Ilonas Romules personālizstāde “DIVAS PUSES”
No 2022. gada 15. jūnija līdz 3. septembrim, atzīmējot Latvijā un pasaulē augsti novērtētās keramiķes Ilonas Romules jubileju, aicinām apmeklēt mākslinieces personālizstādi “DIVAS PUSES” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja patstāvīgajā ekspozīcijā.
Izstāde turpina porcelāna darbu sēriju “Semantiskā migrācija”, kas tika eksponēta muzejā Baltijas valstu keramiķu izstādē “Creo Ergo Sum” 2021. gadā. To veidos trīs jaunas kompozīcijas un divas monumentālas vāzes, kas jau iekļautas DMDM kolekcijā — “ID kods" un "Hameleons". Visi porcelāna darbi ir tapuši no 2019 līdz 2022. gadā Džingdeženā (Ķīna) un apgleznoti Latvijā 2022. gadā. Izstāde iecerēta, kā viena no trīs notikumiem — personālizstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Rotko centrā Daugavpilī “Martinsona mājā”) un Rīgas Porcelāna muzejā.
"Porcelāns ir mana valoda, un tāpēc tai jābūt tekošai un nevainojamai. Nav nozīmes, kādā valodā tiek klusēts, vissvarīgākais — kādā valodā tiek runāts," tā uzskata māksliniece Ilona Romule.
Iedvesmu saviem porcelāna darbiem māksliniece rod kultūras, filozofijas un mākslas vēstures dziļā izpratnē, to bagātinot ar nepārprotami izteiksmīgām radošās fantāzijas atklāsmēm, kas skar cilvēka dabu, viņa zemapziņas kaislības un vēlmes. Trīsdimensiju priekšmetu formas darbojas sinerģijā ar filigrānu apgleznojumu vai grafiski izsmalcinātu zīmējumu. Doma materializējas hibrīdfigūrās, kas porcelāna valodā nevainojamā profesionālā izpildījumā, nereti apvienojumā ar simboliem, stāsta par cilvēka iekšējo, neapjausto būtību. Māksliniece veidojusi arī skulpturālus dizainiskus gaismas ķermeņus retajā litofānijas tehnikā.
Māksliniece Ilona Romule ieguvusi maģistra grādu keramikas nozarē Latvijas Mākslas akadēmijā, darbojas Starptautiskās Keramikas akadēmijas (IAC) Ženēvā valdē un ir Austrumeiropas nodaļas vadītāja. Viņa regulāri piedalās starptautiskos porcelāna mākslas simpozijos un radošajās rezidencēs, lasa lekcijas un vada meistardarbnīcas. Mākslinieces porcelāna darbu formas top ārzemēs – pārsvarā starptautiskajā keramikas centrā Kečkemētā (Ungārija) un Ķīnas keramikas rezidencēs un rūpnīcās. Viņas profesionālajā vadībā ilgus gadus notikuši un notiek mākslas porcelāna formveides un apgleznošanas kursi (ASV, Austrālijā, Turcijā, Taivānā, Izraēlā, Ungārijā, Ķīnā). Regulāri piedalās startautiskajās žūrijās.
Māksliniece rīkojusi vairāk kā 20 personālizstādes, piedalījusies 30 grupu izstādēs un vairāk nekā 50 starptautisko konkursu izstādēs. Saņēmusi vairākus starptautiskus apbalvojumus, tai skaitā divas zelta medaļas ASV un Ķīnā.