Lekcija:
Ukrainas avangards un modernisms starpkaru laikā
Apritējis jau gads kopš ukraiņu tauta varonīgi cīnās par savu neatkarību un teritoriālo nedalāmību. Paužot solidaritāti Ukrainai un atgādinot par tās šobrīd apdraudētajām kultūras mantojuma vērtībām, piedāvājam četru lekciju ciklu par Ukrainas mākslu un arhitektūru.
Starpkaru periods ir viena no spilgtākajām lappusēm Ukrainas kultūrā. Tas saistīts ar avangarda mākslas uzplaukumu, kas gāja roku rokā ar Eiropas modernistiskajām kustībām. Kijiva, Odesa, Ļviva un Harkiva kļuva par būtiskiem modenisma centriem ar savu lokālu specifiku, bet, iespējams, tieši ārpus dzimtenes Ukrainas mākslinieku pienesums pasaules avangarda attīstībai bija īpaši nozīmīgs.
Lekcijas laikā apskatīsim slaveno Ukrainas modernistu darbus, noskaidrosim, kas ir “boičukisms” un meklēsim atbildi uz jautājumu: kāda ir ukraiņu mākslinieku loma Eiropas starpkaru avangardā?
Lekciju cikls “Ukrainas māksla no 19. gs. līdz mūsdienām” sniedz priekšstatu par to, kā gadsimtu ietvaros mainījās un attīstījās māksla Ukrainā un kā ukraiņu mākslinieki ietekmēja mākslas procesus pasaules mērogā. Apskatītais periods ļauj Ukrainas mākslai pretnostatīt Latvijas piemērus, tostarp darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas, atklājot mūsu tautu līdzību un vienotību ne tikai kultūrvēsturiskā, bet arī sociālpolitiskā kontekstā.
Lekcijas vada mākslas zinātnieks Eduards Dorofejevs. Tās iespējams apmeklēt pa vienai, tomēr aicinām izmantot iespēju gūt pilnīgāku priekšstatu par Ukrainas mākslas attīstību un apmeklēt visu ciklu.
Papildu informācija
- Muzejā vēlams ierasties aptuveni 15–20 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
- Norise pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Noderīga informācija par muzeja pieejamību atrodama šeit.
- Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku šeit.