Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs atklāj rudens sezonu’ 2019 lekciju ciklam “Klasiskās vērtības”
2019. gada rudenī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Skārņu ielā 10, Rīgā) turpina apmeklētāju iecienīto ciklu “Klasiskās vērtības” un jaunajā sezonā piedāvā piecas lekcijas, kas stāstīs par 19. un 20. gadsimta mijas periodu – laiku, kad tika likti pamati latviešu dizaina un profesionālās amatniecības attīstībai, izglītībai un mākslas vēstures pētniecībai.

2019. gada “Klasisko vērtību” lekciju saturā galvenā uzmanība tiek veltīta 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta Latvijas un Eiropas keramikas un porcelāna pētniecības jautājumiem, īpaši izceļot atsevišķu mākslinieku, dizaineru, izdevēju un arhitektu veikumu, kā arī izgaismojot interesantus mākslas vēstures aspektus.

 

Rudens sesiju Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) 18. septembrī plkst. 17.30 ievadīs mākslas zinātniece Mg. art. Marta Šuste ar ieskatu Lielbritānijas keramikas un porcelāna vēsturē. Pētniece sniegs ievērojamā keramikas industrijas centra Stokā pie Trentas (Stoke-on-Trent) raksturojumu, runās par keramikas materiālu dažādību, kā arī detalizētāk ieskicēs šī reģiona sadarbību ar J. Jakša porcelāna uzņēmumu Latvijā 19. un 20. gadsimta mijā.

 

10. oktobrī plkst. 17.30 gaidāms Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātājas Baibas Uburģes stāstījums par Krievijas porcelāna fabrikām, to izstrādājumiem un ietekmēm laikposmā no 18. gadsimta līdz 20. gadsimta sākumam. Latvijas porcelāna vēstures izpētei šī tēma ir svarīga, jo ļauj izprast latviešu mākslinieku, štigliciešu profesionālo darbību 20. gadsimta sākumā Ķeizariskajā porcelāna rūpnīcā Sanktpēterburgā un citās ar dizainu saistītajās jomās.

 

6. novembrī plkst. 17.30 par tēmu “Lekorbizjē – modernisms vispārākajā pakāpē” DMDM uzstāsies dizaina un arhitektūras kritiķe Mg. art. Kristīne Budže, veltot savu lekciju slavenā šveiciešu izcelsmes franču arhitekta, domātāja un mākslinieka Lekorbizjē (Le Corbusier, 1887–1965) daiļradei, kas tikusi gan dievināta, gan nīsta, apstrīdēta un respektēta. Meistara ietekme sniedzas arī līdz Latvijai. Viņa uzskati par laikmetīgu arhitektūru, pilsētplānošanu, estētiku un mēbeļu dizainu joprojām ir aktuāli, lai gan daudz kam post factum varētu iebilst.

 

28. novembrī plkst. 17.30 bibliofils un apgāda “Zelta Ābele” izdevumu kolekcionārs Laimonis Osis iepazīstinās ar iepriekš plašāk nezināmiem faktiem par latviešu grāmatniecības leģendu – apgādu “Zelta Ābele” – un tās radītāju – ar retu drosmi un gaišu ideālismu apveltīto izdevēju Miķeli Gopperu (1908–1996). “Zelta Ābeles” izdevumu skaits nav liels – tikai 179 (neskaitot atkārtotos izdevumus) 50 gadu laikā. To noteikuši arī vēsturiskie apstākļi: “Zelta Ābelei” nācies savu darbību uzsākt trīs reizes, un katrā no tām vadītājs izvirzījis apgādam atšķirīgu uzdevumu. Laimoņa Oša kolekcijā glabājas unikāli materiāli, kas ļauj vismaz daļēji restaurēt Miķeļa Goppera dzīvi un darbību gan Krievijas impērijas plašumos, gan Latvijā un pēc tam trimdinieka gaitās Zviedrijā.

 

Cikla noslēgumā 4. decembrī plkst. 17.30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā viesosies restaurators Aigars Pilenieks, kurš klausītājus iepazīstinās ar maz zināmu, bet nozīmīgu personību 20. gadsimta 1. puses interjera dizainā – mēbeļnieku Paulu Rūdolfu Rubi (1879–1970) un viņa radošo dzīvi. Pēc P. R. Rubja skicēm izgatavotas mēbeles Valsts prezidenta pilī, Ministru kabinetā, tiesu zālēs, vairākiem rakstniekiem, ārstiem un privātpersonām. Lekcija bagātinās ar jauniem atklājumiem un pieredzes stāstiem.

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais cikls “Klasiskās vērtības” aizsākās 2012. gadā un veidots ar domu aktualizēt jautājumu par latviešu lietišķās mākslas dārgumiem, popularizēt tos un iepazīstināt auditoriju ar ievērojamāko mākslinieku dzīvi un daiļradi. Lekciju vienojošā saikne ir klasisko vērtību nozīmes akcentēšana. Nodarbību temati nav pakārtoti mākslas vēstures hronoloģijai, tiem ir izvēlēts paritātes princips, kas nodrošina savstarpēju sasaisti un turpinājumu. Visas lekcijas papildina plašs vizuālais materiāls.

Saistītie pasākumi
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes