Lekciju cikla "KLASISKĀS VĒRTĪBAS" rudens sezona ir klāt
Mēbeļu dizains, Bauhaus idejas, Iļģuciema stikls, grāmatu grafika - stāsti par Latvijas mākslas un dizaina vēsturi
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs 22. septembrī plkst. 17.30 aicina uz vēsturnieka Māra Stinkuļa lekciju “Latviešu interjera mākslinieku ideju realizācija mēbeļu galdnieka Pētera Prūša (1873-1953) izpildījumā”, kas aizsāks cikla “Klasiskās vērtības” rudens sesiju. Lekcijas notiks tiešsaistē, Zoom platfomā.

Jaunajā “Klasisko vērtību” sezonā uzmanība tiks veltīta 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma posmam, kas iekļaujas par Belle Epoque dēvētajā periodā, un Latvijas jaunajai mākslinieku paaudzei bija radošas darbības laiks. Mākslinieki, līdzīgi saviem laikabiedriem Eiropā, strādāja dažādās mākslas jomās, cenšoties radīt formā vienotu modernu stilu, kas aptvēra arhitektūru, interjeru un vizuālo mākslu.

 

Vēsturnieks Māris Stinkulis prezentēs pētījumu par galdniekmeistara Pētera Prūša (1873-1953) daiļradi, kurš 20.gs. sākumā īstenojis gan savus, gan  mākslinieku Jēkaba Bīnes (1895-1955) un Anša Cīruļa (1883-1942) mēbeļu projektu metus. Dizaina vēsturniece Kristīne Budže iepazīstinās ar pētījumu par 20.gs. 60.-70. gadu mēbeļu ražotnēm Latvijā. Mākslas vēsturniece Inta Pujāte lekcijā “Apgāds “Zalktis” – modernās formas līderis 20. gadsimta sakumā” pievērsīsies nozīmīgai lappusei grāmatu dizaina vēsturē. Par pētnieciskiem atklājumiem ziņos Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja vēsturniece Zita Pētersone lekcijā “Iļguciema stikla fabrikas klasiskās vērtības divu gadsimtu garumā”. Mākslas zinātniece Irēna Bužinska iepazīstinās ar līdz šim nepublicētu pētījumu par fotomontāžu un Bauhaus ideju izplatību Latvijā, atklājot Romana Sutas, viņa audzēkņu un laikabiedru aktivitātes jaunās tipogrāfijas ideju popularizēšanā.

 

2021. GADA PROGRAMMA

 

Saistītie pasākumi
news-image
22 Sep 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Latviešu interjera mākslinieku ideju realizācija mēbeļu galdnieka Pētera Prūša (1873–1953) izpildījumā
Galdniekmeistars Pēteris Prūsis (1873–1953) 20. gadsimta sākumā izpelnījās atzinību gan ar paša projektētajām mēbeļu garnitūrām, gan pēc Anša Cīruļa un Jēkaba Bīnes metiem īstenotajiem mēbeļu ansambļiem. Līdz šim maz zināmi fakti atklāj Pētera Prūša aizraušanos ar Čarlza Renī Makintoša daiļradi un nacionālā romantisma idejām mēbeļu dizainā.
news-image
27 Okt 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Mēbeļu dizains un ražotne 20. gadsimta 60.–70. gadu Latvijā
20. gadsimta 50. gados uzsāktā PSRS komunistiskā režīma mājokļu celtniecības politika – masveidā būvēt rūpnieciski izgatavotu paneļu ēkas ar mazgabarīta dzīvokļiem – būtiski mainīja arī mājokļu iekārtojumu. Nelielos dzīvokļus iekārtoja ar vieglām saliekamu konstrukciju mēbelēm un komplektiem. To ražošanu nodrošināja jaunizveidotā mēbeļu dizaina izstrādes un ražošanas sistēma.
news-image
10 Nov 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Apgāds “Zalktis” – modernās formas līderis 20. gadsimta sākumā
20. gadsimta sākums, kurš iekļaujas fin de siècle vai Belle Époque dēvētajā periodā, Latvijā bija jaunas un radošas mākslinieku paaudzes darbības laiks.
news-image
01 Dec 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Iļģuciema stikla fabrikas klasiskās vērtības divu gadsimtu garumā
Iļģuciema stikla fabrika ir viena no vecākajām un veiksmīgākajām stikla fabrikām Rīgā, kas darbojās vairāk nekā 130 gadus, atstājot spilgtas liecības Latvijas stikla ražošanas vēsturē un kultūras mantojumā.
Saistītās izglītības programmas