Preses konference Arta Nīmaņa personālizstādē “FRAGILE”
image
26.04.2016 12:00
No 2016. gada 27. aprīļa līdz 19. jūnijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM; Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs skatāma starptautisku atzinību guvuša stikla mākslinieka un dizainera Arta Nīmaņa personālizstāde “FRAGILE”.

Otrdien, 26. aprīlī, plkst. 12.00 DMDM Lielajā zālē notiks preses konference, kurā organizatori informēs par projektu.

 

Preses konferencē piedalās:

  • Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja – stāstīs par izstādes tapšanas procesu un rezultātu;
  • Artis Nīmanis, izstādes autors, stikla mākslinieks, dizainers – iepazīstinās ar projekta ideju un koncepciju, pastāstīs par pieredzi, eksperimentiem un atklājumiem, strādājot ar stiklu vairāk nekā 20 gadus, raksturos savu oriģinālo autortehniku;
  • Andrejs Vīks, mākslas un dizaina aģentūras “Art is art” dibinātājs – runās par sadarbību ar mākslinieku Arti Nīmani šīs izstādes un citu projektu, tai skaitā izstādēm Amerikā un Meksikā, ietvaros.

 

Artis Nīmanis: “Vairāk nekā 20 gadus esmu strādājis ar stiklu, eksperimentējot un aktīvi mācoties, esmu radījis savu autortehniku, kas veido manu rokrakstu un atšķir darbus no citu stikla mākslinieku veikuma. Šodien esmu gatavs plašākai auditorijai parādīt uzkrātās pieredzes un zināšanu manifestāciju vienuviet – personālizstādē “FRAGILE”.

 

Stikls ir trausls – ne tikai kā materiāls, bet arī tā daba ir trausla. Tikpat smalka ir stikla iedarbība uz cilvēku. Ar šo izstādi vēlos skatītājiem dod iespēju atklāt unikālu, meditatīvu stikla dimensiju, ko veido formu, plastikas un dziļuma saspēle, pastiprināta ar gaismas un skaņas elementiem.”

 

Preses konferenci vada LNMM Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska.

 

Preses konferences laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus izstādes organizatoriem. Pēc oficiālās daļas tiks sniegta iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas, fotografēt un filmēt ekspozīciju.

 

Izstādes atklāšana 2016. gada 26. aprīlī plkst. 17.00.

 

PAR IZSTĀDI

Stikls ir trausls, plastisks un noslēpumains materiāls, no kura var veidot ne tikai tradicionālas formas sadzīviskus priekšmetus, bet arī novatoriskus dizaina objektus un iespaidīgas mākslas instalācijas visneparastākajos apjomos. Mākslinieka un dizainera Arta Nīmaņa izstādē oriģinālo objektu, vizuālo efektu, gaismas un skaņas sintēze atver durvis uz rituālu ceļojumu stikla maģiskajā pasaulē. Izstaigājot pārsteigumiem piepildītos labirintus, skatītāji varēs iepazīt stikla daudzveidīgo un mainīgo dabu. Ekspozīciju caurvij četru pasaules pamatstihiju – ūdens, uguns, zemes un gaisa savstarpējās mijiedarbības apspēle. Arī stikls top visiem šiem pirmelementiem mijiedarbojoties. Izstādes vizualitāti pastiprina emocionāli iedarbīgi un jutekliski akustiskie efekti – ūdens, uguns, zemes un gaisa dabiskās skaņas.

 

Pēdējos gados darbu veidošanā Artis Nīmanis arvien vairāk izmanto inovatīvas stikla apstrādes tehnoloģijas, kas aizgūtas no mūsdienu kosmosa industrijas un tiek pielietotas arī ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) projektos. Lai atklātu un izzinātu šo tehnoloģiju nianses un specifiku, mākslinieks tās pētījis un ilgstoši eksperimentējis, rezultātā nonākot pie oriģinālas autortehnikas. Radošā procesa gaitā vakuumā stikls tiek pārklāts ar ļoti plānu nerūsējošā tērauda slāni, stikla virsmai piešķirot spoguļefektu. Lai panāktu vēl maģiskāku noskaņu, eksponējot savus darbus, meistars pievērš īpašu uzmanību apgaismojumam. Laužot gaismas starus, stikla virsma rada papildus optiskas un iluzoras saspēles.

 

Izstādes autors cer, ka šī būs ne tikai stikla mākslas un dizaina objektu ekspozīcija, bet tā kļūs arī par telpu meditācijai, dāvājot apmeklētājiem unikālu sajūtu un atklāsmju pieredzi.

 

PAR IZSTĀDES AUTORU

Artis Nīmanis (dz. 1978) ir dizainers un stikla mākslinieks. 2006. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuāli plastiskās mākslas (Stikla mākslas) nodaļu. Izstādēs piedalās no 1998. gada. Strādājis par pasniedzēju Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, kā arī bijis nodaļas vadītājs Stikla mākslas katedrā.

 

Arta Nīmaņa mākslinieciskās izteiksmes amplitūda ir plaša. Kopš 2004. gada viņš ir zīmola “an&angel” stikla trauku galvenais dizainers. Artis Nīmanis veido stikla dizaina objektus un rotas, realizē dažādus eksperimentālus projektus, tai skaitā kinētiskus. Autora darbības fokusā ir arī monumentālāki projekti – funkcionālas un dekoratīvas stikla dizaina detaļas interjeram un arhitektūras objektiem, ekskluzīvas vitrāžas, apgaismes ķermeņi un virsgaismas risinājumi. Mākslinieciskās izteiksmes spektru paplašinājusi daudzveidīgā pieredze, strādājot dažādās reklāmas un dizaina aģentūrās (“DDB”, “Pieci ezeri“, “Sanders Ad Agency”, “Riga Design Studio”, “Prezenta International”).

 

Arta Nīmaņa veidoto “an&angel” trauku estētika balstās formas lakonismā un stiklam netradicionālā apstrādes tehnoloģijā, kas ļauj to pārklāt ar tēraudu, radot virsmu ar spoguļefektu. “an&angel” trauku kolekcijas “Deco”, “Black&White”, “Northern Lights” un “In Between” iespējams iegādāties ne tikai zīmola galerijā Rīgā, bet daudzviet pasaulē – Eiropā, Krievijā, ASV, Dienvidamerikas valstīs, Apvienotajos Arābu Emirātos, Honkongā, Singapūrā, Indonēzijā un Japānā. Kolekcija “Deco” 2013. gadā apbalvota ar prestižo “Red Dot Award” dizaina balvu, savukārt 2014. gadā – ar Vācijas dizaina balvu. Autora darbi iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Dizaina mākslas kolekcijā.

 

Artis Nīmanis piedalījies vairākās grupu izstādēs, sarīkojis personālizstādes Eiropā, ASV, Krievijā, Japānā, Apvienotajos Arābu Emirātos u.c. 2014. gada pavasarī Latvijas Republikas vēstniecībā Vašingtonā notika viņa personālizstāde “Latvieša balss stiklā”. 2015. gada pavasarī ekspozīcija ceļoja uz Meksiku uz Fransa Maijera muzeju (Museo Franz Mayer), kas ir viena no prestižākajām mākslas eksponēšanas vietām Mehiko. Izstāde tapa kā Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas oficiālais pasākums Meksikā. Savukārt 2016. gada 2. februārī tika atklāta Arta Nīmaņa personālizstāde vienā no Mehiko vadošajām izstāžu zālēm “Galeria Ethra”.

 

Neskatoties uz aktīvo izstāžu darbību pasaulē, dzimtenē Artis Nīmanis eksponējies salīdzinoši maz – piedalījies atsevišķās grupu izstādēs, bet vienīgā personālizstāde Latvijā notikusi 2009. gadā “A. Sūnas galerijā”. Tādēļ Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja uzaicinājums 2016. gada pavasarī veidot personālizstādi ir diezgan likumsakarīgs. Multimediālajā projektā “FRAGILE” plašākai auditorijai būs iespēja vienviet iepazīties ar autora dizaina un mākslas darbiem. Ekspozīcija ar īpašu programmu būs atvērta arī Muzeju nakts laikā 21. maijā, kad ar speciāli izstādei sagatavotu performanci uzstāsies starpdisciplināro mākslu studija “IDEAGNOSIS”.

 

IZSTĀDI ATBALSTA

Valsts kultūrkapitāla fonds, stikla dizaina zīmoli “an&angel” un “Glass Muse”, uzņēmumi “Rewood Kuurland” un “MD-darbnīca”, dizaina birojs “Pieci ezeri”, žurnāls “Ir”, tipogrāfija “Green Print”.

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes