Sestā Purvīša balva tiks pasniegta 2019. gada 12. aprīlī
2018. gada 14. septembrī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Kupola zālē (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) Purvīša balvas speciālprojekta – Annas Salmanes, Kriša Salmaņa un Kristapa Pētersona radītās lielformāta skaņas skulptūras “Daudzskanis” preses brīfingā tika izziņots Purvīša balvas 2019 izstādes norises laiks, starptautiskā žūrija un pavadošie īpašie pasākumi.

Purvīša balvas 2019 ieguvējs tiks nosaukts 12. aprīlī svinīgā ceremonijā mākslas centrā “Zuzeum”. Balvas kandidātu darbu izstādi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas Lielajā zālē būs iespējams aplūkot jau pirms laureāta paziņošanas – no 2019. gada 23. marta līdz 9. jūnijam. Laikā no izstādes atklāšanas līdz uzvarētāja nosaukšanai apmeklētāji varēs balsot par savu favorītu, kura vārds arī taps zināms Purvīša balvas 2019 pasniegšanas vakarā.

 

“Ierasts, ka Purvīša balvu pasniedzām jau februārī, tādēļ vienmēr radās zināma veida problēmas ar iepriekšējā gada noslēguma izvērtējumu, apkopojumu, un Purvīša balvas veidotāji nonāca nelielā laika trūkumā,” LNMM direktore Māra Lāce skaidro izmaiņas Purvīša balvas norises gaitā. “Ja līdz šim mēs paziņojām laureātu un tikai tad atklājām izstādi, tad šoreiz izstāde tiks atklāta vispirms, tādējādi darbus nododot arī skatītāju vērtējumam. Šīs izmaiņas dos iespēju ikvienam sekot līdzi izstādei, piedalīties balsošanā, kā arī aktīvāk iesaistīties diskusijā par to, kāds ir rezultāts.”

 

Sestās Purvīša balvas kandidāti tiks nosaukti 2019. gada janvārī. Labāko darbu izvēlēs starptautiska žūrija septiņu profesionāļu sastāvā, kas Rīgā pulcēsies 11. aprīlī. Šobrīd savu dalību žūrijā ir apstiprinājuši:

  • Udo Kitelmans (Udo Kittelmann), Nacionālās galerijas – 17 Berlīnes muzeju apvienības direktors (Berlīne, Vācija);
  • Milēna Orlova (Милена Орлова), izdevuma “The Art Newspaper Russia” galvenā redaktore (Maskava, Krievija);
  • Galila Barzilai-Olandē (Galila Barzilai Hollander), mākslas kolekcionāre (Beļģija);
  • Ursula Krincingere (Urzula Krinzinger), “Galerie Krinzinger” vadītāja un īpašniece (Vīne, Austrija);
  • Imants Tillers, mākslinieks (Kūma, Austrālija);
  • Māra Lāce, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore (Rīga, Latvija);
  • Jānis Zuzāns, Purvīša balvas patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs (Rīga, Latvija).

 

Iepazīstinot ar Purvīša balvas 2019 žūrijas locekļiem, mākslas portāls “Arterritory.com” un kultūras projektu aģentūra “INDIE” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju no 10. aprīļa līdz 12. maijam piedāvās īpašu ekspozīciju – iespēju LNMM 3. stāva vestibilā skatīt daļu no kolekcionāres Galilas Barzilai-Olandē mākslinieku radīto krēslu kolekcijas. Tas ir viens no viņas krājuma vairāk nekā 20 dažādajiem tematiskajiem un konceptuālajiem atzariem.

 

Izstādes idejiskais sākumpunkts ir krēsla kā objekta ceremoniālais un vienlaikus daudzietilpīgais raksturs, tālab šis šķietami vienkāršais un ikdienišķais priekšmets regulāri nonācis mākslinieku uzmanības lokā. “Krēslā ir kaut kas no pašiem pamatiem, tas iemieso kopā būšanu. Līdzko jūs ienākat telpā, ir šis aicinājums: apsēdieties! Sajūta, ka esat gaidīts. Krēsls ir ļoti cieši saistīts ar komunikāciju,” saka Galila Barzilai-Olandē. “Manā kolekcijā krēsli ir absolūti radoši objekti, katrs no tiem ir atšķirīgs un ar savu personisko stāstu.”

 

PURVĪŠA BALVA

Purvīša balva ir lielākā un prestižākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā. Tā dibināta 2008. gada janvārī ar mērķi regulāri un sistemātiski apzināt aktuālos notikumus un izvērtēt izcilāko sniegumu Latvijas profesionālajā vizuālajā mākslā, veicināt Latvijas mākslas procesa intensitāti un analīzi, sekmēt jaunu projektu un oriģinālu ideju attīstību, popularizēt Latvijas mākslinieku radošos panākumus gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām.

 

Purvīša balva tiek pasniegta reizi divos gados vienam māksliniekam vai mākslinieku grupai, kas pārstāv Latvijas mākslu ar izcilu darbu, kurš dziļi saistīts ar sava laikmeta norisēm un kurā ir saite starp mūsdienu dzīvi, garīgiem ideāliem un absolūtām vērtībām. Par balvas laureātu kļūst autors, ko izvirzījusi profesionālu ekspertu komisija un kurš saņēmis īpaši izveidotas starptautiskas žūrijas augstāko vērtējumu. Balvas apjoms ir 28 500 EUR (ieskaitot nodokļus).

 

EKSPERTI 2017.–2018. GADĀ

Purvīša balvas 2019 neatkarīgo ekspertu darba grupā no 2016. gada 8. decembra līdz 2019. gada 10. janvārim darbojas: LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, kurators Kaspars Vanags, mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle, mākslas zinātniece Inese Riņķe un mākslas zinātniece, kritiķe Santa Mičule-Hirša.

 

Ekspertu darba grupa nominantus balvai izvirza reizi ceturksnī.

Saskaņā ar grozījumiem Purvīša balvas nolikumā kopš 2017. gada 1. aprīļa eksperti vērtē izstādes tikai Latvijas ietvaros.

 

Purvīša balvas konkursu vizuālajā mākslā organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu SIA “Alfor” un SIA “Kultūras projektu aģentūra “INDIE”“. Purvīša balvas īstenošanā līdzdarbojas biedrība “Mākslas platforma” un aģentūra “P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”.

 

PROJEKTA PATRONS:

 

SADARBĪBAS PARTNERI:

Saistītie jaunumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes