Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs papildu izstāžu platforma
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) pastāvīgās ekspozīcijas zāles, kurās šobrīd eksponēta 1945.–1985. gada māksla un fotogrāfijas, būs apskatāmas tikai līdz 2020. gada beigām. No nākamā gada janvāra šeit tiks rīkotas mainīgas izstādes, kas pievēršas 20. gadsimta 2. puses latviešu mākslai.

Kamēr izstāžu zāle ARSENĀLS ir slēgta rekonstrukcijai, papildu izstāžu platforma uz laiku būs Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenajā ēkā. Muzeja 2. stāva labā spārna pirmajās divās zālēs pašreiz izvietotā pastāvīgās ekspozīcijas daļa, kas veltīta padomju periodam Latvijas mākslā, savā šī brīža veidolā vairs nebūs redzama nekad.

 

Latvijas mākslā pēc Otrā pasaules kara par vienīgo daiļrades metodi tika pasludināts sociālistiskais reālisms – komunisma ideoloģijai atbilstošu sižetu attēlošana akadēmiskā reālisma formā. Šāds sižets ir arī Jāņa Oša gleznā “Airēšanas sacīkstes latviešu zvejnieku svētkos” (1958), kuras kompozīcijas dinamika, enerģija, kustība pauž romantizētā padomju pārcilvēka versiju un parāda entuziasma pilnu jaunās dzīves cēlāju. Šis darbs, tāpat kā visi pārējie līdz 2020. gada beigām apskatāmie eksponāti, atdos savu vietu citu 20. gadsimta 60.–80. gadu autoru daiļradei.

 

Vēl pēdējos mēnešus muzeja apmeklētāji var aplūkot arī pirmo latviešu modernistu darbus, tostarp Edgara Iltnera gleznu “Zemes saimnieki” (1960), kurā atainoti monumentāli, heroiski, vispārināti tēli. 60. gados padomju modernisms izpaudās kā figuratīvs ekspresionisms, kurā bieži vien nebija nekā no padomju satura. Nereti šo darbu zemtekstā slēpās padomju režīma kritika – kā Džemmas Skulmes gleznā “Tautas dziesma”, kas tapa 1968. gada Prāgas pavasara notikumu kontekstā. Tāpat muzeja zāles uz laiku atstās tā sauktās franču grupas – Bruno Vasiļevska, Imanta Lancmaņa, Maijas Tabakas, Miervalža Poļa un Līgas Purmales – sniegums.

 

Savukārt ekspozīcija četrās nelielajās telpās, kurās patlaban atrodas Egona Spura, Māras Brašmanes, Zentas Dzividzinskas, Andreja Granta, Intas Rukas, Gvido Kajona, Gunāra Bindes un Gunāra Janaiša fotogrāfijas, tiks paplašināta – LNMM pēdējo 10 gadu periodā mērķtiecīgi veicis iepirkumus un ievērojami palielinājis fotogrāfiju kolekciju.

 

Nākamajos gados muzeja jaunizveidotajā platformā tiks parādītas vairākas mainīgas ekspozīcijas. Kā pirmā 2021. gada 15. janvārī tiks atklāta Dainas Dagnijas izstāde “Tu glezno tikpat labi kā vīrietis”, bet vēlāk tajā pašā gadā – Jāņa Pauļuka un Intas Celmiņas darbu izlases.

 

 

 

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  3. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  4. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  5. Nodarbību laikā lūgums lietot tikai personīgos darba instrumentus un materiālus (krītiņus, zīmuļus, dzēšgumijas, spilvenus sēdēšanai).
  6. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājas lapas sadaļā COVID 19.

 

Saistītās preses relīzes