Projekts “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”

2017. gadā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs turpina īstenot izcilā latviešu mākslinieka, spilgta klasiskā modernisma pārstāvja Romana Sutas (1896–1944) 120. dzimšanas gadadienai veltītu kultūras pasākumu programmu.

Projekts “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula” vienlaicīgi norisināsies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (LNMM; Jaņa Rozentāla laukumā 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM; Skārņu ielā 10/20). Divu vērienīgu ekspozīciju atklāšana notiks Romana Sutas dzimšanas dienā 28. aprīlī. Izstādēs tiks parādīts spožākais meistara veikums stājmākslā, lietišķajā mākslā, dizainā, scenogrāfijā un kino. Dienu pirms atklāšanas notiks starptautiska zinātniskā konference, veltīta mākslas un dizaina mijiedarbības jautājumiem.

 

PAR  PROJEKTU  “ROMANS  SUTA – 120.  UNIVERSĀLĀ  MĀKSLAS  FORMULA” UN  TAM  VELTĪTO  STARPTAUTISKU  ZINĀTNISKO  KONFERENCI

Ekspozīcijas sadaļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā

Šajā izstādes sadaļā tiks eksponēta Romana Sutas glezniecība, grafika, grāmatu ilustrācijas un scenogrāfija. Romana Sutas personība – pretrunīgā, harizmātiskā – mākslinieka dzīves laikā un pēc tam bija apvīta ar stāstiem un leģendām. Romana Sutas radošais veikums gūst īpašu skanējumu un kļūst labāk saprotams tieši viņa biogrāfijas kontekstā. Tāpēc ir paredzēts darbus izstādē eksponēt mākslinieka palielināto fotogrāfiju pavadībā un iekļaut laikabiedru, draugu, paša Romana Sutas un viņa meitas, mākslas vēsturnieces Tatjanas Sutas (1923–2004) citātus par Romanu Sutu, viņa daiļradi un par mākslu kopumā. Izstādē plānots iekļaut lielformāta izdrukas ar skatu fotogrāfijām no Sutas noformētajām teātra izrādēm, izveidot īsfilmu, kurā mākslinieka fotogrāfijas no bērnības gadiem līdz pēdējiem dzīves gadiem mainās plūstošā ritmā, veidot audioierakstus ar stāstiem par Romanu Sutu.

Sadaļas kuratore: Dr. art. Nataļja Jevsejeva, LNMM / R. Sutas un A. Beļcovas muzeja vadītāja

 

Ekspozīcijas sadaļa Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā iekārtotā izstādes sadaļa atspoguļos līdz šim mazāk apzinātu un pētītu Sutas radošo mantojuma daļu – lietišķo mākslu un dizainu, kas kopumā ir ļoti būtiska un arī skaitliski nozīmīga. Izstādes mērķis ir jaunā gaismā akcentēt Romanu Sutu ne tikai kā gleznotāju un grafiķi, bet arī kā vienu no māksliniekiem, kas lika Latvijas dizaina pamatus.

 

Vērienīgajā ekspozīcijā plānots apvienot darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, t. sk. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, R. Sutas un A. Beļcovas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Rīgas Porcelāna muzeja krājuma un vairākām nozīmīgām privātkolekcijām. Paredzēts plaši izmantot arhīvu materiālus, kā arī Sutas dizaina mēbeļu rekonstrukcijas. Ir iecere izstādei piesaistīt jaunos Latvijas dizainerus, mācību spēkus un studentus no Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas, Latvijas Mākslas akadēmijas. Lai atklātu meistara radošā gara universu un aktualitāti mūsdienās, paredzēts izstādes ekspozīcijā iesaistīt video animācijas elementus, kuros tiktu izmantotas mākslinieka dizaina ieceru skices.

Sadaļas kuratore: Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

 

Starptautiska zinātniskā konference “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula

Romana Sutas radošās darbības diapazons ir bijis ārkārtīgi plašs: glezniecība, grafika, porcelāna, māla un kristāla priekšmetu dekorēšana (20. gadsimta 20. gados – paša dibinātajā studijā “Baltars”, 30. gados – A/S “M. S. Kuzņecovs”), trauku formu dizains un dekorēšana, interjera noformēšana, mēbeļu, gobelēnu un dekoratīvo audumu panno izgatavošana, grāmatu grafika, teātra un kino scenogrāfija, kā arī mākslas kritika un teorija. Romana Sutas radošās karjeras pacēlums notika 1920. gados – ļoti būtiskā Latvijas mākslas vēstures posmā, un viņa loma šajā procesā ir augstu vērtējama. Suta bija erudīts mākslinieks, labi pārzināja pasaules mākslas vēsturi, interesējās par aktuālajām kultūras parādībām gan Eiropā, gan Krievijā, kā arī bija personīgi pazīstams ar daudziem slaveniem franču, vācu, poļu, igauņu un krievu māksliniekiem. Tāpēc vēl jo saistošāka kļūst Romana Sutas daiļrades interpretācija plašākā Eiropas un Krievijas tā laika mākslas kontekstā

 

IZSTĀDES ORGANIZATORI:

IZSTĀDES ATBALSTĪTĀJI:

#RomansSuta120

 

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
27 Apr 09:00
STARPTAUTISKA ZINĀTNISKĀ KONFERENCE: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Turpinot mākslinieka Romana Sutas 120 gadu jubilejas pasākumu programmu, 2017. gada 27. aprīlī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz starptautisku zinātnisko konferenci “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”. Norises vieta: LNMM galvenās ēkas Konferenču zāle (1. stāvā; Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā). Sākums plkst. 09.00.
news-image
28 Apr 16:00
ATKLĀŠANA: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Godinot izcilu latviešu mākslinieku Romanu Sutu viņa 121. dzimšanas dienā, 2017. gada 28. aprīlī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar lielu vērienu atklās projektu “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas norisināsies divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20).
news-image
10 Mai 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Romana Sutas interjeru stils
Gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs Romans Suta (1896–1944) 20. gadsimta 20.–30. gados aktīvi strādājis lietišķajā mākslā un dizainā, savu praktisko darbību pamatojot arī nedaudzajos teorētiskajos rakstos. Viņš ir autors nacionāli konstruktīvā interjera stila jēdzienam. Kas tas ir? Kā šis stils izpaudās paša mākslinieka realizētajos projektos? Izsmeļošas atbildes uz jautājumiem sniegs mākslas zinātnieces Dr. art. Nataļjas Jevsejevas stāstījums.
news-image
17 Mai 17:00
SARUNAS MUZEJĀ: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Tikšanās ar izstādes kuratori Inesi Baranovsku un mākslinieku Kristianu Brekti
news-image
28 Mai 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Tikšanās ar izstādes kuratori Dr. art. Nataļju Jevsejevu (latviešu valodā)
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes