PRADO 12 RAKSTURI
image
No 2017. gada 25. marta līdz 16. jūlijam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) pirmo reizi Baltijas reģionā būs eksponēta izstāde “PRADO 12 raksturi” – pasaules slavenu mākslinieku divpadsmit meistardarbi, kas Spānijas lielākajā muzejā PRADO gadsimtiem priecējuši miljoniem skatītāju. Šī izstāde ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu dāvana Latvijas valsts simtgadei.

Spānijas lepnums PRADO ir viens no izcilākajiem Eiropas muzejiem ar gandrīz 200 gadu ilgu vēsturi. Apjomīgais krājums, kas radies uz karaļnama kolekciju bāzes, caur mākslas prizmu atspoguļo dinamiskiem notikumiem bagāto Spānijas vēsturi. Sākotnēji, pēc karaļa Ferdinanda VII iniciatīvas, PRADO tika veidots kā nacionālās mākslas muzejs, taču laika gaitā spāņu mākslas kolekcijas tika papildinātas ar daudziem nozīmīgiem citu Rietumeiropas skolu darbiem. Tādēļ blakus spāņu nacionālajai mākslai muzeja ekspozīcijās var iepazīt flāmu, holandiešu, franču, itāļu, vācu kultūru, ļaujot izsekot atšķirībām un mijiedarbībai dažādu gadsimtu kontekstā.

 

“16.–19. gadsimta meistardarbu izstāde “PRADO 12 raksturi” koncentrēti atsedz muzeja kolekcijas vēsturi un specifiku, kurā nenoliedzami dominē krāsās un formās izteiksmīgā spāņu māksla, ko no ģeogrāfiskā aspekta pašsaprotami bagātina vēsturiski saistīto kultūras telpu klātbūtne – flāmu, franču, itāļu māksla. Kopā šīs skolas veido kolekcijas dominanti,” stāsta izstādes koncepcijas autore un kuratore, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja Daiga Upeniece.

 

Vienlaicīgi divpadsmit raksturi atklājas ļoti sievišķīgā veidā, jo ekspozīcijai atlasīti 12 sieviešu portreti vai žanra gleznas ar reliģisku un alegorisku saturu, kas demonstrē tēmas plašo traktējuma iespēju, portretējamo personu sociālo stāvokli vai parāda sievieti kā simbolu varai, elegancei, skaistumam, mātišķumam, dievbijībai vai vieglprātībai. Šie pretmeti vai līdzības izvijas cauri gadsimtiem, kas katrs nāk ar citu skaistuma ideālu, modi un izpratni par dzīves baudīšanas attiecībām pret tikumību. Atbilstoši projekta idejai ekspozīciju veido 12 sadaļas: “Pirmssākums, Ieva”, “Dvēseles pazudinātāja”, “Mūžam mainīgā”, “Valdniece”, “Noslēpumainā”, “Ciniķe”, “Māte”, “Mīļotā”, “Sieviete-drāma”, “Pašpārliecinātā”, “Izsmalcinātā”, “Bezvainīgā, dvēseles glābēja”.

 

Paralēli PRADO kolekcijas 12 raksturiem apmeklētāji ieraudzīs krājumā esošo mākslas stilu daudzveidību – sākot no augstās renesanses un manierisma, krāšņi reprezentējot spāņu un flāmu baroka laiku, rokoko un nonākot līdz pat 19. gadsimta reālisma paraugiem.

 

Un visbeidzot – tie ir 12 pasaules slavu guvuši meistari, kuru gleznas cauri gadsimtiem fascinējušas miljoniem skatītāju. Izstādes komplekts ietver Paolo Veronēzes (Paolo Veronese, 1528–1588), Pītera Paula Rubensa (Peter Paul Rubens, 1577–1640), Antonisa fan Deika (Anthony van Dyck, 1599–1641), Bartolomē Estebana Muriljo (Bartolomé Esteban Murillo, 1617–1682), Fransisko de Goijas (Francisco José de Goya y Lucientes, 1746–1828) un citu ievērojamu Rietumeiropas glezniecības klasiķu radītos sieviešu portretus, kas glabājas PRADO Nacionālā muzeja krājumā Madridē.

 

“PRADO 12 raksturi” ir jaunākais un arī apjomīgākais Borisa un Ināras Teterevu fonda un Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kopprojekts, kas turpina veiksmīgo sadarbību, kuras ietvaros jau tikuši realizēti tādi vērienīgi projekti kā “Rīgas gondola” (2012), 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta pirmās puses franču mākslas izstāde “Provansas valdzinājums” (2015), kā arī vairāki Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas “TÊTE-À-TÊTE” pasākumi.

 

PRADO Nacionālā muzeja kolekcijas izstāde Rīgā ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu īpašais dāvinājums Latvijas valsts simtgadei, un tā ideju ir izlolojis Boriss Teterevs. Izstādes patronese ir Latvijas Republikas eksprezidente un Madrides kluba prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

 

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA pateicas PRADO muzejam par atsaucību un auglīgo sadarbību, kas ir vainagojusies ar mūsu pirmo kopprojektu, kā arī mecenātiem Inārai un Borisam Tetereviem par iniciatīvu un nesavtīgo atbalstu Latvijas kultūras projektiem.

 

 

IZSTĀDES  KURATORE:

Daiga Upeniece, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja

 

 

#LNMM #RigasBirza #12raksturi

Saistītie jaunumi
news-image
“PRADO 12 raksturi” kļuvusi par apmeklētāko izstādi Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA
Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) ir noslēgusies izstāde “PRADO 12 raksturi”, kas sniedza iespēju skatīt izcilus meistardarbus no Spānijas lielākā muzeja PRADO krājuma.
news-image
Vēl tikai 6 dienas skatāma izstāde “PRADO 12 raksturi”
Vēl skaitāmas dienas – līdz 16. jūlijam – ir iespēja apmeklēt izstādi “PRADO 12 raksturi” Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā), lai redzētu divpadsmit izcilus meistardarbus no Spānijas lielākā muzeja PRADO krājuma, kurus radījuši Veronēze, Rubenss, fan Deiks, de Goija, Muriljo un citi pasaules slavu guvuši gleznotāji. Projekta izskaņā – radošās darbnīcas bērniem un pieaugušajiem, tikšanās ar pārsteiguma viesi un zibakcijas “12 vīru raksturi”.
news-image
Izstādi PRADO 12 raksturi divu nedēļu laikā apskatījuši vairāk kā 12 000 interesentu
Izstādi PRADO 12 RAKSTURI, kas no 25. marta aplūkojama Mākslas muzejā “Rīgas Birža”, ir apmeklējuši vairāk kā 12 000 interesentu. Rīdziniekiem un Rīgas viesiem izstādē ir iespēja skatīt Paolo Veronēzes (1528-1588), Antonisa van Deika (1599–1641), Pītera Paula Rubensa (1577-1640), Bartolomē Estevana Muriljo (1617-1682), Fransisko de Gojas (1746–1828) u.c. autoru veidotos sieviešu portretus. PRADO kolekcijas izstāde ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu īpašais dāvinājums Latvijas valsts simtgadei, un tā ideju ir izlolojis Boriss Teterevs.
news-image
Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA notiks sarunu cikls 12 PIEKTDIENAS VAKARU PERSONĪBAS
7. aprīlī plkst. 18:00 Mākslas muzeja Rīgas Birža Mazajā zālē ar gleznotāja, mākslas vēsturnieka Rundāles pils direktora Imanta Lancmaņa priekšlasījumu Svētie un kārdināšana par Pītera Kuka fan Ālsta (Pieter Coecke van Aelst, 1502–1550) gleznu “Svētā Antonija kārdināšana” sāksies izstādei “PRADO. 12 raksturi” veltītais piektdienas vakaru sarunu cikls.
news-image
Bezmaksas ģimenes ceļvedis izstādē “PRADO 12 raksturi”
Ģimenes ceļvedis veidots bērniem, kuri kopā ar vecākiem apmeklēs izstādi “PRADO 12 raksturi”. Ceļvedī atradīsiet radošus uzdevumus un vārdnīcu visai ģimenei, kas ļaus aizraujošā un saistošā veidā iepazīties ar ekspozīcijas saturu un uzzināt ko jaunu.
news-image
Ekskursijas izstādēs “Prado 12 raksturi” un “Francisko Goija. Kaprīzes”
Otrdienās, trešdienās un ceturtdienās no 28. marta līdz 12. jūlijam piedāvājam iepazīties ar izstādēs “Prado 12 raksturi” un “Francisko Goija. Kaprīzes” eksponētajiem darbiem gida pavadībā.
Saistītie pasākumi
news-image
23 Mar 17:00
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Izstāde no Prado muzeja “12 raksturi”
Stāsta Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja, mākslas zinātniece Daiga Upeniece
news-image
24 Mar 14:00
PRESES SKATE izstādē “PRADO 12 raksturi”
Piektdien, 2017. gada 24. martā, plkst. 14.00 mediju pārstāvji tiek aicināti uz preses skati Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā), kurā tiks prezentēta izstāde no Prado Nacionālā muzeja “PRADO 12 raksturi”. Dalībnieku reģistrācija: plkst. 13.30–14.00 Pulcēšanās Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA ātrijā (1. stāvā)
news-image
25 Mar 16:00
TERRA INCOGNITA: Spānija diplomāta skatījumā
Nodarbību vada bijušais Latvijas Republikas vēstnieks Spānijā Oļģerts Pavlovskis.
news-image
28 Mar 12:00
INFORMATĪVS SEMINĀRS SKOLOTĀJIEM: Spānija – tikai un vienīgi skolotājiem!
Semināra pirmajā daļā skolotāji gida pavadībā iepazīsies ar aktuālajām izstādēm – “PRADO 12 raksturi” un “Fransisko Goija (1746–1828). Kaprīzes”.
news-image
07 Apr 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Svētie un kārdināšana
Gleznotājs, mākslas vēsturnieks, Rundāles pils direktors Imants Lancmanis par Pītera Kuka fan Ālsta (Pieter Coecke van Aelst, 1502–1550) gleznu “Svētā Antonija kārdināšana”.
news-image
08 Apr 12:00
SKICĒŠANAS DARBNĪCA: 12 raksturi
Darbnīcas ievaddaļā dalībnieki apmeklēs izstādi “PRADO 12 raksturi” gida pavadībā. Pēc ekspozīcijas apskates sekos praktiska radošā nodarbība, kuras laikā varēs apgūt skicēšanas pamatus.
news-image
21 Apr 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Orānijas karaļnams un mūzika
Nīderlandes Karalistes vēstnieks Latvijā, Viņa Ekselence Pīters Jans Langenbergs (Pieter Jan Langenberg) par Orānijas karaļnamu un Antonisa fan Deika (Anthony van Dyck, 1599–1641) gleznu “Amālija Zolmsa-Braunfelsa”.
news-image
22 Apr 16:00
TERRA INCOGNITA: Spānijas varenākā kolonija - Meksika
Par ciemošanos pie Latvijas goda konsules Meksikā Beatrises Trueblood-Āboltiņas un piedzīvoto Meksikā stāsta mākslas vēsturniece Vita Ozoliņa.
news-image
23 Apr 12:00
ĢIMENES DIENA: Brīnišķīgā pērle
Izstādes “PRADO 12 raksturi” laikā aicināsim ģimenes iepazīt spāņu kultūru caur pasaku tēliem un noslēpumiem apvīto dārgakmeni pērli.
news-image
27 Apr 17:00
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Goija, Spānija un deja
Katrā laikmetā ir kāda ārēji neredzama būtība, kaut kas ļoti svarīgs, ko pauž kultūra kopumā un vizuālā māksla it sevišķi.
news-image
28 Apr 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Karaliskās kolekcijas
Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja un izstādes “Prado 12 raksturi” koncepcijas autore Daiga Upeniece stāsta par Spānijas karaliskajām kolekcijām un Pīteru Paulu Rubensu (Peter Paul Rubens, 1577–1640).
news-image
29 Apr 12:00
RADOŠĀ DARBNĪCA PIEAUGUŠAJIEM: Vēdekļu darbnīca dāmām
Vēdeklis ir aksesuārs ar senu vēsturi, kas Eiropā pazīstams jau no 4. gs. pirms mūsu ēras. Laika gaitā vēdekļu forma ir mainījusies un pielāgojusies modes tendencēm, tomēr galvenā funkcija – atvēsināt to nēsātāju – saglabājusies līdz šodienai. Pateicoties savai spējai uzsvērt īpašnieka žestus, spāņu flamenko vēdeklis tiek izmantots kā horeogrāfijas elements.
news-image
05 Mai 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Franču karaļnami, pilis un dārzi
Gilles Bonnevialle on Fontainebleau and other French palaces in connection with Frans Pourbus, The Younger’s (1569–1622) painting Elizabeth of France, Queen of Spain
news-image
09 Mai 19:00
Dejas vakars Spānijas noskaņās “Tik tuvu, tomēr tik tālu”
Otrdien, 2017. gada 9. maijā, plkst. 19.00 izstādes “PRADO 12 raksturi” ietvaros Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) un Spānijas Karalistes vēstniecība Rīgā aicina apmeklēt dejas vakaru Spānijas noskaņās, kurā ar programmu “Tik tuvu, tomēr tik tālu” uzstāsies Latvijas baleta mīļotājiem labi pazīstami mākslinieki Gonzalo Preciado Azanza un Jolanta Lubēja.
news-image
12 Mai 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Manieres un etiķete
12. aprīlī plkst. 18:00 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Makarta zālē sarunu ciklā “12 piektdienas vakaru personības” viesosies bijusī Latvijas vēstniece Spānijas Karalistē Aija Odiņa un stāstīs par manierēm un karalisko protokolu Spānijā, iedvesmojoties no izstādē “Prado 12 raksturi” eksponētās Paolo Veronēzes (Paolo Veronese, 1528–1588) gleznas “Zēns starp tikumību un netikumību”.
news-image
13 Mai 12:00
RADOŠĀ DARBNĪCA PIEAUGUŠAJIEM: Vēdekļu darbnīca dāmām ar pikantu ieskatu vēdekļu valodā
Vēdekļi ietekmēja savu īpašnieku kustības, uzsvēra žestus un kalpoja par statusa simbolu. Laika gaitā Eiropā šos elegantos priekšmetus sāka izmantot arī lai norādītu uz reizēm skaļi nepasakāmo, tādējādi veicinot īpašas “vēdekļu valodas” attīstību.
news-image
18 Mai 19:00
SOLOKONCERTS: spāņu pianists Martins Garsija
Starptautiskajā muzeju dienā, 2017. gada 18. maijā, plkst. 19.00 izstādes “PRADO 12 raksturi” ietvaros Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) un Spānijas Karalistes vēstniecība Rīgā dāvina iespēju apmeklēt jaunā spāņu pianista Martina Garsijas solokoncertu.
news-image
19 Mai 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Mode
Modes vēsturniece Edīte Parute stāsta par Spāniju un modi dažādos gadsimtos, skatoties uz Fransisko Goijas (Farncisco de Goya y Lucientes, 1746–1828) gleznoto, tillā tērpto Tadeju Arjasu Enrikess (Tadea Arias de Enriquez).
news-image
20 Mai 19:00
MUZEJU NAKTS: Spāņu kinovakars ar Luisu Bunjuelu
Starptautiskajā muzeju naktī, 2017. gada 20. maijā, no plkst. 19.00 līdz 01.00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) un Spānijas Karalistes vēstniecība Rīgā aicina apmeklēt spāņu kino vakaru ar Luisu Bunjuelu
news-image
26 Mai 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Spāņu žestu valoda
Spāņu kultūras centra “Séneca” direktors Havjers Fernandess Kruss (Javier Fernández Cruz) par Alonso Sančesu Koeljo (Alonso Sánchez Coello, 1531–1588) un spāņu žestu valodu.
news-image
28 Mai 12:00
ĢIMENES DIENA: Brīnišķīgā pērle
Izstādes “PRADO 12 raksturi” laikā aicināsim ģimenes iepazīt spāņu kultūru caur pasaku tēliem un noslēpumiem apvīto dārgakmeni pērli.
news-image
02 Jun 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Rokoko laika izsmalcinātība
Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas fakultātes profesors, politologs un kulturologs Dr. art. Deniss Hanovs (Денис Ханов) par gleznotāju Hosē Kamaronu i Bonanatu (José Camarón y Bonanat, 1731–1803) un 18. gadsimtu
news-image
09 Jun 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Teātris. Improvizācija. Etīdes
Režisore Māra Ķimele par Fontenblo skolu un commedia dell’arte.
news-image
16 Jun 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Ziedi
Mākslas zinātniece Ksenija Rudzīte (Ксения Рудзите) par ziedu simboliku mākslā un gleznotāja Raimundo de Madraso (Raimundo de Madrazo y Garreta, 1841–1920) meistardarbnīcu.
news-image
30 Jun 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Portrets un modelis
Mākslas zinātniece Vita Birzaka stāsta par portreta žanru mākslā un Hosē Kasado del Alisala (José María Casado del Alisal, 1832–1886) gleznoto portretu.
news-image
08 Jul 12:00
ĢIMENES DIENA: Tauriņa spārns
Nodarbības sākumā bērni muzeja pedagoga pavadībā izpētīs vecumposmam vizuāli un saturiski interesantākos izstādes “PRADO 12 raksturi” eksponātus. Īpaša uzmanība tiks pievērsta mākslas darbos attēlotajām personībām un tam, kā laika gaitā mainījušās modes tendences.
news-image
14 Jul 18:00
12 piektdienas vakaru personības: Tēma – pārsteigums
Runāsim par svētku tēmu spāņu kultūrā, atsaucoties uz izstādes iekārtojuma koncepciju, kuras pamatā ir frāze “Dzīve kā svētki”
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas