Zināmi skolēnu literārā konkursa “Baltijas varoņi” uzvarētāji
Noslēdzies skolēnu literārais konkurss “Baltijas varoņi”! Pēc rūpīgas darbu izlasīšanas un izvērtēšanas, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja komanda un Mākslas muzeja Jauniešu klubs ir izvēlējušies savus favorītus:

1. vietu iegūst Aksels Neimanis (Vecumnieku vidusskola, 8.a), 2. vietu – Ādams Viļums (Rīgas Valsts 2. ģimnāzija, 7.c), bet 3. vietas ieguvēja ir Agnese Rozenberga (Rīgas Valsts vācu ģimnāzija, 11.d). Savukārt LNMM Jauniešu klubs par labākajiem autoriem atzina Miku Šicu (RTU inženierzinātņu vidusskola, 12. klase) un Emīlu Zandersonu (Rīgas Centra humanitārā vidusskola, 11.b). Apsveicam!

 

LNMM sirsnīgi pateicas visiem par dalību konkursā. Liels prieks, ka darbi iesūtīti no visas Latvijas un dažādām klašu grupām. Pēc darbu izlasīšanas secinām, ka daudzi no jauniešiem atskatās uz vēstures notikumiem, īpaši 20. gadsimta - latviešu strēlniekiem, barikādēm. Bieži savos radošajos darbos viņi iekļāvuši arī dažādus literārus tēlus, piemēram, Lāčplēsi. Jaunieši aktīvi spriež par to, vai mūsdienu sabiedrībā vēl ir aktuālas varoņa vērtības. 

 

Darbu autori varoņus redz un meklē arī sev apkārt. Tie ir cilvēki, kuri mums ir vistuvākie - vecāki, vecvecāki, skolotāji. Jaunieši darbos secina, ka varoņi ir cilvēki, kuri dara vairāk, nekā no viņiem prasa; turklāt viņi nemaz nemēdz skaļi runāt par saviem darbiem un sasniegumiem.

 

Ļoti priecē, ka jaunieši daudz domājuši par šībrīža situāciju pasaulē, par varoņiem saucot ārstus, policistus, ugunsdzēsējus un brīvprātīgā darba darītājus. Ārkārtas situācijas kontekstā jaunieši nekautrējas teikt, ka arī viņi paši ir varoņi - mācoties attālināti, esot šķirtiem no draugiem, radiem. Tas atgādina, ka varonība ne vienmēr nozīmē lielus un skaļus darbus. Tas var nozīmēt spēka meklēšanu, lai tiktu pāri pats savām bailēm un nedrošībai.

 

Pēc darbu izlasīšanas, izstādes “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā” projekta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece secina, ka darbos atspoguļojas mūsdienu jauniešu spēja domāt patstāvīgi, vienlaikus esot informētiem un atbildīgiem par aktualitātēm sabiedrībā.

 

Ginta Gerharde-Upeniece:

 

“Paldies visiem, kas iesūtījuši savas esejas un dzejoļus. Prieks, ka aug jaunā paaudze, kas domā patstāvīgi, bet vienlaikus ir atbildīgi par notiekošo sabiedrībā. Lasot skolēnu darbus, nonācu pie secinājuma: Baltijas simbolisma projekts piedzīvo savu pēdējo izaicinājumu, kad tas ir slēgts apmeklētājiem. Cerams, ka skatītāji, to varēs apskatīt, kad muzejs atvērsies.

 

Bet sapratu arī to, ka šis projekts ir sācis dzīvot savu patstāvīgu dzīvi. Tā radītājiem, kas to sāka veidot pirms 5 gadiem, tas īsti vairs nepieder, jo praktiski to vairs nevar ietekmēt - tas savu misiju ir veicis. Tas pieder ikvienam.”

 

Arī Mākslas muzeja Jauniešu klubs izsaka dalībniekiem pateicību par iesaisti konkursā. MMJK biedri aktīvās diskusijās meklēja pēc iespējas radošus, inovatīvus un ekspresīvus tēmas risinājumus. MMJK biedrs Samuels Ozoliņš piebilda, ka sākotnēji konkursa tēma varēja šķist ierobežojoša, tomēr savu favorītu darbos Jauniešu klubs saskatīja jaunus un plašus tēmas interpetācijas virzienus.

 

Saistītie jaunumi
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas