SARUNAS MUZEJĀ: FRAGILE. Artis Nīmanis. Stikls
image
11.05.2016 17:00
Trešdien, 2016. gada 11. maijā, plkst. 17:00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) un mākslas zinātniece Inese Baranovska aicina uz “Sarunu muzejā” ar starptautisku atzinību guvušu stikla mākslinieku, dizaineru Arti Nīmani viņa personālizstādē “FRAGILE”, lai kopā iedziļinātos stikla, gaismas un skaņas maģijas noslēpumos.

PASĀKUMS

Stikls ir trausls, plastisks un noslēpumains materiāls, no kura var veidot ne tikai tradicionālas formas sadzīviskus priekšmetus, bet arī novatoriskus dizaina objektus un iespaidīgas mākslas instalācijas visneparastākajos apjomos. Mākslinieka un dizainera Arta Nīmaņa izstādē oriģinālo objektu, vizuālo efektu, gaismas un skaņas sintēze atver durvis uz rituālu ceļojumu stikla maģiskajā pasaulē.

 

Ekspozīciju caurvij četru pamatstihiju – ūdens, uguns, zemes un gaisa – savstarpējā mijiedarbība. Arī stikls top visiem šiem pirmelementiem mijiedarbojoties. Izstādes vizualitāti pastiprina emocionāli iedarbīgi un jutekliski akustiskie efekti – ūdens, uguns, zemes un gaisa dabiskās skaņas. Lai panāktu mistiskāku noskaņu, eksponējot savus darbus, meistars pievērš īpašu uzmanību apgaismojumam. Laužot gaismas starus, stikla virsma rada papildus optiskas un iluzoras saspēles.

 

Izstaigājot pārsteigumiem piepildītos labirintus, skatītāji varēs iepazīt stikla daudzveidīgo un mainīgo raksturu. Stikla vijīgās līnijas, trauslais spēks un neiemūžināmais mainīgums liek jautāt: kā vispār kas tāds top? Atbildi uz jautājumu par stikla neizdibināmo būtību, jaunākajām tehnoloģijām, kas aizgūtas no mūsdienu kosmosa industrijas, un eksperimentiem, kuri veikti, lai taptu izstādē redzamie darbi, “Sarunā muzejā” sniegs pats autors – mākslinieks un dizainers Artis Nīmanis.

 

“Izejošā temperatūra stiklam ir 1200 grādu, kad tā masa līdzinās līstošam medum. Izņemot stiklu ārā un uztinot uz metāla stieņa, tas sāk dzist, un vidējā temperatūra ir 800 grādu. Tad ir jānoķer mirklis, lai nav par šķidru vai par cietu. Meistari paralēli darbojas, bet es kliedzu – darām tā, liekam tur… Ņemu stangas vai degli, asistēju, tad saku – stop, ņemam nost, un tā rodas rezultāts. Sanāk tāda kā deja,” stāsta mākslinieks.

 

Stikls nav tikai dizaina objekts – tā ir arī sajūta, kas runā par eksistences jēgu. Trauslums slēpjas stikla materialitātē, trauslums pastāv cilvēku attiecībās, trauslums dabā un visumā, esības trauslums. Pasākuma laikā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece Inese Baranovska sniegs ieskatu izstādes koncepcijā, atklājot stikla metafizisko semantiku.

 

Tikšanās formāts būs pastaiga pa ekspozīciju – saruna norisināsies pie mākslas darbiem, komentējot to formas un satura attiecības tapšanas procesā, iedvesmas avotus, tehnoloģiskās nianses un māksliniecisko ideju. Klausoties interesantā stāstījumā un baudot izstādes eleganto estētiku, pasākuma apmeklētāji tuvāk iepazīs stikla bagāto iekšējo potenciālu, izjutīs lepnumu par Latvijas dizaina panākumiem stikla mākslas jomā pasaules mērogā un, neapšaubāmi, ļausies šī materiāla burvībai. Izstādes autors cer, ka tā būs ne tikai stikla mākslas un dizaina objektu ekspozīcijas apskate, bet drīzāk aicinājums uz līdzmeditāciju, kas katram dāvās unikālu sajūtu un atklāsmju pieredzi.

 

Uz “Sarunām” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā laipni aicināts ikviens interesents!

 

Dalības maksa: pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR.

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

 

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli!

Mēs Jūs gaidām!

 

PAR  MĀKSLINIEKU

Artis Nīmanis (dz. 1978) ir dizainers un stikla mākslinieks. 2006. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuāli plastiskās mākslas (Stikla mākslas) nodaļu. Izstādēs piedalās no 1998. gada. Strādājis par pasniedzēju Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā, kā arī bijis nodaļas vadītājs Stikla mākslas katedrā.

 

Arta Nīmaņa mākslinieciskās izteiksmes amplitūda ir plaša. Kopš 2004. gada viņš ir zīmola “an&angel” stikla trauku galvenais dizainers. Artis Nīmanis veido stikla dizaina objektus un rotas, realizē dažādus eksperimentālus projektus, tai skaitā kinētiskus. Autora darbības fokusā ir arī monumentālāki projekti – funkcionālas un dekoratīvas stikla dizaina detaļas interjeram un arhitektūras objektiem, ekskluzīvas vitrāžas, apgaismes ķermeņi un virsgaismas risinājumi. Mākslinieciskās izteiksmes spektru paplašinājusi daudzveidīgā pieredze, strādājot dažādās reklāmas un dizaina aģentūrās (“DDB”, “Pieci ezeri“, “Sanders Ad Agency”, “Riga Design Studio”, “Prezenta International”).

 

Arta Nīmaņa veidoto “an&angel” trauku estētika balstās formas lakonismā un stiklam netradicionālā apstrādes tehnoloģijā, kas vakuumā ļauj to pārklāt ar ļoti plānu nerūsējošā tērauda slāni, radot virsmu ar spoguļefektu. “an&angel” trauku kolekcijas “Deco”, “Black&White”, “Northern Lights” un “In Between” iespējams iegādāties ne tikai zīmola galerijā Rīgā, bet daudzviet pasaulē – Eiropā, Krievijā, ASV, Dienvidamerikas valstīs, Apvienotajos Arābu Emirātos, Honkongā, Singapūrā, Indonēzijā un Japānā. Kolekcija “Deco” 2013. gadā apbalvota ar prestižo “Red Dot Award” dizaina balvu, savukārt 2014. gadā – ar Vācijas dizaina balvu. Autora darbi iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Dizaina mākslas kolekcijā.

 

Artis Nīmanis piedalījies vairākās grupu izstādēs, sarīkojis personālizstādes Eiropā, ASV, Krievijā, Japānā, Apvienotajos Arābu Emirātos u.c. 2014. gada pavasarī Latvijas Republikas vēstniecībā Vašingtonā notika viņa personālizstāde “Latvieša balss stiklā”. 2015. gada pavasarī ekspozīcija ceļoja uz Meksiku uz Fransa Maijera muzeju (Museo Franz Mayer), kas ir viena no prestižākajām mākslas eksponēšanas vietām Mehiko. Izstāde tapa kā Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas oficiālais pasākums Meksikā. Savukārt 2016. gada 2. februārī tika atklāta Arta Nīmaņa personālizstāde vienā no Mehiko vadošajām izstāžu zālēm “Galeria Ethra”.

 

Neskatoties uz aktīvo izstāžu darbību pasaulē, dzimtenē Artis Nīmanis eksponējies salīdzinoši maz – piedalījies atsevišķās grupu izstādēs, bet vienīgā personālizstāde Latvijā notikusi 2009. gadā “A. Sūnas galerijā”. Tādēļ Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja uzaicinājums 2016. gada pavasarī veidot personālizstādi ir diezgan likumsakarīgs. Multimediālajā projektā “FRAGILE” plašākai auditorijai ir iespēja vienviet iepazīties ar autora dizaina un mākslas darbiem.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga

 

NORISES LAIKS:

2016. gada 11. maijs

plkst. 17.00

 

BIĻEŠU CENAS:

ieejas biļete izstādē

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 222235, 67 830917

E: dmdm@lnmm.lv

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes