Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un “Neputns” izdod katalogu izstādei “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā”
Vienlaikus ar izstādes “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā” atvēršanu Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā klajā nāk apjomīgs izstādes katalogs.

Izstāde “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā” pirmo reizi tika atklāta 2018. gadā Orsē muzejā Parīzē. Saskaņā ar tās ģenerālkuratora un koncepcijas autora Rodolfa Rapeti (Rodolphe Rapetti, Francija) ideju ekspozīcijai atlasītie darbi aicināja iepazīt simbolismu Lietuvas, Igaunijas un Latvijas mākslā laikposmā no 19. gadsimta 90. gadiem līdz 20. gadsimta 30. gadiem. Vērienīgs kopprojekts kļuvis par vienu no lielākajiem starptautiskajiem Latvijas reprezentācijas notikumiem Baltijas valstu simtgadē, tagad šī izstāde ir aplūkojama Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM).

 

Izstādes katalogs latviešu un angļu valodā, ko izdošanai sagatavoja Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un izdevniecība “Neputns”, turpina kopīgo ieceri ar nosaukumu “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā”. Grāmatas ievadā publicēti vairāku nozares ekspertu raksti par Baltijas vēsturisko kontekstu, nacionālajām mākslas skolām, kā arī par šī unikālā projekta vēsturi. Tekstu autoru vidū ir Kompjēņas un Blerankūras piļu un nacionālo muzeju direktors Rodolfs Rapeti, M. K. Čurļoņa Nacionālā mākslas muzeja direktors (līdz 2019) Osvalds Daugelis (Osvaldas Daugelis, 1955–2020), Kumu Mākslas muzeja izstāžu kuratore (līdz 2018) Līsa Pehlapū (Liis Pählapuu), Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošais pētnieks Dr. philol. Pauls Daija, LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Dr. art. Ginta Gerharde-Upeniece, LNMM izstāžu kuratore Dr. art. Dace Lamberga.

 

Izdevuma apjomīgākajā – attēlu daļā iekļauti visi mākslas darbi, kuri tika parādīti izstādē Orsē muzejā. Tāpat kā ekspozīcijā, katalogā tie kārtoti trīs tematiskās daļās – “Mīti un leģendas”, “Dvēsele” un “Daba”. Par katru mākslas darbu sniegta izsmeļoša informācija, ko sagatavojuši triju Baltijas valstu mākslas zinātnieki. Jāpiemin, ka izstāde un grāmata ir Latvijas iedzīvotājiem nebijusi iespēja iepazīties ar Igaunijas un Lietuvas vizuālās mākslas mantojumu, salīdzināt un novērtēt to.

 

Kataloga noslēgumā – mākslinieku biogrāfijas, hronoloģija, bibliogrāfija un personu rādītājs.

Apjoms: 464 lpp.

 

Kataloga sastādītājas ir Ginta Gerharde-Upeniece un Laima Slava.

Grāmatas dizaina autore ir māksliniece Anta Pence.

 

Katalogu var iegādāties “Neputna” galerijā, www.neputns.lv, LNMM muzeja veikalā un labākajās Latvijas grāmatnīcās, kā arī aizpildot rēķina pieprasījuma formu https://forms.gle/3emJSBW6TjFdfDkP6.

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes