaicinājums
Stāsta: Sandra Dikmane, Gulbenes mākslas skolas vadītāja

17.50-18.00 Jautājumi un atbildes