Gunāra Cīlīša 90. jubilejai veltīta pēcpusdiena un grāmatas “Uz kurieni līdzens ceļš? Gunārs Cīlītis” atvēršanas svētki
07.04.2017 15:00
Piektdien, 2017. gada 7. aprīlī, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) norisināsies mākslinieka Gunāra Cīlīša 90. dzimšanas dienai veltīta pēcpusdiena un Rūtas Muižnieces grāmatas “Uz kurieni līdzens ceļš? Gunārs Cīlītis” atvēršanas svētki.

“Izdevniecībā rādu savu “Vērdiņa” risinājumu.

Viņi – Inga [Zvagūzis] un redaktors gaidījuši bērnu grāmatiņu, es piedāvāju vairāk.

Manu ideju pieņem. Kaut pats spētu to paveikt!”

No Gunāra Cīlīša dienasgrāmatas 03.07.1978.

 

Gunārs Cīlītis (1927–2007) ir viens no talantīgākajiem 20. gadsimta otrās puses – 21. gadsimta sākuma latviešu māksliniekiem. Gleznotājs, spožs žurnālu un grāmatu grafiķis, kurš savulaik zīmējis karikatūras “Dadzim”, Gunārs Cīlītis bijis arī mākslinieks septiņām Arnolda Burova leļļu filmām Rīgas Kinostudijā, bet mūža nogalē veidojis metus Latvijas Bankas jubilejas monētām.

 

Gunāra Cīlīša 90. gadadienas pēcpusdienu izstāžu zālē ARSENĀLS 7. aprīlī plkst. 15.00 atklās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce. Ar autores un izdevēju uzrunu, kā arī dažiem fragmentu lasījumiem tiks atvērta Rūtas Muižnieces grāmata “Uz kurieni līdzens ceļš? Gunārs Cīlītis”.

 

Izdevums vēsta par mākslinieka mūža gājumu un daiļradi, ietverot Cīlīša izcilākos darbus, nozīmīgus dokumentus, fotogrāfijas un citus materiālus no dažādām kolekcijām, t.sk. no paša autora apjomīgā privātā arhīva, kas tagad nonācis Latvijas Valsts arhīvā (ieskaitot pāri par simt dienasgrāmatu klažu). Grāmatu izdeva un tās māksliniecisko noformējumu veidoja dizaina birojs “H2E”. Izdevums tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta un Helēnas Celmiņas atbalstu.

 

Pasākuma gaitā Gunāra Cīlīša laikabiedri tuvāk pastāstīs par mākslinieka personību, radošo darbību un interesantākajiem dzīves momentiem. Paredzams, ka viesu vidū būs gleznotāja Džemma Skulme, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Jānis Stradiņš, rakstnieki Zigmunds Skujiņš un Alberts Bels, leļļu filmu režisore Roze Stiebra un mākslinieks, dizaingrafiķis Laimonis Šēnbergs.

 

Tiks demonstrēta leļļu filma “Pasaka par vērdiņu” (režisors Arnolds Burovs, 1969), kas ir spilgts piemērs Gunāra Cīlīša kā filmu mākslinieka talantam.

 

Pēc pasākuma formālās daļas sekos saviesīgas sarunas, kad ikviens Gunāra Cīlīša jubilejas pēcpusdienas apmeklētājs varēs dalīties savās atmiņās un pārdomās par šo neordināro un daudzpusīgo personību. ARSENĀLA vestibilā būs iespēja aplūkot autora darbus, kas glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā.

 

NORISES VIETA:

Izstāžu zāle ARSENĀLS / Torņa iela 1, Rīga

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Madara Jansone, dizaina birojs “H2E”

T: (+371) 67 385444

E: madara@h2e.lv

 
Saistītās preses relīzes