Latvijas Nacionālais mākslas muzejs iesaka: pasaules mēroga izstādes uz lielā ekrāna
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un tā Ārzemju mākslas departaments Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA sadarbībā ar SIA “Forum Cinemas” kinoteātri “Kino Citadele” cikla “Izstādes uz kino ekrāna” ietvaros piedāvā mākslas mīļotājiem un kino cienītājiem iespēju uz lielā ekrāna redzēt pasaules mēroga izstādes un mākslas kolekcijas, ielūkojoties vadošo muzeju un galeriju darbības aizkulisēs. Šoreiz tā būs iespēja iepazīties ar Venēcijas mākslu, ielūkoties pasaules apmeklētāko muzeju – PRADO un ERMITĀŽAS – kolekcijās, no jauna atklāt Leonardo da Vinči aizraujošo mākslas pasauli, redzēt Londonas Karaliskās mākslas akadēmijas un Bostonas mākslas muzeja veidoto izstādi par Lisjēnu Freidu, uzzināt vairāk par revolucionāres un mūsdienu feministiskās mākslas pionieres Frīdas Kalo dzīvi un daiļradi, kā arī doties cauri laikmetiem un dažādām pasaules vietām, lai iepazītos ar to, kā atveidots Lieldienu stāsts mākslā.

2019. gada 10. septembrī plkst. 19.00 interesentu uzmanībai tiks piedāvāta filma “TINTORETTO. A REBEL IN VENICE” (2019). Ar burvīgo Helēnas Bonemas Kārteres (Helena Bonham Carter) balsi stāstnieces lomā filma ir veltījums dižā itāļu renesanses mākslinieka Tintoreto (Tintoretto, 1518–1594) 500. dzimšanas dienai. Filmā tiks parādīta sāncensība starp pašiem ievērojamākajiem 16. gadsimta venēciešu māksliniekiem: Tintoreto, Ticiānu (Titian, ap 1488/901576) un Veronēzi (Paolo Veronese, 15281588). Tā atklās Venēciju caur Tintoreto dzīvi un daiļradi, parādot to, kāpēc mērim bijusi tik liela ietekme uz pilsētu un venēciešu mākslu. 

 

 

Filmas “THE PRADO MUSEUM. A COLLECTION OF WONDERS” (2019) seanss notiks 2019. gada 24. septembrī plkst. 19.00. Muzeja divsimtgades svinību ietvaros šī dokumentālā filma ir pirmais kinoceļojums pa viena no pasaulē visapmeklētāko muzeju zālēm, stāstiem un emocijām. Muzeja krājumos esošie 8000 mākslas retumi ir fascinējošs piedzīvojums, kas ik gadu uz Madridi aizved gandrīz 3 miljonus apmeklētāju. Brīnumaini meistardarbi ļauj iepazīt Spānijas un visas Eiropas vēsturi. Muzeja kolekcijas stāsta par karaļiem, karalienēm, dinastijām, kariem, sakāvēm un uzvarām, kā arī vēstī par to mūsdienu un pagātnes cilvēku jūtām un pārdzīvojumiem, kuru dzīve bijusi saistīta ar muzeju un starp kuriem ir valdnieki, gleznotāji, mākslinieki, arhitekti, kolekcionāri, kuratori, intelektuāļi un muzeja apmeklētāji. Muzejā izstādīto mākslas darbu autoru vidū ir Velaskess, Rubenss, Ticiāns, Manteņja, Boss, Goija un El Greko. Oskara balvas ieguvējs aktieris Džeremijs Aironss (Jeremy Irons) vedīs skatītājus atklājumu pilnā ceļā, iepazīstot skaistuma un mākslas mantojumu.

 

 

Filma “HERMITAGE. THE POWER OF ART ” (2019) norisināsies 2019. gada 22. oktobrīplkst. 19.00, ļaujot iepazīt muzeja ikdienu šodien , nepārtraukti pametot “šeit un tagad”, lai atgrieztos divarpus gadsimtu senā pagātnē. Mums atklājas brīnišķīgs ēku komplekss ar pašu lielāko gleznu kolekciju pasaulē. Sanktpēterburga un Ermitāža vienmēr bijusi tikšanās vieta māksliniekiem, arhitektiem un intelektuāļiem no visas pasaules, vienojot tos caur mākslu un kultūru. Muzeja vēsturē nozīmīgu vietu ieņem apgaismības ideju iedvesmotās carienes Katrīnas II ieguvumi – viņas personība, arī gadsimtiem ritot, nebeidz apburt mākslas vēsturniekus un kritiķus. 

 

2019. gada 29. oktobrī plkst. 19.00 aicinām uz filmu “LEONARDO: THE WORKS” (2019). Leonardo da Vinči (Leonardo da Vinci, 1452–1519) ir atzīts par slavenāko mākslinieku pasaulē. Šis neparastais ģēnijs atspoguļots daudzos TV seriālos un mākslas filmās, bet bieži vien pietiekami liela uzmanība nav pievērsta pašam svarīgākajam elementam – viņa mākslai. Leonardo gleznas un zīmējumi būs filmas “Leonardo: Darbi” centrā. Visas da Vinči gleznas pirmoreiz būs skatāmas Ultra HD kvalitātē uz lielā kinoekrāna – “Mona Liza”, “Svētais vakarēdiens”, “Dāma ar sermuli”, “Džinevras de Benči portrets”, “Madonna Lita”, “Klinšu jaunava” un vēl vairāk nekā desmit citu. Filma piedāvā svaigu skatu uz Leonardo dzīvi, viņa izgudrotāja garu, tēlnieka dotībām, tālredzību militārajā jomā un spēju orientēties sava laika nodevības cauraustajā politikā – tas viss caur viņa mākslas prizmu. Filma tiek laista klajā, godinot Leonardo 500. dzimšanas dienu, un ir pirmais patiesi vispusīgais stāsts par šo mākslinieku. 

 

 

FRIDA VIVA LA VIDA” (2019) dokumentālā filma norisināsies 2019. gada 26. novembrī plkst. 19.00. Tā parādīs Frīdas Kalo (Frida Kahlo, 1907–1954) gara divas puses: no vienas puses – revolucionāri un mūsdienu feministiskās mākslas pionieri, no otras – cilvēku, sava sakropļotā ķermeņa un mokpilno attiecību upuri. Abas mākslinieces sejas atklāsies, sekojot Frīdas pašas vārdu sniegtajiem pavedieniem, kas atrasti viņas vēstulēs, dienasgrāmatās un privātās atzīšanās. Filmā intervijas mijas ar oriģināliem dokumentiem, aizraujošām rekonstrukcijām un pašas Frīdas Kalo gleznām, kas glabājas dažādos Meksikas muzejos. 

 

Pirmoreiz vēsturē Londonas Karaliskā mākslas akadēmija sadarbībā ar Bostonas mākslas muzeju apkopo Lisjēna Freida (Lucian Freud, 1922–2011) pašportretus. Filmas “LUCIAN FREUD: A SELF PORTRAIT” (2019) seanss notiks 2020. gada 17. februārī plkst. 19.00. Īpaši izstādei veidotajā filmā būs redzamas vairāk nekā 50 gleznas, gravīras un zīmējumi, kuros britu modernās mākslas meistara vērīgā acs ir pievērsta viņam pašam. Slavenais mūslaiku gleznotājs Lisjēns Freids ir viens no retajiem 20. gadsimta māksliniekiem, kurš tik konsekventi portretējis sevi. Gandrīz septiņdesmit gadu viņa pašportreti sniedz fascinējošu ieskatu viņa psihē un gleznotāja meistarības attīstībā no paša pirmā, 1939. gada portreta līdz pēdējam, kas tapis 64 gadus vēlāk. Mākslinieka darbu ekspozīcija sniedz unikālu iespēju atklāt meistara mūža darbu. 

 

 

2020. gada 7. aprīli plkst. 19.00 filma “EASTER IN ART” (2019) atklās stāstu par Kristus nāvi un augšāmcelšanos, kas dominējis Rietumu kultūrā iepriekšējos 2000 gadus. Iespējams, šis ir pats nozīmīgākais visu laiku vēstures notikums, kas atspoguļots evaņģēlijos, kā arī dižāko mākslinieku darbos. Jeruzalemē, ASV un Eiropā uzņemtajā filmā aplūkoti dažādi veidi, kādos mākslinieki visos laikmetos atainojuši Lieldienu stāstu, atspoguļojot arī mūsu kopīgo vēsturi. 

 

Noslēdzošais seanss šajā sezonā gaidāms 2020. gada 6. jūlijā plkst. 19.00. Filma “FRIDA KAHLO” (2019) ir ceļojums pa ievērojamās sievietes – ikonas Frīdas Kalo dzīvi. Mums varbūt šķiet, ka mēs jau pazīstam Frīdu Kalo – viņas ziedu vainagus, platās uzacis un tautiskos tērpus, kas viņu padarījuši par veselu paaudžu mūzu, bet kas slēpjas kaismīgās sievietes dvēseles dzīlēs? Māksliniece bija ražena pašportreta žanrā, izmantojot audeklu par savas trauksmainās un reizēm traģiskās dzīves spoguli. Intervijas, komentāri un Frīdas pašas teiktais atklāj, ka traģēdijai tomēr nebija izšķirīgā loma viņas dzīvē. Pievēršoties svarīgākajām izstādēm un intervijām ar pasaulē pazīstamiem kuratoriem, filmā būs iespējas iepazīties ar viņas mākslas neparasto simbolismu un ļoti personiskām tēmām, lai dziļāk izprastu īsto Frīdu Kalo. Uz ekrāna rādot krāsu un degsmes dzīres, personiskā un intīmā filma piedāvā ieskatu viņas darbos un drudžainā radošuma avotā, mākslinieces spējā pretoties un neremdināmajā kārē pēc dzīves, vīriešiem, sievietēm, politikas un kultūras mantojuma. 

 

Filmās tiek rādīti ne tikai izstādēs un kolekcijās redzamie mākslas darbi – skatītāji aicināti iepazīt arī izstāžu veidošanas radošo un tehnisko procesu, ar mākslinieku, vēsturnieku un dažādu speciālistu palīdzību izprast, ko mākslas darbi spēj vēstīt par saviem autoriem un laika periodu, kurā ir tapuši.

 

Plašāka informācija par filmām un seansiem atrodama 

https://www.forumcinemas.lv/Movies/ExhibitionOnScreen/

 

BIĻEŠU CENAS:

Biļetes iespējams iegādāties iepriekšpārdošanā www.forumcinemas.lvvai “Kino Citadele” kasēs.

 

#lnmm 

#RigasBirza

#forumcinemas 

#kinocitadele