LEKCIJA: Aleksandras Beļcovas daiļrades saikne ar Parīzes skolas māksliniekiem
Stāsta mākslas zinātniece Dr. art. NATĀLIJA JEVSEJEVA
13.12.2019 18:00
Piektdien, 2019. gada 13. decembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) ar lekciju “Aleksandras Beļcovas daiļrades saikne ar Parīzes skolas māksliniekiem” uzstāsies mākslas zinātniece, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītāja Dr. art. Natālija Jevsejeva.

Mākslinieces Aleksandras Beļcovas (Александра Бельцова, 1892–1981) biogrāfija ietver gandrīz visu 20. gadsimtu, un viņas daiļradē atbalsojās daudzie tā mākslas virzieni. Tomēr visos radošajos posmos gleznotājai bija būtiska saikne ar Parīzes skolas māksliniekiem.

 

20.–30. gados Aleksandra Beļcova bieži brauca uz Parīzi, redzēja aktuālo mākslu vietējās galerijās un muzejos, svarīgs informācijas avots bija arī tā laika periodika, mākslai veltītie žurnāli un grāmatas. Viņas sarakstē un dienasgrāmatās var atrast pieminētus Cuguharu Fužitas (Tsuguharu Foujita, 1886–1968), Žila Paskīna (Jules Pascin, 1885–1930), Andrē Derēna (André Derain, 1880–1954), Anrī Matisa (Henri Matisse, 1869–1954), Pjēra Bonāra (Pierre Bonnard, 1867–1947), Albēra Markē (Albert Marquet, 1875–1947) vārdus. Atsevišķi autores darbi liecina par Fernāna Ležē (Fernand Leger, 1881–1955), Albēra Glēza (Albert Gleizes, 1881–1953), Žorža Braka (Georges Braque, 1882–1963) ietekmi. Šī ietekmēšanās nenozīmēja kopēšanu: māksliniece spēja radoši interpretēt redzēto un veidoja kompozīcijas, kas savā izteiksmīgumā faktiski neatpaliek no franču kolēģu sasniegumiem.

 

Lekcijā kopā ar mākslas zinātnieci Dr. art. Natāliju Jevsejevu (Наталья Евсеева) varēs salīdzināt Aleksandras Beļcovas un Parīzes skolas pārstāvju darbus, atrast analoģijas un izsekot gūto iespaidu avotiem.

 

Pasākums notiek izstādes “Aleksandra Beļcova (1892–1981). Glezniecība. Grafika. Darbnīcas “Baltars” porcelāns” ietvaros.

 

PAR LEKCIJU CIKLU

No š. g. 12. oktobra līdz 2020. gada 12. janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē ir skatāma izstāde “Aleksandra Beļcova (1892–1981). Glezniecība. Grafika. Darbnīcas “Baltars” porcelāns” – līdz šim lielākā retrospekcija, kas visaptveroši parāda spilgtas klasiskā modernisma mākslinieces Latvijā Aleksandras Beļcovas (Александра Бельцова) daudzpusīgo radošo mantojumu. Papildinot un paplašinot ekspozīcijas kontekstu, muzejs ir sagatavojis četru lekciju ciklu, kurā speciālisti no Krievijas, Lietuvas un Latvijas sniedz ieskatu modernisma vēsturē, izgaismojot gan dažādas laikmeta parādības, gan atsevišķu ievērojamu personību veikumu.

 

Pirmā tikšanās notika 12. oktobrī, kad A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas kurators Dr. art. Aleksejs Petuhovs (Алексей Петухов, Maskava) pētīja personiskas un radošas attiecības Parīzes 1910.–1930. gadu avangarda mākslā.

 

Cikla turpinājumā 1. novembrī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā viesojās Viļņas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas katedras pasniedzēja Dr. doc. Ramute Rahlevičūte (Ramutė Rachlevičiūtė), kura iepazīstināja ar Pēterburgas amazones starpkaru Lietuvā – mākslinieces un dejotājas Olgas Dubeneckienes-Kalpokienes (Olga Dubeneckienė-Kalpokienė, 1885–1967) personību un dzīvesstāstu.

 

15. novembrī bija iespēja iepazīt Lietuvas Art Deco mākslinieka Stasa Ušinska (Stasys Ušinskas, 1905–1974) daiļradi, par ko plašāk pastāstīja mākslas vēsturniece, Lietuvas kultūras pētniecības institūta profesore Dr. Ģiedre Jankevičūte (Giedrė Jankevičiūtė, Viļņa).

 

Savukārt 13. decembrī plkst. 18.00 notiks izstādes kuratores, mākslas zinātnieces Dr. art. Nataļjas Jevsejevas (Наталья Евсеева) lekcija “Aleksandras Beļcovas daiļrades saikne ar Parīzes skolas māksliniekiem”. Stāstījums būs latviešu valodā.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / bibliotēka

Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieejas biļete izstādē (pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR).

GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vietu skaits ierobežots. Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš.

E: ekskursijas@lnmm.lv

T: (+371) 67 324461

 

LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Jums ir tiesības iebilst pret savas un sava nepilngadīgā bērna fotogrāfijas izvietošanu ar LNMM saistītos resursos, nosūtot elektronisko vēstuli uz e-pasta adresi: lnmm@lnmm.lv. Lūdzu, norādiet konkrētas fotogrāfijas saiti un/vai atsūtiet ekrānšāviņu, kā arī sniedziet par sevi informāciju, lai mēs Jūs varētu identificēt kā datu subjektu.

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes